2023 bizim 100’üncü yılımız

Salih Bezci'yle ATO'nun 2023 vizyonu, projelerini ve Ankara için hedeflerini konuştuk.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
2023 bizim 100’üncü yılımız
Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, 2023 yılında 100 yaşında olacak olan ATO'nun Türkiye'nin 2023 vizyonundan ayrılamayacağını söylüyor. 100 yıllık bir zamanın insan ömrü için uzun ama devletler için kısa bir süre olduğunu dile getiren Bezci, Ankara'nın en önemli hedeflerinden birisini de "Bugün en çok ihracat yapan beşinci il olan Ankara'nın, Cumhuriyet'in 100. yaşında ilk 3 ilden biri olması için çalışacağız" şeklinde dile getiriyor. Bezci'yle ATO'nun 2023 vizyonu, projelerini ve Ankara için hedeflerini konuştuk.

ATO’nun 2023 vizyonu nedir?
- 2023 yılı çok önemli bir tarih. 100 yıllık bir zaman insan ömrü için uzun ama devletler için oldukça kısa bir süre. 2023 yılında Ankara Ticaret Odası 100. yaşını kutlayacak. 100. yaş vizyonunu sürekli göz önünde tutuyoruz. Vizyonun birçok tarifi var. Basit olarak “gelecek resmi” olarak tanımlayabiliriz. Ankara Ticaret Odası ile Türkiye’nin 2023 vizyonunu birbirinden ayırmak mümkün değil. ATO için hedeflenenler Türkiye’yi de ileri bir noktaya taşıyacağı gibi, Türkiye’nin ilerlemesi de ATO’yu daha ileriye taşıyacaktır. Bu temel noktayı göz önünde bulundurarak, ATO’nun 2023 hedeflerini, ATO için, üyeleri için, Ankara için ve Türkiye için sıralayabiliriz.

Nelerdir bu hedefler?

- Üyelerimize hizmetimizi ATO’nun belge hizmetleri ve kent ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya yönelik hizmetler olarak ele alabiliriz. ATO, hizmetlerini kaliteli sürdürmeyi zaten ilke edinmiş durumda. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Akreditasyon Kurulu tarafından da üyelerine hizmet kalitesini mükemmel bir şekilde yerine getirmesinden dolayı “mükemmellik” belgesi ile belgelendi. Bu hizmet kalitesi, organizasyonlardaki görev ve sorumluluklar, mali yönetim, insan kaynakları yönetimi, iş planlaması ve yönetimi, haberleşme ve yayınlar, bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımı, üye ilişkileri, kalite yönetimi, iletişim ağı, uluslararası ticaret konuları baz alınarak belirlendi. ATO olarak hizmet kalitemizi düşürmeden, hatta bundan daha ileri noktaya taşıyarak 100. yılımıza ulaşmayı planlıyoruz.

Ankara’nın ekonomisine katkı sağlayacak hedefleriniz nelerdir?
- Kent ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak hizmetlerimiz arasında fuar organizasyonlarını sayabiliriz. Fuarlar bizim üyemiz firmaların dışarıya açılmasının yollarından biri. 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak istiyorsak, mutlaka firmalarımızın dışa açılmasını teşvik etmemiz gerekiyor. Bu hedefe yönelik olarak Dış Ticaret Müdürlüğümüze bağlı fuar birimi kurduk.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz