"İzmir dünyanın lojistik üssü olacak"

8 bin 500 yıla yakın geçmişi ile dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan İzmir, tarih boyunca liman kenti olarak anıldı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
İzmir dünyanın lojistik üssü olacak


Osmanlı döneminde 1875'te Sultan Abdülaziz'in yaptırıp Fransızların işlettiği liman ise Anadolu'nun dünyaya açılan kapısı oldu. Deve kervanlarıyla Ege'nin iç kesimlerinden getirilen tütün, incir, pamuk, susam gibi onlarca çeşit ürün gemilere yüklenerek Fransa'ya, İtalya'ya, İngiltere hatta ABD'ye kadar gidiyordu. Daha sonra Aydın, Söke, Nazilli, Manisa, Turgutlu'ya kadar döşenen raylar ile lojistik hareketleri deve kervanlarından demiryollarına kaymaya başladı. Zaman içerisinde limandaki ticari faaliyet öylesine boyutlara ulaştı ki, İzmir limanı 1800'lü yıllarda ulaştığı ticaret hacmini yeniden bir asır sonra ancak 1992'de yakalayabildi. İzmir'in Akdeniz- Karadeniz ve Ege denizi üçgeninin kavşağında yer alması tarih boyunca önemli bir lojistik merkezi olmasını sağladı. Anadolu üzerinden Ortadoğu'ya, Balkanlara ve Avrupa'ya yakın olması, Akdeniz-Karadeniz geçişi üzerinde yer alması, Süveyş kanalına yakın olması gibi özellikler İzmir'in en önemli avantajları oldu. Yeni başlayacak bazı projeler ve devam eden yatırımlar ise orta vadede İzmir'i dünyanın sayılı lojistik üslerinden biri yapacak.
İzmir'i önemli lojistik merkezlerinden biri konumuna getirecek yatırımlar üç grup halinde toplanabilir. Bunlardan ilki, bir bölümü bu yıl içerisinde tamamlanacak Alsancak limanını büyütme çalışmaları. İkincisi, geçtiğimiz günlerde ihalesine çıkılan Kuzey Ege Çandarlı limanı projesi. Üçüncüsü ise İzmir çevresinde kurulması planlanan sayıları üçe kadar çıkabilecek lojistik köyler.

Alsancak limanı üçe katlanacak
Bu projelerden ilki olan Alsancak limanı talihsiz bir özelleştirme dönemi geçirdiği için beş yıl boyunca hiçbir yatırım yapılmadı. Ulaştırma Bakanlığı Alsancak limanına rekabet gücünü yeniden kazandırmak için toplam değeri 300 milyon doları bulacak yatırımlara kısa bir süre önce başladı. Öncelikle başlayan işler, çevreyolu viyadüklerinin limana inmesi, yeni iki adet konteynır vincinin alınarak yükleme boşaltma kapasitelerinin artırılması, mevcut kreynlerin vinçlerin vizyondan geçirilmesi, konteynır sahasının ıslah edilmesi, liman giriş çıkış kapılarının düzenlenmesi, limanda işlemlerin bilgisayar ortamında otomasyona geçilmesi oldu. Bu yıl içerisinde yapılacak yatırımların toplam tutarı 34 milyon lira olacak. Mevcut terminale yeni bir konteynır terminali daha eklenmesi, yeni vinçlerin kurulması, yeni nesil konteynır gemilerinin limana yanaşmasına sağlayacak yanaşma kanalı gibi yatırımlar 2011 - 2015 dönemi arasında olacak. Proje için yaklaşık 200 milyon lira harcanacak. Yatırımlar tamamlandığında İzmir limanının kapasitesi bugünkü 900 bin TEU konteynırdan 3 milyon TEU'nun üzerine çıkmış olacak. Böylece Avrupa'nın ilk 5 limanı arasında İzmir limanı da yer alacak. Liman 2011 sonunda ise ulaşacağı 1 milyon TEU'luk yük hacmiyle ise dünyada ilk 100, Akdeniz'de ise ilk 10 büyük liman arasına girecek. Bu yatırımlar yapılırken sıvı ve dökme yük elleçlemesine de son verilecek. Yatırım bittiğinde liman büyük bölümü konteynır diğeri kruvaziyer olmak üzere birbirinden bağımsız iki limana dönüştürülmüş olacak. Beş yılı bulacak çalışmalar sonunda liman su yolunun 16 metre derinliğe düşürülmesi için İzmir körfezinde tarama yapılması da tamamlanmış olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz