Yetenek havuzuna nasıl girilir?

2010 yılında yine birçok şirket büyüme hedeflerine paralel olarak MT programıyla geleceğin yöneticilerini yetiştirmeye devam edecek.

1.03.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yetenek  havuzuna  nasıl girilir?

Bu uygulamaların sonucu olumlu olanlar, yetkinlik bazlı mülakat sürecine alınıyor. Mülakatı geçenler ise bankaya dahil oluyor. Türkselçi, “Genç, dinamik ve çevik yeni takım arkadaşlarımızı, şube kadrolarında satış pozisyonlarında ve genel müdürlük kadrolarında farklı bölümlerde istihdam etmeyi planlıyoruz. 2010 yılında 20-25 kişilik bir grup MT alımı yapacağız” diyor.
YKM’NİN YIL­DIZ STRA­TE­JİSİ
YKM, MT uygulamasına bu yıl başladı. Pilot uygulama doğrultusunda mağazalarında 4, genel müdürlükte de 4 MT istihdam etti. YKM İnsan Kaynakları ve İş Geliştirme Koordinatörü Murat Akgün, 6 aylık bir süreyi kapsayan programın içerik olarak mağaza ve genel müdürlük bazında farklılık gösterdiğini söylüyor. Mağazalarındaki MT programında mağazacılık temel eğitim paketi, iletişim, müşteri memnuniyeti, satış teknikleri gibi eğitimler verdiklerini belirtiyor. Genel müdürlük MT programının ise kategori oryantasyonu, işbaşı eğitimleri, şirket ziyaretleri gibi eğitimleri kapsadığını ifade ediyor.
YKM’de programı genel müdürlük İK birimi yönetirken, uygulanmasında mağaza İK sorumluları ve işbaşı eğitimlerini gerçekleştiren yöneticiler görev alıyor.
Programı başarıyla tamamlayan yeni mezunlar ilk etapta mağazalarda reyon yönetici yardımcısı pozisyonuna atanıyor. Akgün, “Genel olarak üniversite mezunu bir çalışanımız MT programından sonra yaklaşık 6 yılda department store (büyük mağaza) müdürü olabiliyor” diyor.
Şirketin bu yıl pilot olarak başlattığı program kapsamında 8 MT göreve başladı. Akgün, 2010 yılı başında mağazalarda görev almak üzere 25-30 MT almaya hazırlandıklarını belirtiyor.
TEK­NO­SA, DA­HA FAZ­LA  YE­TİŞTİRE­CEK
Teknosa’da MT programına alımlar iki şekilde gerçekleştiriliyor. Birinci grup, “Genç Yetenek Adayları” olarak adlandırılıyor. Bunlar yeni mezun işe alımı yapan değerlendirme merkezi tarafından seçiliyor. İkinci grupta ise mağazalarda satış danışmanı olarak görev yapan çalışanların katıldığı değerlendirme merkezi ile yönetici olabilecek potansiyele sahip çalışanların oluşturduğu grup var. Bu iki kanal ile seçilen adaylar, Teknosa Akademi tarafından gerçekleştirilen ve yaklaşık 3 ay süren “Mağaza Yöneticisi Yetiştirme Programı”na dahil oluyor. Burada yöneticilik ve koçluk becerileri, mağazacılık satış yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi, şirket organizasyon yapısı ve prosedürleri gibi çok geniş içerikte eğitimler alıyorlar.  
Programa katılacak adaylara İngilizce testi, kişilik envanteri testi uygulanıyor. Yetkinlik bazlı mülakatların yanı sıra grup çalışmaları ve vaka çalışmalarını içeren bir dizi uygulama gerçekleştiriliyor. Teknosa İK’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Asena Yalınız,  uygulamalardan başarılı olan adayların MT programı dahilinde Mağaza Yöneticisi Yetiştirme Programı’na katılmaya hak kazandıklarını belirtiyor. “MT programına dahil olanların tamamı yönetici pozisyonları için hazırlanıyor. Belirlenmiş bir kariyer planı dahilinde hepsinin yönetici pozisyonlarına yükselmesi hedefleniyor” diyor.
2009 yılında MT programlarına toplam 62 kişi alan Teknosa, 2010 yılında bu sayının üzerine çıkmayı hedefliyor.
BAT 2 YIL EĞİTİM VE­RİYOR
BAT (British American Tabacco) Global Yönetici Yetiştirme Programı sayesinde iş dünyasının zorluk ve fırsatlarını karşılayabilecek yöneticiler yetiştirmeyi hedefliyor. “Yönetici adaylarını yoğun, zorlu ancak bir o kadar da ilginç bir deneyim bekliyor” diyen BAT İşe Alım ve Yetenek Yönetimi Müdürü Aylin Öney Agalday, yeni mezunlara yönelik çeşitli uzmanlık alanlarını kapsayan eğitimler verdiklerini kaydediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz