Adana'da acil inşaat alanı üretilmeli

Acilen inşaat alanı ve arsa üretilmeli

1.02.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Adana'da acil inşaat alanı üretilmeliÇarpık kentleşmeyle ilgili sorunları çözmek ve Adana'ya modem çağın koşullarına uygun beklentileri karşılayacak yüksek kalitede konutlar kazandırmak amacıyla bir araya gelen müteahhitler, Adana Yapı Müteahhitleri Derneği'ni (AYAMDER) kurdu. Ekim ayında faaliyete geçen derneğin üye sayısı gün geçtikçe artarken dernek yönetimi yerel yönetimler ile bir araya gelerek yapısal sorunlara çözüm arıyor. Adanalılara daha iyi yaşam mekanları sunmayı hedefleyen AYAMDER'in henüz yeni bir dernek olmasına karşın 50 üyesi bulunuyor. Kentin yapısı inşaat sektörünü sıkıntıya sokuyor. Bu sorunların başında ise kentin çok fazla göç alması yer alıyor. AYAMDER Başkan Yardımcısı Mustafa Vursavuş, "Zaman içinde çok fazla göç alması ile imar ve gecekondulaşma Adana'nın en büyük sorunu oldu. Acilen inşaat alanı ve arsa üretilmeli. Arsa üretilmediği takdirde şehir kilitlenecek. Arsa üretimi konusunda çok ciddi sorunlar var" diyor. Kentteki mimari sorunları çözerek yüksek kalitede yaşam alanlarının sayısını arttırmayı kendisine misyon edinen derneğin başkanlığını Murtaza Kılçık yaparken başkan yardımcılığını ise Mustafa Fidan Vursavuş, Ziya Yamaç ve Anıl Yüksel yürütüyor. AYAMDER'in kurucularından olan başkan yardımcısı Mustafa Fidan Vursavuş derneğin amaçlarını, beklentilerini ve hedeflerini anlattı:

AYAMDER'den kısaca bahsedebilir misiniz?
Ekim 2010 tarihinde kurulan AYAMDER, faaliyetlerini 50'ye yaklaşan üyesi ile Atatürk Caddesi'ndeki ofisinde gerçekleştiriyor. Belirli periyotlarla mutlaka bir araya gelerek toplantılar yapıyoruz. Sayımızın zamanla artacağını düşünüyoruz ama bu artışın nitelikli, yani bu işi kendine meslek edinmiş, doğru işler yapma hevesinde olan kişilerle olmasını istiyoruz. Bu dernek sadece bizim değil toplumun menfaatlerini de gözeten bir dernek. AYAMDER, Adana için bir milat olacak. Kentin mimarisine de el atacağız.

AYAMDER olarak hedefleriniz ve beklentileriniz nelerdir?
Kentle ilgili olarak, "Müteahhitler yüzünden bu kent bu hale geldi" imajını ortadan kaldırmak istiyoruz. Bir ses olmak istiyoruz. Şehrimize dışarıdan uçakla gelen biri ilk olarak binaları görür. Binalar bir şehrin yüzüdür. Biz kaliteli ve sağlıklı yaşam alanları ortaya çıkarmak için çabalıyoruz. AYAMDER, bu görevi üstlenecek arkadaşlarımızın oluşturduğu, bu anlayışın pozitif bir virüs gibi yayıldığı, "Adana'nın çehresini değiştirdiler" dedirtecek çalışmalara imzaların atıldığı bir dernek. Yapı müteahhitlerinin bir çatı altında olmaması nedeniyle herkes kendi sorunu için tek tek uğraşıyordu. Biz bu sorunların hepimizi ilgilendirdiğinin farkına vararak bir dernek oluşturduk. Bizim için en önemli noktalardan biri de müteahhitler için bir kanunun çıkarılması. Müteahhitliğin bir kimliğe kavuşmasını istiyoruz.

Adana'nın en büyük sorunu size göre nedir?
Zaman içinde çok fazla göç alması ile imar ve gecekondulaşma Adana'nın en büyük sorunu oldu. Acilen inşaat alanı ve arsa üretilmeli. Arsa üretilmediği takdirde şehir kilitlenecek. Arsa üretimi konusunda çok ciddi sorunlar var. Gecekondulaşmaya meyilli bölgeler bulunuyor. Toplumun genelini ilgilendiren bir durum var. Henüz boş olan ve şehrin kaydığı alanlar hazır boşken planlamanın yapılması gerekiyor. Şehirleşmenin bir plan dahilinde ilerlemesi gerekiyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz