Enerji Borsası ne getirecek?

Geniş Açı’nın bu toplantısı, “Enerji Borsası Ne Getirecek?” başlığıyla düzenlendi.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji Borsası ne getirecek?


Reha Pamir
Mustafa Bey şimdi tekrar size dönmek istiyorum. Hepimizin bildiği üzere Borsa İstanbul’un Nasdaq ile imzaladığı bir niyet anlaşması var. Benzer şekilde TEİAŞ’ın da EEX ile yapmış olduğu bir anlaşma var. Sonuç itibarıyla önümüzdeki dönemde EPİAŞ’ın Nasdaq ile EEX arasında bir seçim yapması gerekecek mi? Belki her ikisinin de pozitif yanlarından yararlanabileceği, entegre edebileceği bir sisteme gidebilir mi?

Mustafa Kemal Yılmaz Ben konuya şu şekilde bakıyorum. Biz enerji piyasamızı geliştirmeyi hedefliyoruz. Enerji piyasamızı hem lokal hem uluslararası manada geliştirmeyi hedefliyoruz. O zaman bizim EPİAŞ bünyesinde bulunduracağımız alım - satım sisteminin de hem sertifikasyon anlamında hem fonksiyonellik anlamında, gerek lokal gerek uluslararası yatırımcılara hitap eden bir tarzda olması lazım.

TEİAŞ bünyesindeki PMUM’un (Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi) çok büyük emeklerle geliştirdiği bir sistem var. Ancak bu sistem bizim lokal yatırımcıların birtakım eleştirilere maruz
kalıyordu. Yarın bir gün biz uluslararası oyuncuları piyasaya çekmek istediğimizde, onlar hakikaten diğer uluslararası borsaların sistemleriyle bu sistemin fonksiyonalitesini kıyaslayacaklardır. Bu da son derece doğaldır.

Burada Nasdaq ile yaptığımız anlaşmanın bir parçası olarak onların şu anda işlettiği gün öncesi ve gün içi piyasa sistemlerini de bu paketin içinde alabilmek yönünde bir ön anlaşmaya imza attık. Bunun nasıl işlediğine ilişkin de TEİAŞ ile sürekli iç içe çalışıyoruz.

Ama burada TEİAŞ’ın, Nasdaq’ın ya da EEX’in sistemini ya da Nord Pool’un sisteminden hangisini alacağı önemli değil. Önemli olan, uluslararası ve tüm yatırımcılara hitap eden bir sistemi almasıdır. Bu birinci husus. İkinci husus, alım-satım sisteminin ötesinde, gerçekten piyasa oyuncularının, piyasadaki tüm gelişmeleri eşanlı bir şekilde öğrenebileceği, informational simetriyi yakalayabileceği, yani herhangi bir tesis devreden çıktığında, üretim aksadığında, bu bilgilerin gerçek zamanlı ve eşanlı olarak tüm piyasa oyuncularına aktaracak bir kamuyu aydınlatma platformunun da bunun içinde bulundurulmasıdır.

Bir başka husus da şu: Biraz önce Ceyhan Bey çok güzel bir şekilde ifade etti, örneğin türev piyasalar bu işin bir parçası olduğunda, risk yönetimi son derece önemli bir konu. Çünkü belli bir marjla çok büyük pozisyonlar alıyorsunuz. Dolayısıyla yarın EPİAŞ’ta gün içi piyasası başladığında, bunun risk yönetim sisteminin de son derece iyi bir şekilde tasarlanması lazım. Bu noktada da takas sisteminin etkin bir şekilde işlemesi lazım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz