2023 hedefimiz 5 milyar dolar

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak sorularımızı yanıtladı...

1 NİSAN, 20120
Paylaş Tweet Paylaş
2023 hedefimiz 5 milyar dolar
Türkiye'nin ekonomik açıdan 6'ncı büyük ili olan Kayseri, 2023 yılı için büyük hedefler belirledi. Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, 2023 yılında Kayseri'nin artık kendi markası olan ürünlerle ihracat yapacağını söylüyor. Bugün 1,5 milyar dolar olan ihracatın 2023'te 5 milyar dolara çıkacağını belirtiyor ve "Elektrik ve elektronikte en az 5 markası olan, daha çok AR-GE'nin yapıldığı, inovasyonun ve yeniliklerin olduğu bir Kayseri hayal ediyoruz" diye konuşuyor. Büyüyeüyüyen ekonomisiyle dikkat çeken Kayseri, 2023 yılı için ı belirlenen 500 milyar dolarlık ihracat hedefinden kendine düşen payı yerine getirmek için çalışmaya başladı. Geçtiğimiz yıl ihracatını yüzde 30'un üzerinde artırmayı başaran şehir, artık ileri teknoloji barındıran ürünlerle katma değeri yüksek üretime geçmeye hazır. Sanayisiyle gündemde olan Kayseri'nin ihracattaki gelişmesinin arkasında Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak da var. Son dönemdeki ataklarıyla ihracat liginde 1 milyar doların geçen hacmiyle listede üst basamaklarda yer alan Kayseri, 2002 yılındaki 447 milyon dolarlık ihracatını 2011'de 1 milyar 529 dolara çıkarmayı başardı. Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak'a göre ihracatın iyi gitmesi içeride ve dışarıda havanın iyi olmasıyla ilgili. "Aslında odamız mensupları geçen yıl 100 -150 milyon dolar daha artı ihracat yapa-bilirdi" diyen Boydak, Ortadoğu bölgesindeki gelişmelerin ve o pazarlardaki etkinliğin azalmasının olumsuz etkilerini yaşadıklarını belirtiyor ve ekliyor: "Dolayısıyla komşularımızla sıfır sorun politikasının devam ettirilmesini, varsa sorunların giderilmesini çok önemsiyoruz. Ekonomik ilişkilerimizin ön planda olduğu bir dönemi yaşamak istiyoruz. 2012 yılı için de 2 milyara yakın bir ihracat hedefliyoruz. Bunu yapacak kabiliyete de sahibiz." Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak sorularımızı yanıtladı:

2011 nasıl geçti? Büyük sanayi şirketlerinin yanında KOBİ'lerin de 2011 performansını değerlendirebilir misiniz?

- 2011 yılı Kayseri'nin dışa açıldığı bir yıl oldu. Sadece sanayi değil hizmet sektöründe de yatırımlar yapıldı. Kayseri'deki şirketler başka şehirlere de yatırım yaptı. Üyelerimizin başka kentlerde yatırım yapmaları, Türkiye ekonomisine sundukları önemli bir hizmettir. Sanayi işletmelerinde artık rekabetçi bir şirket olacaksanız bölgesel oyuncu olmaktan çıkıp ulusal oyuncu olmak zorundasınız. KOBİ'lerin mali güçleri geliştikçe yeni yatırımlar da oluşacak. Kayseri KOBİ'leri hızla büyüyen bir şehir.

Kayseri'de kapanan şirket sayısının açılan şirket sayısında fazla olduğunu görüyoruz. Bu durum Kayseri'de ekonomik açıdan bir sorun olduğu anlamına mı geliyor?

- 2011 yılı genel olarak Türkiye için oldukça iyi bir yıl oldu. Tüm sektörler de büyümeden payını aldı. 2011 ihracatta büyüdüğümüz bir yıl oldu. KAYSO üyelerine ve istihdama bakıldığında pozitif bir ivme görüyoruz. İstihdamda bir artış var. Kalifiye eleman ihtiyacı da artıyor. Yalnız açılan şirket sayısı kapanan şirket sayısının altında. Kapanan şirket sayısının fazla olmasının nedeni ise iflas değil. Kayserili şirketler güç birliği yaparak rekabet şanslarını artırıyor. Ancak döviz kurlarındaki artış cirolarda bir erozyona neden oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.