2010 Halka arz yılı olacak mı?

Halka arzın şirketlere ve piyasaya getirdiği katkılar ve halka arzın önündeki maddi-manevi engeller masaya yatırıldı.

1.04.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
2010 Halka arz yılı olacak mı?

M. Rauf Ateş İş Yatırım’la birlikte 3 ayda bir organize ettiğimiz Geniş Açı toplantımıza hoş geldiniz. Bu akşam konumuz halka arzlar olacak. Öncelikle tüm konuklarımıza hoş geldiniz diyorum ve hemen SPK Başkanı Prof. Dr. Vedat Akgiray Bey’le başlamak istiyorum.
Vedat Bey, gündemde yeni bir tebliğ taslağı var. Onun sektöre neler getireceğini anlatır mısınız? Ne gibi tepkiler aldı?
Prof. Dr. Vedat Akgiray Bürokrasiyi sadeleştiren, daha küçük ölçekli şirketlerin halka açılmasını daha fizible yapan, halka açılma oranlarında, açılış değerlemesinde, fiyatlamasında ve İMKB’de şirketin ilk pazara girişinde ticari yapıda esneklik getiren bir tebliğ. Geçmişteki arzlarda yaşanan veya söylenen birtakım pürüzleri, sıkıntıları giderme amacı taşıyor. Olması gereken düzeltmeler, yani önerilen düzeltmelere pek bir itiraz gelmedi. Gelmesi de beklenmiyor zaten. Piyasadan birkaç müdahale daha isteniyor. Onu da tekrar toparlayıp tebliği yayınlarız.
M. Rauf Ateş Halka arz yapacak şirketlerin hayatını etkileyecek çok önemli yenilikler içeriyor mu? Birkaç tanesinden bahsedebilir misiniz?
Prof. Dr. Vedat Akgiray Halka açıklık oranında minimum seviye daha aşağı çekilecek. Yüzde 5’e kadar çekeceğimizi düşünüyorum. Yüzde 5’ten aşağı bir halka açılma da zaten anlamsız olur. Belki minimum sınır yüzde 10 olur ama yüzde 20-30’ları konuşmuyoruz. Bunu büyük şirketlerden ziyade küçük şirketler ve yeni girişimler için düşünüyoruz. KOBİ’ler de borsaya girebilsin istiyoruz. Çünkü örneğin ufak bir aile şirketi, az finansmanla işe başlamak isteyecektir, daha işin başında şirketin önemli kısmını dağıtmak istemez. İşin tadını aldıktan sonra açıklık oranını artırır. Aslında şu an halka açık şirketlerin halka açıklık oranını nasıl artırabiliriz konusuna da kafa yoruyoruz. Bu daha zor bir konu.
M. Rauf Ateş O konuda teşvik ya da başka çalışmanız var mı?
Hamdi Akın Başkanım, ben hemen bir şey sormak istiyorum. Ne düşündünüz de halka açıklıkta minimum sınırı yüzde 5-10’lara düşürme ihtiyacı hissettiniz?
Prof. Dr. Vedat Akgiray Böyle bir talep geldi. Yüzde 25 yüksek bulunuyordu. Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları’nda (GYO) sınır yüzde 49’du onu da yüzde 25’e çektik.
Hamdi Akın Böyle bir durumda halka açılan şirketin motivasyonu da kaybolabilir. İşin bir de bu tarafı var. Mesela yüzde 5-10’la açılır, başlangıçta ürkek davranır, ama 5-10 olunca ufak açıldı diye yatırımcıdan çok talep gelmeyebilir. Çünkü yüzde 5-10 hissenin spekülatörün elinde kalma ihtimali büyük. Dolayısıyla o halkı arzı yapan şirketin de morali bozulur. Yani minimum halka açılma oranını düşürme işinin menfi yanları müspet yanlarından biraz yüksekmiş gibi geliyor.
Diğer yandan biraz önce söylediğiniz gibi halka açık şirketlerin halka açıklık oranını da nasıl artırırız konusu var. Demek ki doğrusu aslında derinliğin artırılması, asıl önemli olan bu oranı artırmak. O zaman halka arzları artırmak istiyorsak, KOBİ’lerin de halka arz olmalarını istiyorsak, halka arz için gereken minimum giriş oranını düşürmek yerine birtakım vergi indirimleri ya da benzeri uygulamalar yapmak mümkün olmalı.
Prof. Dr. Vedat Akgiray Doğru söylüyorsunuz ama Türkiye’de şöyle bir alışkanlık olmuş. Piyasada, Sermaye Piyasası Kurulu’nun belirlediği minimum ya da maksimum sınır doğruymuş gibi bir algı var. SPK bunun fiyatını belirlesin, SPK alt sınırı koysun… Tabii ki yüzde kaçının halka açılacağının kararını verecek olan şirket, şirketin ihtiyacı, mülkiyet yapısıdır.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz