Rekorla kapanan 2012'nin ardından tahvil bono ihraçları

2012 yılsonu itibarıyla 24 milyar dolar (42 milyar TL) seviyesine ulaştı.

1.04.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Rekorla kapanan 2012'nin ardından tahvil bono ihraçları


İŞ YATIRIM IN İLKLERİ
İş Yatırım olarak yerel borçlanma araçları piyasalarındaki ilk işlemimizi 2007 yılında gerçekleştirdik ve ardından pek çok ilke imza attık. Bu ilkler arasında 2008 yılında halka arz yöntemiyle gerçekleştirilen ilk tahvil ihracına aracılık etmek, 2010 yılında Türkiye’nin ilk holding tahvil ihracını gerçekleştirmek, piyasadaki ilk ve tek 3 yıl vadeli sabit faizli tahvile aracılık etmek, 2012 yılında Türkiye’nin ilk aracı kurum bonosu olan İş Yatırım bonolarını ihraç etmek ve 2013 yılında Türkiye’nin ilk özel sektör TL sukuk ihracını gerçekleştirmek sayılabilir. İhraca aracılık eden kurumların sayısındaki artışa rağmen 2010 yılından bu yana piyasada gerçekleştirilen işlemlerin yaklaşık dörtte birine aracılık etmeye devam ediyoruz. Ürün gamımızı ihraççıla-rın ve yatırımcıların beklentilerine uy-gun olarak sürekli geliştirdiğimiz için de ihraççı sayımız gün geçtikçe artıyor.

Yerel özel sektör tahvil-bono piyasasındaki mevcut borçlanma vadeleri incelendiğinde bankaların bireysel yatırımcı tabanlarını da dikkate alarak ağırlıkla 6 ay maksimum 18 ay vadelerde, reel sektörün ise 2 ve 3 yıl aralığında borçlandığı gözlemleniyor. TL mevduatın ortalama vadesinin 60 gün olduğu da dikkate alındığında bankaların hem vadelerin uzatılmasında hem kaynak çeşitliliğinde, yerel piyasaları yoğun bir şekilde kullanmaya devam edecekleri bekleniyor.

Banka ve bankacılık dışı kesimin yatırımcı tabanları da biraz farklı. Banka ihraçlarında bireysel ve kurumsal yatırımcılar arasındaki dağılım yüzde 60’a yüzde 40 bireysel yatırımcılar lehine gerçekleşirken, reel sektör tarafından gerçekleştirilen ihraçlarda yüzde 25-yüzde 75 kurumsal yatırımcılar ağırlıklı oluşuyor.

Yerel sermaye piyasaları ihraççı masrafları eu-rotahvil ihraçlarıyla kıyaslandığında oldukça makul seviyelerde 100 milyon TL’lik 2 yıl vadeli bir borçlanmada, ihraç masraflarının toplam borçlanma maliyetine yaklaşık yıllık etkisi 40 baz puan. İh-raççıların kredi riskine bağlı olarak değişkenlik gös-teren ek getiri oranları ise 2 yıllık vadelerde AAAtr yerel derecelendirme notuna sahip bir ihraççı için gösterge devlet tahvili üzerine 150 baz puan civarında iken, BBBtr yerel derecelendirme notuna sahip bir ihraççı için 400 baz puan seviyelerinde.

Fonlama kaynaklarını çeşitlendirerek, kredi piyasalarının yanı sıra sermaye piyasalarından da fon temin edecek firmaların avantajı, gelişen bir piyasada öncelikli yerlerini almak ve farklı bir yatırımcı tabanına ulaşmak olacak. Vadeleri 3 yıla kadar uzatmanın mümkün olduğu yerel piyasalar, ihraççının kredi itibarına dayalı olduğundan teminatsız borçlanma kanalları, ancak ihtiyaç duyulması halinde ihraççılara özel finansal sınırlamalar öngörebiliyoruz.

BAŞARILI BİR İHRAÇ İÇİN
İhraççılar için doğru aracı kurumun seçimiyle başlayan yaklaşık 6-8 haftalık yerel tahvil bono ihraç sürecinde aşağıdaki adımların her biri ihracın başarısı için oldukça önemli:

- İhraççı ihtiyacının doğru tespiti,
- Bilanço yapısına ve nakit akışlarına uygun ihraç miktarı, faiz türü, kupon ödeme sıklığı ve vadenin tespiti,
- İhraççı ve yatırımcı beklentilerinin örtüştüğü, ihracı başarılı kılacak doğru getiri seviyesinin bulunması,
- İhraca ilişkin ön-talep yoklamasının yapılması,
- Hedeflenen yatırımcı grubuna göre halka arz, nitelikli yatırımcılara satış veya tahsisli satış yöntemlerinden en uygun olanının seçimi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.