Altına talep sürecek mi?

Altın, geçtiğimiz 10 yılın en fazla değer kazanan yatırım araçları arasında yer aldı.

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Altına talep sürecek mi?

Son 10 yıldır sürekli yükseliş kaydeden altın, Nisan 2001 tarihindeki 260 dolar/ons'luk dip seviyesinden bu yılın Eylül ayı başlarındaki 1,920 dolar/ons'un üzerindeki rekoruna yükseldi. İflas sürecine giren Yunanistan, onu takip ettiği işaretlenen İspanya ve İtalya ile beraber Avrupa'da şiddetlenen kamu borcu krizi, yavaşlayan ekonomik büyüme, yatırımcıların varlıklarını korumak amacıyla altına karşı talebinde artışa yol açarak fiyatların bu yıl ardı ardına rekor seviyelere yükselmesine neden oldu. Altına dayalı borsa yatırım fonlarının altın varlıkları 8 Ağustos tarihinde 2,216.756 ton ile rekor seviyeye ulaştı. Altına olan yatırım talebi, 2000 yılında toplam talebin sadece yüzde 4,8'i iken 2010 yılındaki payı neredeyse yüzde 40'a ulaşmıştır. Bu durum yatırımcıların piyasada oldukça hakim bir konuma geldiklerini gösteriyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

TALEP NEDEN ARTIYOR?

Altına son zamanlarda destek veren en önemli faktörlerden biri, Avrupa ve ABD'de uygulanmakta olan parasal büyümedir. Parasal büyüme, durmadan para yaratılmasını gerektiren ve üretken ekonominin aslında ihtiyaç duyduğundan daha fazla likiditenin oluşması anlamına geliyor. Dünya genelinde merkez bankaları bunu son yıllarda yaşanan finansal krizin ortaya çıkmasından beri değil, yıllardır sürdürüyorlar. Altın arz ve talebi açısından durum incelendiğinde, yer üstü altın stokları yılda yaklaşık yüzde 3 artmasına karşın 1980 yılından beri para arzı, altındaki artışın üç misli oranında yıllık artış gösterdi. Ekonomi büyümekte, ancak para ve kredi büyümesi bunun çok üzerinde gerçekleşmektedir. Ekonomi bu çok büyük borç yükünün altında durgunlaşırken, kredi sistemi daimi bir genişleme mümkünmüş gibi faaliyetine devam ediyor. İflas etmiş bankaları desteklemek ve fazladan Hazine borcunu karşılamak için Avrupa ve ABD Merkez Bankası bilançolarının agresif ve alternatif bir şekilde kullanımı endişe verici. Bu bitmek bilmeyen genişleme programlarını sona erdirmek için bir yol görünmüyor. ABD'de sona eren Parasal Gevşeme 1 ve Parasal Gevşeme 2'nin ardından Parasal Gevşeme 3 gündemdeyken, Avrupa'da da Yunanistan başta Portekiz, İtalya, İrlanda, Yunanistan ve İspanya gibi bazı Avrupa ülkelerinin artan borçlarını yönetme kabiliyetine dair duyulan endişeler her geçen gün artmakta ve bununla ilgili çözümler yine parasal büyümeyi içermektedir.

GÜVENLİ LİMAN ARAYIŞI

Altının yükselmesine neden olan faktörler arasında yatırımcılardan gelen altın talebinin yanı sıra merkez bankalarının altın rezervlerini artırmaları da etkilidir. Global finansal piyasalar ve döviz kurlarında büyük bir volatilite ile işlemler gerçekleşirken merkez bankaları da güvenli liman varlıklara yöneldi. Dünya Altın Konseyi'nden gelen açıklamada 2011 yılı ikinci çeyreğinde de merkez bankalarından altına 69.4 tonluk bir talep geldiği belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz