"Anadolu 1+1'i sevmedi"

Ankara gibi şehirlerde satışa çıkarılan projeler hemen tükenirken Anadolu'da durum farklılık gösteriyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Anadolu 1+1'i sevmediTürkiye'nin her köşesinde yeni konut projelerinde en çok ilgiyi stüdyo 1+1 daireler görüyor. Özellikle genç, bekar çalışanlara, yeni evlilere hitap eden bu küçük daireler o kadar hızlı satılıyor ki, büyük konut projelerinde en çok güvenilen daireler de stüdyo ve 1+1 daireler oluyor. Eve istediği saatte girip çıkabilmek isteyen genç çalışanlar, trafik çilesini, iş yerine yakınlığını bahane ederek küçük evleri seçmeye başladı. Bugün özellikle istanbul'da; çalışan gençler, üniversite öğrencileri, yeni evliler, yabancı uyruklu çalışanlar 30-40 metrekare bile olsa küçük evleri kiralamaya veya satın almaya başladı.
Ancak istanbul'da yoğun talep gören konutlar Anadolu şehirlerinde aynı oranda talep görmüyor. Sanayisi gelişen Anadolu şehirlerine göç hızlanırken küçük evlerin tüketici tarafından seçilir hale gelmemesinin nedeni ise düşük kira geliri ve tüketim alışkanlıklarına bağlanıyor. Adana Müteahhitler Birliği Başkanı ve Anadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu Başkanı ismail Babacan büyükşehirlerdeki talebin Anadolu'da olmadığını söylüyor.
İstanbul'da satışa çıkar çıkmaz tükeniyor Konut büyüklükleri 35 metrekare ila 77 metrekare arasında değişen stüdyo daireler, satışa çıkar çıkmaz hızla tükeniyor. Durgunluğa rağmen küçük ve ucuz konut üreten firmaların yakaladığı satış rakamları, diğer kuruluşların da studio, 1+1 ve uygun fiyatlı konutlara ağırlık vermesine yol açtı.
Örneğin, daire fiyatlarını 100 bin TL'nin altına çeken gayrimenkul kuruluşlarından Fi-Yapı, Bahçeşehir-Esenyurt'ta uygulamaya koyduğu Fi-Side ve Beylikdüzü'nde uygulamaya koyduğu 30 katlı 2 kuleden oluşan Fi-Tower projesinde stüdyo daireleri 59 bin TL'den satışa çıkardı. Fi-Side projesinde yer alan 66 metrekarelik 700 dairenin iki gün gibi kısa sürede tamamı satılınca, şimdi de fiyatı 77 bin TL olan 77 metrekare büyüklüğündeki daireler sunuluyor. Lüks konut projeleriyle ön plana çıkan Ağaoğlu da, talebin ucuz konutlarda yoğunlaşmasıyla birlikte, Avrupa Yakası'ndaki ikinci projesi My Town Isparta kule'de fiyatları 101 bin TL'ye kadar çekerken, Tulip Gayrimenkul, Esenyurt'ta orta gelir grubu için hazırladığı 2 bin 800 konutluk Tulip360 projesindeki 35 metrekarelik daireleri 35 bin liradan satışa sunacağını açıkladı.

Anadolu'da ilgi düşük
1+1 daireler dünya metropollerini yeniden şekillendiriyor. Ancak geleneklerine bağlı Anadolu insanı alışkanlıklarından vazgeçmiyor. Adana Müteahhitler Birliği Başkanı ve Anadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu Başkanı ismail Babacan, Adana, Osmaniye, Mersin gibi illerde bu tip projelerin talep görmemesi nedeniyle inşaat şirketleri tarafından yapılmadığını belirtiyor. Bölgede en küçük evin 2+1 olduğunu ifade eden ismail Babacan, "Adana'da bu tip projeler üretiliyor. Ancak toplam projeler içerisindeki payı yüzde 2'yi geçmiyor. 1+1 evler ağırlıklı olarak öğrenci ve bekar memurlar tarafından tercih ediliyor ve kira gelirleri düşük. istanbul gibi kira getirisi yüksek olan şehirlerde satışların artması normal. Anadolu'da önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu tip dairelere olan talebin düşük olacağını tahmin ediyoruz" diyor.

Şirketler 1 + 1 üretme yarışına girdi
Fi-Yapı'nın iki günde 700 daire birden satmasının ardından, Tulip Gayrimenkul de Esenyurt'ta orta gelir grubu için hazırladığı 2 bin 800 konutluk yeni projesinde, 35 metrekarelik stüdyo tipi dairelere ağırlık verdi. Bu daireleri 35 bin TL'den satışa çıkardı. Tulip, 320 bin metrekare inşa alanına sahip yeni projesinde ağırlıklı olarak 1+1 olmak
üzere 2+1 ve 3+1 daireler inşa edecek. Tulip360'da dairelerin metrekare fiyatları bin TL olacak. Projede yer alan konutların satışına ise ocak ayından itibaren başlanılması planlanıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz