Enerji Borsası ne getirecek?

Geniş Açı’nın bu toplantısı, “Enerji Borsası Ne Getirecek?” başlığıyla düzenlendi.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji Borsası ne getirecek?


Reha Pamir Şimdi sözü Nezir Bey’e vermek istiyorum. Çok konuşulduğu ve tartışıldığı üzere Türkiye’nin bir “enerji hub”ı olması hedefi var. Özellikle komşu ülkeleri de içerecek bir piyasanın oluşturulması gibi hedefler bulunuyor. Bu gerçekten de son derece ümit verici ve faydalar sağlayacak bir hedef. Peki bu hedefe yönelik olarak şu ana kadar neler yapıldı? Önümüzdeki dönemde neler yapılacak? Bu hedef yakalanabilir, gerçekçi bir hedef mi? Nezir Ay 18 Eylül itibarıyla her ne kadar sözleşme imzalanmadıysa da biz artık Avrupa enterkonneksiyon sistemine bağlıyız. Ancak belki 3-4 aylık bir raporlama süresi geçecek. Bunun dışında bizim yapmamız gereken birtakım önlemler var. Onlar da bu arada giderilecek ve o tamamlanıp raporlama da bittikten sonra, tabii ki Avrupa sistemine kalıcı olarak bağlanmış olacağız. Şu anda da bağlıyız. Şu anda 550 megawatt alış noktasından, 400 megawatt da satış noktasından bir müsaademiz var. Ama o rapor çıktıktan sonra sistemin kriterlerine göre bu miktar 1.000-1.200 megawatlara kadar da çıkabilecek.

Tabii fiziksel bir altyapı olduktan sonra arkasından mutlaka bir ticaret noktasına, bir piyasa birleştirmesi yönüne de mecburen gideceğiz. Bu konuda zaten elimizde kullandığımız turumuz da piyasa birleştirmesi noktasında uyumlu bir sistem. Bu konudaki çalışmaları da elbette hedefliyoruz. Şu anda Nasdaq ile görüşmelere devam ediyoruz. Onun dışında sistemin daha Avrupa standartlarına uygun halde işlemesi için EEX ile bir işbirliği protokolümüz var. Ayrıca başından beri Nord Pool ile birlikte çalışıyoruz. Nord Pool bizim danışmanımız olarak hizmet verdi. Halen de görüşmelere devam ediyoruz.

Özetle piyasa birleştirmesi noktasında olması gereken her türlü çabayı gösteriyoruz. Ayrıca Gürcistan tarafında da yine bir piyasa oluşumu var. Zaman zaman oralara da gidiyoruz. Onlara da tecrübelerimizi aktarmaya gayret ediyoruz. Tabii ki bizim de niyetimiz ilk başta Bulgaristan, Yunanistan, Romanya ile bir piyasa birleştirmesinde lider olabilmek. Bunun için de ne yapmamız lazım? Elbette ki altyapımızı güçlendirmemiz lazım. Rakamlara baktığımızda aslında şöyle bir gerçek var. Avrupa, Fransa, Almanya ve EEX tarafı, Nord Pool tarafının saatlik piyasa sonuçlarına baktığımızda, mevcut yapı itibarıyla bizim Avrupalıların işlettiği, belirlemiş olduğu fiyatlardan farklı bir fiyatlamamız söz konusu değil. Onlarla başa baş gidecek bir fiyatlama mekanizmasına sahibiz. Ama elbette ki bir EÜAŞ’ın, TEDAŞ’ın varlığını yadsıyamayız. Şu anda 2015’e kadar yine bir geçiş dönemi sözleşmesi TETAŞ dağıtım şirketlerinin sözleşmeleri var. Eğer grafiklere bakarsanız, onlardan daha kötü bir grafiğe sahip değiliz. Peki bu bizim için yeterli mi? Değil. Mustafa Kemal Bey de bahsetti: Fransa-Almanya işbirliğinde 2 yıllık bir spot piyasa endeksiyle türev piyasaları başlatıldı ama sadece türev piyasaları bizdeki gibi nakdi sözleşme değil, bir de fiziksel sözleşme ile birlikte başlatıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz