2023 ihracat hedefi 5 milyar dolar

Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Savaş M. Özaydemir, sorularımızı yanıtladı.

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
2023 ihracat hedefi 5 milyar dolar
Türkiye'de havacılık teknolojilerinin merkezi olan Eskişehir'in ileri teknoloji ürünlerine ağırlık vereceğini ifade eden Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş M. Özaydemir, "2023 yılında Eskişehir sanayi ihracatının en az 1 milyar dolarlık kısmı sadece ileri teknoloji ürünü olan, havacılık ve savunma sanayi ürünlerinden oluşacak. İhracat hedefimiz de 5 milyar dolar" diyor. Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş M. Özaydemir, 2011 yılı sonu itibarıyla ESO üye şirketlerinin toplam cirosunun 7,5 milyar dolara, ihracatlarının 1,8 milyar dolara, toplam çalışan sayısının ise 44 bin kişiye ulaşacağını ifade ediyor. Cumhuriyetin 100'üncü yılı için konulan 2023 yılı hedefleri için de çalışmalarını sürdürdüklerini belirtiyor. Eskişehir'in sanayi için belirlenen hedeflere ulaşması için çalışan ESO, 2023 yılında üye sanayi kuruluşu sayısını 800'e, bu kuruluşların toplam cirosunu 20 milyar dolara, ihracatlarını en az 5 milyar dolara ulaştırmayı hedefliyor. Bu kapsamda, 2023 yılında Eskişehir'in sanayi ihracatının en az 1 milyar dolarlık kısmının ileri teknoloji ürünü havacılık ve savunma sanayi ürünlerinden oluşacağının tespit edildiğini aktaran Özaydemir, çalışan sayısının da 55 bine yükseleceğini ifade ediyor. Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Savaş M. Özaydemir, sorularımızı yanıtladı:

Eskişehir ekonomisinin Türkiye açısından önemi nedir? Türkiye sıralamasında il hangi verileriyle ön planda yer alıyor? İlin gelişmişlik oranı nedir, gelişme ve büyüme anlamında nasıl bir performans ortaya koyuyor?
- Eskişehir'de son yıllarda sanayinin gelişimiyle birlikte sosyo-ekonomik yaşam da hızlı bir gelişme gösterdi. Bu durum yapılan araştırmalarla da tescil edildi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜÎK) ile Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ve diğer kamu kuruluşları tarafından ortak yapılan bir araştırmaya göre Eskişehir 2005 yılında Türkiye genelinde 81 il arasında 3'üncü sırada bulunuyor. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nca hazırlanan "İnsani Gelişmişlik Raporu"nda ise Eskişehir, beşeri gelişmişlik ve yaşanabilir kentler düzeyi bakımından 3'üncü sırada yer aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz