"Yaratıcı fikirleri bekliyoruz"

Akbank, “İşe Dönüşen, İşi Büyüten Fikirler” projesiyle yeni girişimciler yaratılmasına destek oluyor.

1.09.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Yaratıcı fikirleri bekliyoruz"
Akbank, 2003’ten bu yana Sabancı Üniversitesi’yle birlikte girişimci geliştirme programı düzenliyor. “İşe Dönüşen, İşi Büyüten Fikirler” ismi verilen projenin amacı girişimcilerin başarılı ve verimli işletmeler kurmalarını sağlamak. Uzun vadede ise kurulacak yeni işletmelerle işsizliğin azaltılması hedefleniyor.  Program kapsamında girişimcilere işi nasıl tasarlayacaklarından finansla ilgili konulara kadar geniş bir yelpazede eğitimler veriliyor. Girişimcilikle ilgili tüm eğitim ve danışmanlık Sabancı Üniversitesi bünyesinde gerçekleştiriliyor. Türkiye’de girişimci sayısının yetersiz olduğunu söyleyen Akbank KOBİ Bankacılığı’ndan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ferda Besli, “Girişimcilik programımızı Endeavor, Inovent ve KAGİDER de destekliyor” diyor. Besli, bugüne kadar 5 kez düzenlenen girişimci geliştirme programında 150 girişimciye pazarlamadan maliyet muhasebesine hukuktan iş planına kadar eğitim verdiklerini söylüyor. Bu yıl ise programa 19 yeni girişimci katılacak.
Besli, “En yaratıcı iş fikirleri sosyal medya, bilgisayar yazılımları, internet platformu alanlarından geldi” diyor ve ekliyor: “Müşteri ihtiyaçlarına anında çözümler üreten proaktif fikirler daha başarılı oluyor.”
Besli, “İşe Dönüşen, İşi Büyüten Fikirler” projesiyle ilgili merak edilenleri anlattı:

GİRİŞİM­Cİ SA­YI­SI YE­TER­SİZ

İşe dönüşen fikirler projesinin hayata geçirilmesinin en önemli nedeni, Türkiye’de girişimcilik düzeyinin çok düşük olması. The Global Entrepreneurship Monitor’ın araştırmasına göre, Türkiye 42 ülke arasında girişimci olmak için en az teşebbüsü olan 38’nci ülke. Çalışma, yeni işlerin, fırsat yakalamaktan ziyade zorunluluk nedeniyle kurulduğunu gösteriyor. Ayrıca, Türkiye’de insanların iş kurulumu konusunda kendilerine az güvendiklerini görüyoruz. Oysa, girişimcilerin Türkiye’nin ekonomik ve sosyal gelişimine önemli etkisi var. Kendi işini kuran insan sayısının artması, büyümeyi ve yeni istihdam artışını da beraberinde getirecek. İş yeri açan bir kişi yanında en az 8 ila 10 kişi çalıştırarak istihdamı teşvik eder. Girişimciler üretim artırımı sağlamaları itibarıyla ekonomik büyümenin önemli bileşeni konumunda. Biz de Akbank olarak bu gibi toplumsal faydaları olan girişimciğin geliştirilmesinin ulusal bir görev olduğunu düşünüyoruz. Sabancı Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği Girişimci Geliştirme Programını’nı destekliyoruz.

KİM­LER KA­TI­LA­BİLİR?

“İşe Dönüşen, İşi Büyüten Fikirler” ismini verdiğimiz programa, yeni bir fikri olan, fikrini işe dönüştürmek ya da işini büyütmek isteyen girişimciler katılabiliyor. Bankamızın girişimci birey ve şirketlere eğitim, proje geliştirme ve danışmanlık konularında destek olmasını amaçlayan programı, Endeavor, Inovent ve KAGİDER de destekliyor.
“Bir fikrin varsa gel, filizlendir” sloganıyla girişimcilere kurmak istedikleri işlerini nasıl tasarlayacakları, nasıl uygulayacakları ve yönetecekleri konularında eğitici ve yol gösterici bir rol üstlenen program iki ana bölümden oluşuyor.  Programın ilk bölümünde girişimcilik, liderlik, pazarlama, maliyet muhasebesi, finans, hukuk, vergi gibi konularda dersler veriliyor ve uygulamalı grup çalışmaları yapılıyor. İkinci bölümde ise proje gruplarından seçilen en başarılı katılımcılara danışmanlık hizmeti veriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz