2013 ne getirecek? Fırsatlar ve riskler

Geniş Açı'nın bu sayısında, hem dünya hem Türkiye ekonomisine dönük beklentiler paylaşıldı.

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
2013 ne getirecek? Fırsatlar ve riskler
Yeni yılın gündemi yine ekonomi olacak. Küresel dengeler, AB’deki borç krizi, Amerika’nın “mali uçurum”u 2013’ün önemli gündem maddelerinden. Dışarıdaki iklim böyleyken Türkiye ise özellikle makro dengelerde çok önemli bir sınavı vermeye çalışacak. O da kuşkusuz yüzde 4 büyüme hedefine giderken, cari açık ve istihdam dengesini nasıl sağlayacağı... Uzmanlara göre Orta Vadeli Program’da öngörülen hedefler makul. Asıl soru, tüm bunların kalıcı olup olmayacağı... Geniş Açı’nın yeni sayısında işte bu önemli konuyu tartıştık. “2013 Ne Getirecek? Fırsatlar ve Riskler” konulu toplantının moderatörlüğünü, Capital Dergisi Yayın Yönetmeni Sedef Seçkin Büyük ile Capital Dergisi Editörü Yasemin Erdoğan yaptı. Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erhan Usta, Fitch Ratings Türkiye Genel Müdürü Gülcan Üstay, Global Source Türkiye Danışmanı ekonomist Murat Üçer, Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamil Yılmaz ve İş Yatırım Araştırma Direktörü Serhat Gürleyen’in konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, hem dünya hem Türkiye ekonomisine dönük beklentiler paylaşıldı.

Sedef Seçkin Büyük
Öncelikle hoş geldiniz demek istiyorum. İş Yatırım ile birlikte 3 ayda bir organize ettiğimiz Geniş Açı toplantılarımızda bu kez 2013’ü konuşacağız. 2013, ekonomide nasıl fırsatlar ve riskler getirecek? Hemen Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erhan Usta ile başlamak istiyorum. Erhan Bey, kamu açısından baktığınızda beklentiler nasıl? Risk öngörüleriniz neler? Önce Türkiye, daha sonra dünya açısından alalım lütfen.

Erhan Usta Öncelikle nasıl bir dünya konjonktürü var, biz kamu olarak nasıl bir öngörüde bulunduk? Tabii şimdi kamu tarafı deyince Orta Vadeli Program (OVP) akla geliyor. Çünkü çok yeni bir tarihte, ekim ayında açıklandı. O yüzden OVP üzerinden devam etmekte fayda var. Çok kabaca bakarsak, 2013 yılında bugünden daha kötü bir dünya konjonktürü olmayacak. AB büyümesi bu yıl için -0,4 gibi bir rakam öngörülüyor. Gelecek yıl için -0,1 ve +0,2 tahminleri var. OECD ve IMF’ye göre ufak tefek farklılaşabiliyor. Ama bugüne göre AB ekonomisinde büyümenin bir miktar daha iyi olmasını bekliyoruz. Aslında ABD için de benzer şeyler söz konusu. 2012 yılına göre 2013’te iyileşme olacağı görülüyor. Kasım 2012’de yayınlanan son OECD Raporu’na göre de bir miktar iyileşme var. Gelişmekte olan ülkelere geldiğimizde, 20132014 döneminde büyümenin biraz daha istikrara kavuşacağı beklentisi var. Özellikle Çin’in büyümesi 2012’de biraz düşüktü. Yanlış hatırlamıyorsam yüzde 7,5 tahmin ediliyor. Ama 2013’te Çin’deki büyüme de bir miktar daha artacak. Şu anda riskleri düşünmeden konuşursak böyle bir baz senaryo karşımızda duruyor. Bu açıdan baktığımızda gelecek yıl için dış konjonktürün belki çok katkı verecek bir yanı yok ama çok bozucu bir durumu da olmayacak. Risklere gelirsek... Biliyorsunuz ABD’de “mali uçurum” (fiscal cliff) konusu var. Bu sorun nasıl çözülecek? Asıl problem bu diye düşünüyorum. Orada çok sıkı bir maliye politikası bekleyenler var. Ayrıca bu sürecin yönetimiyle ilgili birtakım sorunlar da olabilir. ABD milli gelirinin yüzde 4’ü civarında bir vergi indiriminin devam edip etmeyeceği veya nasıl yönetileceği konusu tartışılıyor. Burada ABD kaynaklı olacak ve bütün dünyayı belli ölçüde durgunluğa itecek riskler oluşabilir. Onun haricinde AB’nin, şu anda uygulanan maliye politikası kaynaklı riskleri bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz