Çanakkale turizmle patlama yaratacak

ÇTSO Başkanı Bülend Engin, sorularını yanıtladı:

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çanakkale turizmle patlama yaratacak
Çanakkale’deki geceleme sayısı ise tüm ilçelerle beraber 560 bindir. Maalesef Türkiye’nin sadece yüzde 0,5’i kadardır. Türkiye’de yabancıların ortalama kalış süresi 4 gün. Buna karşılık Çanakkale’de sadece 1,3 gün. Amacımız bu süreyi artırmak, Çanakkale’yi geçip gidilen değil, kalınan bir kent haline getirmek. Bakın İstanbul’da 2011’de 8 milyon olan turist sayısı 2012’te 9,3 milyona çıktı. Bunun önemli bölümü de denizyoluyla geliyor.  Çanakkale’ye karayolunun yanı sıra boğazımızdan geçip giden yüz binlerce turisti getirmek neden mümkün olmasın? Bu nedenle Çanakkale’nin kruvaziyer limanı olmalı ve Çanakkale kruvaziyer turizmindeki potansiyelden payını almalı diye düşünüyoruz. Çanakkale’ye turizmde çağ atlatacağını düşündüğümüz ve gönülden destek verdiğimiz kruvaziyer limanı projesinde önemli gelişmeler oldu. Valimiz Güngör Azim Tuna yaptığı açıklamada, kruvaziyer limanını iki yıl içinde bitirip, Çanakkale’ye 2015’te aynı anda iki geminin yanaşabileceği bir iskele kazandıracaklarını söyledi. Bu Çanakkale için çok güzel gelişmelerin müjdecisidir.

Çanakkale’nin yatırımcıya sunduğu olanaklar neler? İl hangi açılardan yatırımcı için cazip?
Master plan çalışmaları devam ediyor. Türkiye’de master planı olmayan iki ilden biriyiz. Ticaret, turizm ve her alanda gelişim için bölgemizin potansiyellerini birbirini destekler şekilde ekonomiye kazandırmak master plan dahilinde mümkün olacak. Lojistik altyapısıyla Güney Marmara ekonomik gelişimde ülkemizin dünyaya açılan penceresi olacak bir donanım kazanmalıdır. Planımız ve donanımımız olduğunda Çanakkale bunun içini dolduracak yatırım cazibesi, potansiyel güç, girişimci ve nitelikli insan birikimine sahiptir. Çanakkale coğrafyası, iklimi, nitelikli insan kaynağı ve benzersiz konumu ile turizm, lojistik, tekno-sanayi, enerji gibi konularda öne çıkmaya başladı. Çanakkale’ye ve bölgemize gelecek yatırımların tek bir sektörden olmayacağını düşünüyoruz. Gelecek yatırımlar domino etkisi yaratacaktır. Sanayi yatırımlarını ardı sıra turizm, eğitim, sağlık gibi diğerleri takip edecek ve inanıyorum ki yakın gelecekte Çanakkale Türkiye’nin parlayan yıldızı olacak.

Son yıllarda Çanakkale’nin gündemindeki en önemli olaylar ve projeler neler? Bu projeler tamamlandığında ilde nasıl bir değişim yaşanacak?
Çanakkale tüm kesimleriyle Gelibolu Savaşları’nın 100’üncü yılı olan 2015’e odaklanmış durumda. Valimizin, 2015 yılı için kentin tüm dinamiklerini bir araya getirerek yaptığı çalışmalar ve Troya Müzesi’nin en geç 2014 sonbaharında bitirilmesi gerektiği yolundaki açıklamaları da memnuniyet verici olduğu kadar, bizleri Çanakkale’ye daha fazla hizmet konusunda teşvik ediyor. 2013, Çanakkale için 2015’e hazırlık yolunda kritik bir yıldır. 2015 büyük fırsattır ve 2013 yılında Çanakkale’ye kazandıracaklarımız bu sınavdan başarıyla geçmemizi sağlayacaktır. ÇTSO olarak 2015 için çeşitli projeler geliştirdik. Bunların başında, Çanakkale’de savaşmış uluslardan gelecek katılımcıların, atalarının bu topraklarda verdikleri mücadeleye bire bir tanık olmalarını sağlamak ve Çanakkale ruhunun yaşayarak öğrenilmesine ve anlaşılmasına hizmet edecek uluslararası bir yarışma formatı niteliğinde “Çanakkale’nin Gücü" yarışmasını düzenleyeceğiz. Bir diğeri de Çanakkale Boğazı’nın akıntılı sularının bağrında uyuyan nice tanıklan keşfetmemize, seslerini duymamıza izin verecek bir “Su Perdesi”dir. Boğaz’ın kıyısında 10 metre yüksekliğindeki, 30 metre enindeki bu dev su perdesi, cesaretle savaşılan yerde bir tarih öğretisi niteliğinde olacaktır. Ayrıca ÇTSO bünyesinde Çanakkale Evi projesiyle; gerek ülkemizin dört bir yanından gelen ziyaretçi ve araştırmacılara, gerekse yurtdışından çeşitli yollarla gelecek turistlere Çanakkale hakkındaki bütün eserleri, ürün ve lezzetleri bir arada sunarak tanıtacağımız bir mekân yaratacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz