Yeni mezun dostu şirket

Pegasus Hava Yolları İnsan Kaynakları Direktörü Didem Egeli, Genç Capital’e İK stratejilerini anlattı. Yeni mezunlar ve stajyerler için hangi olanakları sunduklarını ve onları nasıl bir kariyer yolculuğunun beklediğini paylaştı.

12.06.2014 15:10:140
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni mezun dostu şirket
Türkiye’nin en hızlı büyüyen özel havayolu şirketi Pegasus, istihdamını da hızla artırıyor. Şirket geçtiğimiz yıl 1.088 kişiyi istihdam etti. Bu yıl da istihdamını yüzde 15 artırmayı hedefliyor.

Yeni kadrolarını oluştururken pek çok pozisyon için yeni mezunlara özel bir kontenjan ayırdıklarını belirten Pegasus Hava Yolları İnsan Kaynakları Direktörü Didem Egeli, “Yeni mezunlara ve kariyerinin ba,şındaki gençlere, kendilerine çekici gelen bir iş modeli sunuyoruz.

Gençler, markamıza çok yakın temas eden bir kitle. Bu nedenle Pegasus, yeni mezunların çalışmak istedikleri şirketler arasında yer ala,n, ilgilerini çeken dinamik bir marka,” diyor.

Hava yolu taşımacılığı sektörüne getirdiği farklılıkla Pegasus, son yılların en hızlı büyüyen ve dikkat çeken başarılara imza atan bir şirket. Hızlı büyüyen yapısı nedeniyle işe alım konusunda da öne çıkan şirket, sadece geçtiğimiz yıl 1.088 kişiyi istihdam etti.

Bu yılda istihdamını geçtiğimiz yıla göre yüzde 15 artırmayı hedefliyor. Pegasus için yeni işe alımlarda yeni mezunların özel bir yeri var. Örneğin kabin hizmetleri müdürlükleri bünyesinde “tecrübesiz kabin elemanı” alımlarında özellikle yeni mezun adayları tercih ettiklerini belirten Pegasus Hava Yolları İnsan Kaynakları Direktörü Didem Egeli, “Aynı şekilde yer işletme müdürlüğümüz bünyesinde yer alan pek çok pozisyonumuz için de yeni mezun adaylarımız ön plana çıkıyor” diyor.

Yenilikçiliğe odaklanan Pegasus, işe alımlar-da da iş tanımlarına bağlı yetkinlik ve iş becerilerinin yanı sıra, yenilikçi çalışmalara imza atma heyecanını taşıyan, havacılık sektörünün dinamizmine ayak uydurabilecek adayları bünyesine katmaya çalışıyor.~
Egeli, “Kabin hizmetleri, yer işletme ve teknik müdürlük gibi departmanlarımızda ise vardiyalı sistemde çalışabilecek aile bireyleriyle görüşmelerimizi gerçekleştiriyoruz” diye anlatıyor.

Pegasus Hava Yolları İnsan Kaynakları Direktörü Didem Egeli, Genç Capital’e İK stratejilerini anlattı. Yeni mezunlar ve stajyerler için hangi olanakları sunduklarını ve onları nasıl bir kariyer yolculuğunun beklediğini paylaştı.

Pegasus ’un İK stratejisinden bahseder misiniz? Misyonunuz ve en önemli kriterleriniz nedir?
2005 yılından bu yana, uçmanın herkesin hakkı olduğuna inanarak Türkiye’de düşük maliyetli hava taşımacılığının ilk ve tek uygulayıcısı olarak operasyonlarımızı sürdürüyoruz. Hava yolu taşımacılığını demokratikleştirirken, Pegasus aile bireylerimizin de özgürce düşüncelerini paylaşabildiği demokratik bir ortamda çalışmalarını çok önemsiyoruz.

Aile bireylerimizle misafirlerimize en iyi hizmeti sunmak için ekip dayanışması içinde çalışmayı misyon edindiğimizi söyleyebilirim. Aile bireylerimizin motivasyonlarını mümkün olan en yüksek seviyeye çıkarmak, mesleki ve kişisel eğitim ihtiyaçlarını tamamlayarak görevlerini doğru, etkin ve hızlı yapabilmelerini sağlamak için çalışıyoruz.

Uyguladığımız performans sistemiyle tüm aile bireylerimize doğru geri bildirimde bulunarak, elde ettiğimiz sonuçlarla adil ücret yönetimi ve en uygun kariyer planlamasını yapabilmenin de yolunu açıyoruz. İnsan kaynakları departmanı olarak işe alım sürecinde izlediğimiz yolun, “Doğru aile bireyini, doğru zamanda, doğru birime yönlendirerek, işe alım sürecini en etkin şekilde yönetmek” olduğunu söyleyebilirim.

Pegasus’a eleman istihdam ederken özellikle dikkat ettiğiniz kriterler nedir?
Pegasus yenilikçi ve dinamik yapısıyla Türkiye’de düşük maliyetli hava taşımacılığının öncüsü.~
Bu nedenle işe alım süreçlerimizde iş tanımlarına bağlı yetkinlik ve iş becerilerinin yanı sıra yenilikçi çalışmalara imza atma heyecanını taşıyan, havacılık sektörünün dinamizmine ayak uydurabilecek adayları bünyemize katmayı çok önemsiyoruz. Kabin hizmetleri, yer işletme ve teknik müdürlük departmanlarımızda ise vardiyalı sistemde çalışabilecek bireylerle görüşmelerimizi gerçekleştiriyoruz.

İşe alım yaparken adaylar hangi elemelerden geçiyor?
Tüm pozisyonlarımızın işe alım süreçlerinde, aynı hassasiyet ve özeni gösteriyoruz. İşbirliği içerisinde olduğumuz kaynaklarımız vasıtasıyla uygun adayların filtrelemesini yaptıktan sonra her biriyle ön görüşmeler yapıp kısa liste adaylarımızı oluşturuyoruz.

Bundan sonraki süreçte direkt olarak ilgili birim yöneticisiyle birlikte ilerliyoruz. Kısa liste adaylarımızla ikinci görüşmelerimizi organize ediyoruz. Gerekli olan birtakım pozisyonlarımız için ise dil sınavı, örnek vaka (case study) ve grup çalışmaları organize ediyoruz.

İşe alımlarda kişinin eğitim durumunun yanı sıra hangi özelliklere dikkat ediyorsunuz?
Pegasus olarak aile bireylerimizin ekip çalışmasına adapte olabilecek ve ekip iletişimini doğru yönetebilecek kişiler olmasını çok önemsiyoruz. Bunun yanı sıra sosyal yaşantılarında da yenilikleri takip eden ve değişen dünyaya hızlı uyum sağlayabilecek potansiyellerinin olması işe alım süreçlerimizi etkileyen faktörler arasında.

Her yıl ortalama kaç kişi istihdam ediyorsunuz? işe alımlarınızda yeni mezunların oranı nedir?
2013 yılında 1.088 kişiyi istihdam ettik. Bu yılki hedefimiz, geçen yıla oranla yüzde 15 büyümek.~

Yeni mezunlar, genellikle hangi bölümler için tercih ediliyor?
Bu kıstas bölümlerin ihtiyaç durumlarına göre değişebiliyor. Örneğin kabin hizmetleri müdürlüğü bünyesindeki “tecrübesiz kabin elemanı” alımlarımızda özellikle deneyimsiz, yeni mezun adayları tercih ediyoruz. Aynı şekilde yer işletme müdürlüğümüz bünyesinde yer alan pek çok pozisyonumuz için de yeni mezun adaylarımız ön plana çıkıyor.

Yeni mezunlara yönelik eğitim programlarınız var mı? Hangi eğitimlerden geçiyorlar?
Pegasus ailesine yeni katılan bireylerimizin şirkete hızlı adapte olmaları için oryantasyon programları düzenliyoruz. Bu programlarda şirketimizin faaliyet alanlarını tanıtmayı hedefliyoruz. Diğer taraftan havacılık sektörünün gereği olarak, güvenlik gibi olmazsa olmaz konular ve sertifikasyonlar da oryantas-yon eğitimlerimizin bir parçası olarak yer alıyor.

Özellikle uçuş ekibimizin aylarca süren oryantasyon eğitimlerini tamamladıktan sonra işbaşı yapıyor. Aile bireylerimizin görevleriyle ilgili sahip olmaları gereken mesleki bilgileri edinmeleri için gerçekleştirilen eğitimler, işbaşı yapmadan önce sertifikalı iç eğitmenlerimiz tarafından veriliyor.

Bunun yanında her yıl toplanan talepler paralelinde oluşturulan yıllık eğitim bütçemiz dahilinde, mesleki ve kişisel gelişim eğitimleri planlamaktayız. Ailemizde sınıf eğitimlerinin yanında “PegaLearn” adını verdiğimiz online eğitim sistemiyle de farklı lokasyonlardaki aile bireylerimize mesleki ve kişisel gelişim eğitimlerine katılma ve kendilerini bu yönde geliştirme imkanı vermekteyiz.~

E-learning sistemi, hem zaman ve yer kısıtı olmaması hem görseller ve animasyonlarla daha akılda kalıcı olması nedeniyle çoğu büyük şirket için olduğu gibi bizim için de oldukça verimli ve pratik bir eğitim çözümü sunuyor.

Sizin şirket olarak gençlere vaatleriniz nedir?
Pegasus sektöründe öncü, yeniliklere çok açık ve dinamik bir marka. Bu yönüyle gençlere kariyerlerine atacakları ilk adımlarda kendilerini geliştirebilecekleri çalışmalara imza atma fırsatı sunuyor.

Özellikle ekip dayanışmasına vermiş olduğumuz önem sebebiyle şirketimizin tüm işleyişlerinde yeni arkadaşlarımızın da parmak izlerini görmek istiyoruz ve bu fırsatı onlara daima tanıyoruz. Bu dinamizme ve değişimlere ayak uydurabildiklerinde kendi gelişimlerine ne büyük bir katkı sağladıklarını görmek de motivasyonlarını buna paralel olarak artırır diye düşünüyoruz.

Gençlerin gelişimi adına neler yapıyorsunuz?
Getirdiği yeniliklerle adeta sektörün kurallarını değiştiren Pegasus Hava Yolları’nın İK politikası içerisinde stratejik öneme sahip konulardan bir tanesi de aile bireylerinin sürekli gelişimi. Biz aile bireylerimizin potansiyellerine göre doğru yönlendirmeler yaparak onların bir adım ileriye gitmelerine yardımcı oluyoruz. Uzman olarak başlayan aile bireylerimize zaman içerisinde kendilerini geliştirerek kıdemli uzman olma imkanı, eğitimlerle kendilerini geliştirme fırsatı sunuyoruz.

Genç çalışanlara önerileriniz nedir?
Genç aile bireylerimizin işlerinisahiplenmesi ve sorumluluk almak istemesi bir birey olarak daima değerlerini artıracaktır. Ekip çalışmalarına uyum sağlayabilmek ve tüm ekibin fikirlerini önemsemek kendileri için büyük kazanç sağlayacak.~

Şirketimiz yeni öneri ve fikirlere çok açık; dolayısıyla genç beyinlerden çıkacak yeni fikir ve projeler de bizim için çok değerli. Kendilerinin değerli gördüğü tüm fikir ve önerileri bizlerle paylaşmalarını isteriz. Süreçlerimize ve işleyişimize yönelik yeni bir göz, yeni bir bakış açısı Pegasus için daima çok değerli.

‘MADDİ OLANAKLAR TERCİH SEBEBİ DEĞİL"
MESLEKİ GELİŞİM

İçinde bulunduğumuz rekabetçi piyasada, işveren olarak sunduğunuz maddi olanaklar artık tek tercih sebebi değil. Çalışanlar, kendi mesleki gelişimlerine de fırsat veren kurumlarda çalışmayı tercih ediyor.

Pegasus İK ekibi olarak şirketimizin aile bireyleri sayesinde başarıya ulaşabileceğine inandığımız kadar aile bireylerimizin bireysel başarılarının da doğru geri bildirimle desteklenebileceğine inanıyoruz.

PERFORMANS SİSTEMİ
Bu nedenle ailemizde hedef ve yetkinlik bazlı adil bir performans sistemi bulunuyor. Bu sistem, yöneticiler ve aile bireyleri arasında değerlendirme sonuçlarıyla birlikte yapılan görüşmelerle karşılıklı geri bildirim verilmesini sağlıyor.

Her aile bireyinin kişisel performansı ve gelişimi, departman yöneticileri ve bizler tarafından yakından takip ediliyor yetenek ve yüksek performansları, aile paylaşım sistemimiz ile ödüllendiriliyor.~

KİMLER İÇİN STAJ FIRSATLARI VAR?
HER YIL KONTENJAN TESPİTİ

Pegasus Hava Yolları olarak stajyer alımlarımızı birkaç değişik program dahilinde gerçekleştiriyoruz. Staj kontenjanlarımızı ise ilgili birimlerimizden aldığımız ihtiyaçlar doğrultusunda belirliyoruz.

Bunun için her yıl mart ve nisan ayları içerisinde birimlerden taleplerini almaktayız. Genel müdürlüğümüzde görevlendirilmek üzere üniversitelerin çeşitli mühendislik dalları, idari ve ekonomi bilimleri gibi bölümlerinden staj yapmak üzere başvurmuş adayları değerlendiriyoruz.

YAZ PROGRAMI
Genellikle yaz dönemi için stajyer alımı yapmakla beraber staj programımız maksimum 60 iş gününü kapsıyor. İkinci staj programımız, üniversitelerin genellikle 3’üncü ve 4’üncü sınıflarında olup bölümleri gereği zorunlu staj yapmak durumunda olan öğrencileri kapsıyor.

Stajyer kontenjanımızda, zorunlu staj yapacak öğrencilere öncelik veriyoruz. Bu öğrenciler de genellikle yaz dönemlerinde staj yapmak istiyor. Yine tüm yıl, zorunlu staj yapacak olan ticaret ve endüstri meslek lisesi öğrencilerine 9 ay boyunca şirketimiz bünyesinde mesleki staj eğitimi imkanı tanıyoruz.~
ÇEKİCİ BİR İŞ MODELİ SUNUYORUZ"
DİNAMİZM GEREKTİRİYOR

Havacılık sektörü belli bir heyecan ve dinamizm gerektiriyor. Yeni mezunlara ve kariyerinin daha başında olan gençlerimize, kendilerine çekici gelen bir iş modeli sunuyoruz. Gençler, markamıza çok yakın temas eden bir kitle. Bu nedenle Pegasus, yeni mezunların çalışmak istedikleri şirketler arasında yer alan, ilgilerini çeken dinamik bir marka.

YETENEK HAVUZU
Stajlarını Pegasus’ta tamamlamış, markamızı ve iç işleyişimizi tanıyan genç kitleyi de içine alan bir genç yetenek havuzu oluşturuyoruz. Staj süreci sonunda ilgili birim yöneticisiyle her stajyer kendisine Pegasus’un neler kattığına, neler yaşadığına yönelik bir değerlendirme görüşmesi yapıyor. Bu şekilde gençler de birimlerdeki ihtiyaca yönelik olarak ailemize katılma şansı elde ediyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz