2023 hedefimiz 20 milyar dolar ciro

Eskişehir, uçak motoru imalatı, dizel lokomotif ve bor ürünleri üretiminde Türkiye pazarının tamamını elinde tutuyor.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
2023 hedefimiz 20 milyar dolar ciro
Beyaz eşya ana ve yan sanayinde de kentin çok önemli bir payı var. Önümüzdeki dönemlerde ise havacılık, raylı sistemler ve seramik sektörlerinin de ciddi bir büyüme göstermesi bekleniyor Türkiye sanayinin en önemli üretim merkezlerinden olan Eskişehir, bugün makine imalat, metal eşya, havacılık sanayi, otomotiv yan sanayi, raylı sistemler ve döküm sanayi yönünden ülkemizin en gelişmiş endüstri noktalarından biri. Kentte önceki yıllarda genel olarak un ve unlu ürünler ve kiremit, tuğla ve soba imalatı konusunda faaliyet gösteren firmalar ağırlıkta iken, 1968 yılında Eskişehir Sanayi Odası’nın 1973’te ise Eskişehir OSB’nin kurulmasıyla sanayileşme konusunda önemli bir dönüşüm başladı. Bu sayede Eskişehir, ülkemizin en önemli sanayi kentlerinden biri konumuna geldi.

Uçak motoru imalatı, dizel lokomotif ile bor ürünleri üretiminde Eskişehir, Türkiye pazarının yüzde 100'ünü elinde tutuyor. Dünyadaki bor yataklarının yüzde 60'ı da Eskişehir'de bulunuyor. Kent ekonomisinde beyaz eşya ana ve yan sanayide önemli bir paya sahip. Türkiye’deki buzdolabı üretiminin yüzde 60’ı ve soğutucu kompresör üretiminin yüzde 95’i yine Eskişehir’deki sanayi tesislerinde gerçekleştiriliyor.

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Savaş M, Özaydemir, önümüzdeki dönemde mevcut sektörlerin yanı sıra havacılık, raylı sistemler ve seramik sektörlerinin daha fazla öne çıkacağını söylüyor. 2023 yılında ESO’ya üye sanayi kuruluşlarının toplam cirosunun 20 milyar dolara, ihracatlarının ise en az 5 milyar dolara ulaşmasını hedeflediklerini hatırlatan Özaydemir, “2023 yılında Eskişehir sanayi ihracatının en az 1 milyar dolarlık kısmı havacılık ve savunma sanayi ürünlerinden oluşacak” diyor. ESO Başkanı Savaş M, Özaydemir ile kent ekonomisini konuştuk:

Kent ekonomisinin lokomotif sektörleri hangileri?
Makine imalat sanayi toplam sanayi içinde firma sayısı yönünden ilk sırada yer alırken taş ve toprak sanayi ikinci, gıda sanayi ise üçüncü sırada yer alıyor. Eskişehir sanayi içinde sektörlerin elde ettikleri cirolar yönünden duruma bakıldığında ise yine makine imalat sanayi sektörü ciddi bir payla ilk sırada bulunuyor. Ciroda ikinci sırada gıda sanayi var. İhracat yönünden sektörel dağılıma bakıldığında da tablo aynı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz