İzmir’in çehresi değişiyor

İzmir, lüks konut ve ofis projelerleriyle yeniden doğuyor.

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İzmir’in çehresi değişiyor
Yıllardır süregelen durgunluğunu üzerinden atıp büyük bir enerjiyle yükselişe geçen İzmir, lüks konut ve ofis projelerleriyle yeniden doğuyor. Son 3-4 yıldır kentin değişik bölgelerinde art arda yeni yaşam tarzları sunan lüks konut projeleri hayata geçerken, Yeni Kent Merkezi projesi kapsamında İzmir'in Manhattan'ı Bayraklı bölgesinde gökdelen projeleri yükselmeye devam ediyor.zmir’de her biri şehre ayrı değer katacak projeler hızla hayata geçmeye başlıyor. Bunda çevre yollarının tamamlanması. Aliağa-Menderes arasında Türkiye’nin en uzun banliyö hattının kurularak şehir içi ulaşımın kolaylaşması gibi bazı altyapı yatırımlarının bitmesi önemli rol oynuyor. Yatırımcıları en fazla heyecanlandıran asıl gelişmeyse inşaatına başlanan İzmir-İstanbul otoyolunun önümüzdeki birkaç yıl içerisinde tamamlanacak olması. Bundan sonra iki kent arasındaki uzaklık sadece 3,5 saate düşecek. İzmir’in kaderini değiştirecek bu projenin tamamlanmasından sonra, özellikle Çeşme’nin İstanbul’un sayfiye yeri haline geleceğini düşünen yatırımcılar bu bölgeye yönelik yatırımlarını artırıyor. İki kentin yakınlaşmasıyla. ticaret hacminin de önemli ölçüde artacağı beklentisi hakim. Bu durum başta Yeni Kent Merkezi olmak üzere ofis ve iş merkezlerine yönelik yatırımların da birbiri ardına başlamasına yol açtı. Otoyol ile yeni yüksek yapılı iş merkezleri projeleri aşağı yukarı aynı zamanda bitecek. Böylece 3-4 yıl sonra İzmir’de yeni bir yaşamın başlamasının altyapısı her yönüyle hazırlanmış olacak.

Üniversiteliler kenti
İzmir’in değerine değer katacak gelişmelerden bir diğeri de yeni açılanlarla birlikte sayıları 9’a ulaşan üniversiteler. İzmir giderek daha fazla üniversite kenti kimliği kazanmaya başladı. Sayıları 180 bine ulaşan öğrenci ve öğretim üyesiyle bu topluluk. konuttan alışveriş merkezine birçok yeni yatırım kararında giderek daha belirleyici bir rol oynuyor. Yeni açılan üniversitelerde okuyan öğrencilerin önümüzdeki 3-4 yıl içinde İzmir’in yaşamını önemli ölçüde etkilemesi bekleniyor.

Sağlık Serbest Bölgesi
Bir başka önemili proje ise İzmir’in Sağlık Serbest Bölgesi olmak için yaptığı çalışmalar. Bakanlar Kurulu onay verirse özellikle Urla, Seferihisar, Çeşme, Karaburun gibi yerleri kapsayan yarımada bölgesinde sağlık turizmine yönelik yatırımlar için pek çok projenin önümüzdeki yıllarda devreye girmesi söz konusu olacak.

Yeni Kent Merkezi
İzmir'in merkezinde, Alsancak liman gerisi ile Bayraklı, Turan ve Salhane'yi kapsayan Yeni Kent Merkezi'nde bazı projeler hayata geçmeye başladı. İşte bunlardan bazıları:
Megapol İnşaat:
Bayraklı bölgesine yapılan ilk yüksek yapı projelerinden Sunucu Plazalar ve Salhane İş Merkezi, Megapol İnşaat tarafından tamamlanıp hayata geçirilirken Megapol Tower’ın da inşaatı devam ediyor. Megapol İnşaat, Yeni Kent Merkezi’nde 100 bin metrekarelik alanda alışveriş merkezi, işyerleri, lüks konutlardan oluşan projenin temellerini yakında atacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz