"İzmir’in geleceği şekillendi"

İzmir’in EXPO 2015 adaylığı için dünyanın dört bir yanından heyetlerin şehre gelip gitmeye başlaması “EXPO nedir” sorularının artmasına neden oldu.

28 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
İzmir’in geleceği şekillendi
Ege'nin incisi İzmir, iki kez dünyanın en büyük fuarı EXPO adayı oldu. Bu yarışlara hazırlanırken kent, yeniden yapılandı ve potansiyeli ortaya çıktı. "Herkes için sağlık" temasıyla EXPO'ya aday olan İzmir'in hedefinde, artık dünyanın en önemli sağlık başkentlerinden birisi olmak var.

Yaklaşık 8 yıl önce ‘EXPO 2015’sözleri, İzmir’de telaffuz edilmeye başladığı zaman büyük bir çoğunluk ne olduğunu bilmediği bu konuya ilgisiz kalıyordu. Ama medyanın konuyu sürekli gündemde tutması, İzmir’in EXPO 2015 adaylığı için dünyanın dört bir yanından heyetlerin şehre gelip gitmeye başlaması “EXPO nedir” sorularının artmasına neden oldu.

Altı ay süren dünyanın en büyük fuarının 4 yılda bir düzenlendiği, ziyaretçi sayısı ve süre açısından olimpiyatlardan bile büyük olduğu, kazanılması durumunda İzmir’i dünya markası yapacak bir proje olduğu öğrenilince ilgi ve destek arttı.

EXPO’yu 2015 yılında İzmir’de düzenleyebilmek için adaylık dosyası hazırlanırken kentin potansiyelini ortaya çıkarmak için sahip olduğu değerler tek tek elden geçirildi.  Görüldü ki Doğu’nun en batısı, Batı’nın en doğusunda olan İzmir, ülkeler ve kültürlerarası köprü konumunda olan bir kent.

Sadece 3 saatlik uçuş mesafesiyle 48 ülkeye erişilebilen bir coğrafyada bulunan İzmir, tema olarak seçtiği ‘sağlık’ alanında da büyük bir potansiyele sahipti. Öyle ki dünyanın ilk hastanesi, İzmir Bergama’daki Asklepion’da kurulmuş.

Büyük İskender’in yaralı askerlerini tedavi için gönderdiği Balçova’daki Agamemnon kaplıcalarıyla sağlık sektöründe binlerce yıl öncesine kadar uzanan tarihi bir geçmişi bile vardı. Bu verilerden yola çıkarak İzmir’in EXPO’yu kazansa da kazanmasa da dünyanın önde gelen sağlık başkentlerinden biri olabileceği belirlendi. Kentteki 9 üniversite ve uluslararası başarılara imza atan tıp fakülteleriyle zaten önemli bir alt yapı vardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz