Enerji Borsası ne getirecek?

Geniş Açı’nın bu toplantısı, “Enerji Borsası Ne Getirecek?” başlığıyla düzenlendi.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji Borsası ne getirecek?

Eğer bu finansal istikrar ortamını önümüzdeki günlerde de devam ettirebilirsek, buradaki ilginin önemli rakamlara ulaşacağını düşünüyorum. Bu alanda neler yaptık diye bakacak olursak, hem bizim şirketimizin hem sektörde faaliyet gösteren şirketlerin çok da büyük olmayan, mütevazı ölçekte emtia fonları kurduklarını gözlemliyoruz, Bugün için bizdeki piyasaların finansal oyuncuların katılımına çok elverişli olmaması ve ürün çeşitliliğinin de az olması sebebiyle bu fonlarla biz daha çok uluslararası piyasalardaki emtia ürünlerine yatırım yaptık. Burada da daha çok uluslararası türev enstrümanlardan yararlanarak portföylerimizi oluşturduk.

Ölçekler az önce belirttiğim gibi henüz küçük ama eğer Türkiye bu büyüme ivmesini devam ettirir ve finansal istikrar da devam ederse, bu alanda da çok iyi ölçeklere geleceğimizi düşünüyorum. Biraz önceki konuşmamda, halka açılmalarla ilgili önümüzdeki dönemde daha fazla şirketi borsada görmek istiyoruz demiştim. Burada da diğer katılımcıların konuya ilişkin olarak cevapları oldu. Batu Bey “sürdürülebilirlik” dedi. Sürdürülebilirlik yanında tabii ben de bir şeyler söylemek istiyorum. Arz ve talebin elektrikte olduğu gibi dengelenebilmesi için de bazı şartların birlikte oluşması gerekir. Bir kere daha kurumsal şirketler görmek istiyoruz. Şirketler kurumsallaştığı ölçüde, yatırımcılarına vizyon verebildiği ölçüde bizim gibi kurumsal şirketlerin paralarını çekebiliyorlar. Daha kurumsal şirketleri önümüzdeki dönemde orada görmek istiyoruz. Ölçek çok önemli. Küçük ölçekteki şirketler halka açıldığı zaman maalesef bunun geçmiş dönemde olumsuz tecrübelerini yaşadık. Likidite sorunu ve yabancı yatırımcıların ölçek nedeniyle ilgi duymaması nedeniyle olan ilgisizlik, bu şirketlerin piyasa değerlerinin yükselmesine izin vermiyor. O nedenle şirketlerimizin ölçeğinin de halka arz edilebilecek düzeyde olması gerekiyor.

Bir diğer taraftan, bugün konuşmalardan anladığımız ama bizim de yatırım yaparken dikkat ettiğimiz hususlardan bir tanesi, sektörün regülasyon riskinin olmaması gerekiyor. Regülasyonla ilgili tüm kuralların oturmuş olması gerekiyor. O nedenle bu sektörde faaliyet gösterecek şirketlerin de regülasyon riski taşımaması lazım. Önümüzdeki dönemde bu halka açılmalar başarılı olacaksa, bizim tüm bu asgari şartları sağlamamız lazım. Bu, yurtiçindeki kurumsal yatırımcıların ilgisi için temel unsurlardan biri.

Diğer taraftan uluslararası yatırımcılar da Borsa İstanbul’da önemli ölçüde pay sahibi. Halka açıklık oranlarında oldukça büyük ölçüde payları var. Onların karşısına çıktığı zaman, soracakları soruların en başında bunlar gelecek. Bunları eğer biz iyi bir şekilde düzenler ve yatırımcıların karşısına öyle çıkarsak, şirketlerimizin önümüzdeki dönemde buradan iyi bir kaynak temin edebilmesi ve buradan aldıkları güçle de hedeflerini gerçekleştirebilmeleri daha kolay olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz