Artık teknolojik işlere yönelmeliyiz

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu ile Gaziantep ekonomisini konuştuk.

28 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Artık teknolojik işlere yönelmeliyiz
ihracata dayalı bir büyüme modeliyle yola çıkan Gaziantep, bugün Türkiye'nin 6. büyük ekonomisine sahip. Geçen yıl 5 milyar 879 milyon dolar ihracat yaptıklarını açıklayan Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, bu yıl ise bu rakamın 6,5 milyar dolar seviyelerinde olmasını beklediklerini anlatıyor.

İhracatta ciddi bir ivme yakaladıklarını hatırlatan Konukoğlu, bundan sonraki hedeflerinin ise Gaziantep'ten daha çok inovatif ürünler çıkarmak olduğunu söylüyor.

Gaziantep ekonomisi son yıllarda önemli bir yol kat etti. Türkiye büyümesinin iki katı bir büyüme gösteren Gaziantep, bu başarıyı ihracat sayesinde yakaladı. İhracata dayalı bir büyüme modeli çizen kent, 1997 yılında 80 ülkeye ihracat yaparken bu rakam geçen yıl 177’ye ulaştı.

Geçen yılı 5 milyar 879 milyon dolar ihracat rakamıyla tamamlayan Gaziantep’ten 2013 yılının Ekim ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 oranında artışla 534 milyon 372 bin dolarlık ihracat yapıldı. Ocak-Ekim 2013 dönemi ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,6 artışla 5 milyar 276 milyon 810 bin dolara ulaştı.

Gaziantep’in bugün Türkiye’nin 6. büyük ekonomisine sahip. İhracatta da Türkiye’nin 6. büyük şehri olduklarını hatırlatan Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, kentin ilk ihracat hedefini 1998 yılında ortaya koyduğunun altını çiziyor.

Bu hedeflerin o gün Antep’in yönetiminde olan sanayi odası, ticaret odası, OSB, ihracatçılar birliği başkanları tarafından yapılan ortak çalışmalarla konulduğunu belirten Konukoğlu, “1998 yılında Gaziantep’in hububat, fıstık ya da bunların türevlerinin ihracatıyla bir yere gidemeyeceği, endüstriyel ürünlerin ihraç edilmesi ve yeni pazarlar bulunması gerektiği konusunda bir konsorsiyum sağlanmış durumdaydı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz