Anadolu’nun en büyük fuar merkezini kuruyoruz

Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, Konya’yı Anadolu’nun en büyük fuar alanı haline getirecek yeni merkezlerini ve il için hedeflerini anlattı.

30.07.2014 23:50:130
Paylaş Tweet Paylaş
Anadolu’nun en büyük fuar merkezini kuruyoruz
Konya, Türkiye'nin önemli fuar merkezlerinden biri olmayı hedefliyor. Bu amaçla fuar merkezi büyütülüyor. Proje Mayıs'ta tamamlandığında Konya, Anadolu'nun en büyük fuar alanına sahip olacak. Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, "6 hole çıkaracağımız fuar merkezimizle birlikte Konya'da en az 5 marka fuar düzenleyebilecek hale geleceğiz.

Yıllık 500 bine ulaşan ziyaretçi sayımızı da 2-3 kata çıkaracağız" diyor. Konya, geçtiğimiz yıl Türkiye’nin en çok uluslararası fuara ev sahipliği yapan 7. şehri oldu. Bu yıl tamamlanacak yeni fuar merkeziyle ise Anadolu’da fuarcılığın merkezi olmayı amaçlıyor. Şehrin 2 holü olan fuar merkezi, 40 milyar TL’lik bir yatırımla büyütülerek 6 hollü Anadolu’nun en büyük fuar alanı haline geliyor.

Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, “1999 yılında yapılan mevcut fuar alanımız bugün Konya’nın ihtiyacını karşılayamıyor. Fuar alanımızın yapıldığı dönemde 85 milyon dolar ihracat yapan Konya’nın ihracatı bugüne kadar 15 kat arttı.

Önümüzdeki on yıllık ihracat hedefimiz 15 milyar dolar, bunun için fuar alanımızın ihtiyaca cevap vermeyeceğini görerek büyütme çalışmalarına başladık” diyor. Öztürk, Mayıs ayı başında faaliyete geçecek yeni fuar merkezi ile Konya’da en az 5 marka fuar düzenlemeyi ve yıllık 500 bin olan ziyaretçi sayısını 2-3 katına çıkarmayı hedeflediklerini açıklıyor.

Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, Konya’yı Anadolu’nun en büyük fuar alanı haline getirecek yeni merkezlerini ve il için hedeflerini şöyle aktarıyor:

Konya’da neden yeni bir fuar merkezine ihtiyaç duydunuz?
Anadolu özel sektörünü temsil eden en büyük kurumlardan biri olarak şehrimizi 2023 yılına hazırlamayı hedefliyoruz. Biz bu hedefle 15 milyar dolar ihracat yapan, kişi başı gelirini 25 bin dolara çıkaran ve işsizliği yüzde 5'e indiren bir Konya vizyonu belirledik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz