Global şirketlerin dikkatini çektik

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Erciyes Master Projesi'nin hayata geçirilmesi amacıyla geçen yıl başlattığı yatırımları sürdürüyor.

1 NİSAN, 20120
Paylaş Tweet Paylaş
Global şirketlerin dikkatini çektik
Erciyes Master Projesi ile bugüne kadar 275 milyon Euro'luk yatırım yapıldı. Projenin yüzde 45'i tamamlandı. Kayseri Erciyes Turizm ve Spor Etkinlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahit Cıngı, "Erciyes Master Projesi kapsamında kısa sürede 750 olan yatak kapasitemizi 5 binin üzerine çıkaracağız" diyor. Cıngı, proje ile global şirketlerin dikkatinin Erciyes'e yöneldiğini söylüyor. Erciyes, Türkiye'nin sayılı kayak merkezlerinden biri. Kayseri Büyük Şehir Belediyesi, Erciyes Master Projesi ile dünya çapında bir kayak merkezi yaratmak için çalışmalarını sürdürüyor. İlk olarak Erciyes Dağı'ndaki 26 milyon metrekareyi mülkiyetine alan belediye, arazi sorunu çözüldükten sonra mekanik tesis ve pistlerle ilgili projelere başlandı. 275 milyon Euro'luk yatırım yapıldı. Bugün projenin yüzde 45'lik kısmı bitirilmiş durumda. Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Erciyes Turizm ve Spor Etkinlikleri şirketini kurarak yürüttüğü plan sayesinde bölgeyi yeniden cazibe merkezi haline getirdi ve oteller yatırım için sıraya girdi. Kayseri Erciyes Turizm ve Spor Etkinlikleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Murat Cahit Cıngı, "Erciyes'te 750 olan yatak kapasitemizi bütün oteller bittikten sonra 5 bine çıkaracağız. Erciyes için planladığımız yatırımların içerisinde Kapadokya Bölgesi de yer alıyor. Proje tamamlandığında dünyanın sayılı kayak merkezlerinin arasındaki yerimizi alacağız" diyor. Cıngı, projenin bitmesiyle birlikte şehre 100 milyon Euro'luk bir girdi sağlanacağını da sözlerine ekledi. Murat Cahit Cıngı, dergimizin sorularını şöyle yanıtladı:

Nasıl çalışmalar yapıyorsunuz? Sezonu yaymak için neler yapacaksınız?

Erciyes'in 7 kilometrelik pisti vardı. Bu yıl 6 tane son teknoloji ile tesis edilmiş mekanik tesisler yapıldı ve hizmete girdi. Daha önce kayak hizmetleri Tekir'deyken bu yıl şehre doğru iki bölgede, iki tane ilave giriş merkezi olarak 6 tane mekanik tesise ziyaretçiler ulaşabilecek. Bu yıl hizmete girecek pist, 35 kilometre. Bunun dışında da 7 kilometrelik alan var. Toplamda 42 kilometrenin üzerinde pistte kayak yapılacak. Ayrıca UEFA standartlarında futbol sahaları yapılarak tesisin aktif halini yıl boyuna yayacağız. Bunun yanında bisiklet yolları da eklenerek alternatif turizm seçenekleri oluşturulacak. Erciyes Master Projesi kapsamında kısa sürede 750 olan yatak kapasitemizi 5 binin üzerine çıkaracağız.

Çalışmanın yüzde 45'nin tamamlandığını söylüyorsunuz. Bu aşamaya kadar neler yapıldı?

Mekanik tesisler hizmete girdi. Pistler de tamam... Mekanik tesislerin her biri farklı noktalardan başlıyor ve bir noktada buluşuyor. Bizim kurduğumuz Hacılar ilçesi tarafındaki mekanik tesis, gondol şeklinde. Dünyadaki büyük kayak merkezlerinde bile bu yeni uygulanan sistem. Gondol Avrupa'daki kayak merkezlerinde de yeni yeni kullanılıyor. 8 kişilik. İnsanlar üşümeden, aile olarak bir kabinle yukarı çıkabiliyor. Yeni mekanik tesisler ve pistler birbirine bağlı. Farklı teleferikten aynı noktaya çıkılıyor. 6 hat bir yerde buluşulup oradan farklı pistlerden aşağı inilebiliyor. Sporcular için de çok iyi pistlerimiz var. Virajlar fazla. Uluslararası uzmanlar ile ziyarete gelen profesyonel firma temsilcileri, kayak merkezinin profesyonel ve uluslararası standartlarda kayak yapılması için uygun ve elverişli olduğunu ifade ediyor. Pistlerin eğimli ve dağın yayvan olması, merkezinin hava alanına ve Kapadokya'ya olan yakınlığı büyük avantaj olarak gösteriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.