YETENEK KAPMA YARIŞINDA YENİ DÖNEM

Sevilay Pezek Yangın, Merck Group’un Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Rusya’dan oluşan EMEA Bölgesi’nin yetenek yönetimi ve gelişimi direktörü. 36 ülkede çoğunluğu beyaz yakalılardan oluşan 10 bin kişinin yetenek yönetiminden ve gelişiminden sorumlu. Aynı zamanda Türkiye İnsan Yönetimi Derneği’nin (PERYÖN) başkanı. 2015’te de insan kaynakları yöneticilerinin ana gündeminin yetenek yönetimi olmaya devam edeceğini söyleyen Pezek, “Şirketlerin yetenekleri kapmak konusundaki yarışı sürecek” diyor. Merck’in yeni dönemde yetenek kapma yarışında daha rekabetçi olabilmek için yetenek yönetiminin sorumluluğunu İK yöneticilerine değil iş liderlerine verdiğini belirtiyor.

10.03.2015 14:08:470
Paylaş Tweet Paylaş
YETENEK KAPMA YARIŞINDA YENİ DÖNEM
Dünyanın en büyük ilaç ve kimya gruplarından Merck Group’un Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Rusya’dan sorumlu yetenek yönetimi ve gelişimi direktörü olan Sevilay Pezek Yangın, aynı zamanda Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin insan kaynakları yöneticilerinin üye olduğu Türkiye İnsan Yönetimi Derneği’nin (PERYÖN) başkanı. 3 bin insan kaynakları (İK) profesyonelinin üye olduğu PERYÖN, özel sektörde istihdam edilen yaklaşık 2,5milyon çalışana ve bin 147 şirkete ulaşıyor. 20 yıl önce Pınar Süt’te planlama bölümündemühendis olarak kariyerine başlayan Yangın, bu dönemde insan kaynaklarına ilgi duyup bu alana yöneldiğini söylüyor. Merck’teki uluslararası görevine kadar geçen sürede ise Koç Grubu’ndan Telsim’e kadar birçok şirketin insan kaynakları bölümünde çalışmış. Yangın’ınMerck Türkiye’den şirketin global yönetimine geçmesiyse geçtiğimiz yılın temmuz ayında gerçekleşti. Merck Group’un Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Rusya’dan sorumlu yetenek yönetimi ve gelişimi direktörü olarak atanan Yangın, “Şirketlerin gündeminde yetenek yönetimi birinci önceliğini koruyor. Bu yıl da şirketlerin yetenekleri kapmak konusundaki yarışı sürecek” diyor. Pezek’le Merck Group’un insan kaynakları uygulamalarında yaptığı büyük dönüşümü, yetenek yönetimini ve PERYÖN’deki yeni projeleri konuştuk:
*Merck Group’un dünyada ilaç sektöründeki yeri nedir?
*Merck, 1668’de Darmstadt Almanya’da kurulan, 350 yıllık geçmişiyle dünyanın en eski ilaç ve kimya şirketi. 66 ülkede 40 bine yakın çalışanla faaliyet gösteriyor. Cirosu 11 milyar Euro civarında ve bunun 6 milyarı ilaç ve tüketici sağlığından geliyor. Geri kalan 5 milyarı da performans materyalleriyle yaşam bilimleri bölümlerinden elde ediliyor. Merck, Türkiye’yi intercontinental bölgesinin yönetim merkezi olarak belirledi. Böylece ülkemize verdiği önemi göstermiş oldu. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz