İzmir lüks konutu yeniden keşfediyor

Lüks konut projelerinde rota İzmir'e döndü. Hem yerel inşaat şirketleri hem İş GYO gibi büyükler İzmir'de lüks projeler yapıyor.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İzmir lüks konutu yeniden keşfediyor
İzmir'in kentleşme hızı, kentsel dönüşüm alanlarının belirlenmesi ve İstanbul otoyolunun bir iki yıla bitecek olması, bu ile iştahı artırıyor. İlde lüks konutların metrekare fiyatı 3 bin ila 10 bin TL arasında değişiyor. İzmirlilerin lüks konut talepleri de yüksek. Öyle ki lüks konutların çoğunun satışı, daha inşaatları bitmeden tamamlanmış durumda.

İzmir’de birbiri ardına yeni lüks konut proj elerine başlanıyor. İzmir’in lüks konut tipindeki yapı stoğunun artışı ve yeni alışveriş merkezi, ofis ve rezidans projeleri büyük yatırımcı şirketlerin gözünü İstanbul ve Ankara’dan sonra İzmir’e kaydırdı. Gelişmekte olan şehir, özellikle kentsel dönüşüm alanlarının belirlenmesinden sonra inşaat sektöründe önemli bir hareketlenme yaşıyor.

Bunun nedenlerinden biri de İzmir’in kentleşme oranı en yüksek iller içinde yer alması. 2011 yılında 3,9 milyon olan İzmir nüfusunun 2015 yılında 4,2 milyona, 2020 yılında ise 4,5 milyona yükselmesi bekleniyor. İzmir’in konut açısından gelişimine bakıldığında da şehir yoğunluklu olarak kuzey ve güney aksında büyüyor. Batı aksında da önemli gelişme görülüyor, Gerek yeni kent merkezi Limanarkası- Bayraklı-Turan bölgesi, gerekse Narlıdere-Güzelbahçe aksı ile Karşıyaka-Çiğli aksında birbiri ardına lüks konut projeleri boy gösteriyor. İzmir’de My Via, Bornova Point, Folkart, Megapol, Granada Residence, Golden Park Güzelbahçe gibi halen inşaası devam eden ya da satışları süren pek çok lüks konut projesi mevcut.

BÜYÜKLER GÖZ DİKİYOR
İş GYO’nun İzmir’in “yeni kent merkezi” olarak adlandırılan kentsel dönüşüm bölgesinde gerçekleştirdiği Ege Perla projesi de bunlardan biri, Konut, ofis ve alışveriş merkezinden oluşan karma yapıya sahip proje, 18 bin metrekare arsa üzerinde geliştiriliyor. İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, “Ege Perla’da zemin iyileştirme çalışmalarını Temmuz sonunda tamamladık. İhale sürecinin devam ettiği projenin üstyapı inşaatının ise önümüzdeki aylarda başlaması planlıyoruz. 150 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirdiğimiz, 46 ve 29 katlı iki kule ile yükselen karma projemizin anahtar teslimi 2015 yılında gerçekleşecek” diyor.

Ege Perla’nın yurtiçi ve dışından aldıkları taleplerle şimdiden yüzde 50’sinin satışının tamamlandığını söyleyen Tanes, “Projemizdeki 46 katlı kulede bulunan konutlar 295 bin ila 920 bin dolar arasında. 29 katlı kuledeki ofis ve home-ofis üniteleri ise 325 bin ila 1,5 milyon dolara satılıyor” diyor. Tanes, İzmir’in gelişim ve yatırım potansiyeline inanan bir şirket olarak ilerleyen dönemlerde fırsatları değerlendireceklerini de belirtiyor. “Özellikle Ege Perla’nın belirli bir aşamaya gelmesinden sonra İzmir’de olabilecek diğer imkanları da değerlendirmek isteriz. Biz İzmir’e yapılan yatırımların öncüsü olduk. İleride yerel firmaların yanında İzmir dışından da firmaların yatırım atağında olacağına inanıyoruz” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz