Mücadele topyekûn olmalı

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, sorularımızı yanıtladı.

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Mücadele topyekûn olmalı
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), 2 milyonun üzerinde esnaf ve sanatkarı temsil eden, büyük bir çatı örgüt. Reel sektördeki sorunları ve bu sorunlara karşı çözümleri ilk ağızdan dinliyor, yetkililere ulaştırıyor. Temsil ettiği bu geniş kitle ise fikri ve sınai hak ihlallerinden en ciddi yarayı alan kesim. “Taklitçilik, korsancılık ve kaçakçılıkla en üst düzeyde mücadele edilsin. Böylece ne dürüst esnaf kazancından olsun, ne de devlet ve tüketici zarar görsün” diyen TESK Başkanı Bendevi Palandöken, neler yapılması gerektiğini anlatıyor.

Türkiye’de 2 milyonu aşktn esnaf ve sanatkar, tüketiciye en yaktn noktada yer altyor. Fikri ve stnai haklartn iyi korunmast esnaf ve tüketici açtstndan neden önemli?

Fikri ve sınai haklar, ekonomideki tüm paydaşlar için çok önemli bir unsur. Biz “fikri ve sınai hak” kavramını basit bir ifadeyle, bir gerçek veya tüzel kişinin özel çabası sonucu ortaya çıkan ürün, buluş, hizmet, eser veya ekonomik unsurların korunması olarak görüyoruz. Bu hakların iyi korunması, devlet ve üreticiler için olduğu kadar, ürün ve hizmetleri sunan 2 milyonu aşkın kayıtlı esnaf ile satın alan veya kullanan tüketiciler açısından da kritik öneme sahip. Fikri ve sınai hak ihlalleri, sahtecilik, taklitçilik, korsancılık, merdiven altı üretim gibi şekillerde tezahür edebiliyor. Bu gibi gayrimeşru ürünlerin piyasaya sürümü, dürüst esnaf açısından haksız rekabet ortamı oluşturuyor. Şunu savunuyoruz ki, tüm ticari faaliyetler kayıt altında yürütülsün. Taklitçilik, korsancılık ve kaçakçılıkla en üst düzeyde mücadele edilsin. Böylece ne dürüst esnaf kazancından olsun, ne de devlet ve tüketici zarar görsün.
Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

Türkiye’de sahtecilik, taklitçilik, korsanctltk gibi hak ihlalleri düşünüldüğünde en öncelikli sorunlar sizce neler?
En öncelikli iyileştirilebilir alanlar arasında hukuki altyapının geliştirilmesi ve yaptırımların ağırlaştırılması öne çıkıyor. Bugün, Türkiye’de 10 milyar doları aşan sahtecilik ve korsancılık olduğu tahmin ediliyor. Bununla birlikte, memnuniyetle ifade etmek isteriz ki, bu soruna eskiye nazaran çok daha fazla önem veriliyor. 2012’de sahteciler veya taklitçilere karşı birçok baskın ve operasyonun gerçekleştirildiğini basından takip ettik. Belli ürünlerde vergilerin yüksek olması, taklit, korsan ve kaçağı cazip kılarak yasadışı ticaretin artması sonucunu doğurabiliyor. Öte yandan, esnaf açısından kaçakçılık da en az taklitçilik ve korsancılık kadar ciddi bir sorun. Kaçak sigara ve içki satışlarının yoğun olarak yapıldığı bölgelerde esnaf ve sanatkarımız mağdur oluyor. Bir bakkalın cirosunun yüzde 55’i tütün mamullerinden, yüzde 20’si alkollü içecek satışından oluştuğu göz önünde bulundurulursa zarar daha iyi anlaşılır. Aynı zarar devletin vergi gelirlerinde de yaşanıyor. Bunlara ek olarak, yakalananların caydırıcı cezalara çarptırılması bu mücadelede önemli bir ilerleme olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz