Kayseri ekonomisinin yükselen yıldızı olduk

1976 yılında kurulan Büyükşehir Eğitim Faaliyetleri (BEF), kentte pek çok etkinliği planlıyor ve hayata geçiriyor.

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kayseri ekonomisinin yükselen yıldızı olduk
Erciyes Dağı eteklerindeki Kardanadam Cafe&Restaurant başta olmak üzere 7 farklı sosyal tesisiyle her gün yaklaşık 5 bin kişiye hizmet veren BEF, son yıllarda hızlı bir büyüme grafiği çizen Kayseri ekonomisine önemli bir katkı sağlıyor. Kurulduğu günden bugüne pek çok farklı alanda vatandaşa doğrudan hizmet ulaştıran ve bir Kayseri Büyükşehir Belediyesi İktisadi Teşekkülü olan BEF, son dönemde hızlı bir büyüme grafiği göstererek Kayseri ekonomisinin önemli aktörleri arasına girmiş bulunuyor. BEF, kış sporları tutkunlarına Erciyes Dağı eteklerinde hizmet veren Kardanadam Cafe&Restaurant başta olmak üzere, hizmet kalitesiyle vatandaştan beğeni toplayan 7 farklı sosyal tesisiyle her gün yaklaşık 5 bin kişiye hizmet veriyor. Kayseri Büyükşehir Belediyesi için hazırlanan Huzur Çınarı Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında, BEF tarafından Aile Danışmanlık ve Rehberlik Merkezleri de faaliyet gösteriyor. 5 yıldır sürdürülen proje kapsamında her yıl ücretsiz olarak randevu sistemiyle 5 bin aileye aile içi iletişim problemleri, bireysel sorun ve sıkıntılar, eğitim ve okul başarısı gibi birçok konuda uzman danışmanlarla yardım sağlanıyor.

100 BİN KİŞİYE ULAŞIYOR
Kayseri Büyükşehir Belediyesi çatısı altında ve BEF bünyesinde faaliyet gösteren Kayseri Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları (KAYMEK) tarafından organize edilen sergi, konferans, seminer, konser gibi etkinliklerle ortalama her yıl 100 bin vatandaşa ulaşılıyor. Kayseri Büyükşehir Eğitim Faaliyetleri Genel Koordinatör Refik Tuzcuoğlu, KAYMEK kurslarından yılda 16 bin civarında kursiyerin mezun olduğunu belirtiyor. Büyükşehir belediyesinin bir hizmeti olan KAYMEK Mesleki Beceri ve Teknolojik Eğitim Kursları'nın muhasebe, modüler mobilya ustalığı, aşçılık, web tasarımcılığı, bilgisayar işletmenliği, yönetici asistanlığı, evde çocuk bakımı, hasta ve yaşlı refakatçiliği, kuaförlük kurslarından mezun olan kursiyerler, BEF Kariyer Merkezi aracılığıyla istihdama yönlendiriliyor. KAYMEK kurslarının 2004 yılında tek merkezde 2 farklı branşla yola çıktığını belirten Tuzcuoğlu, 2012 yılı itibarıyla 13 merkezde 93 farklı branşla Kayseri'de istihdama ve nitelikli işgücü eğitimine öncülük ettiklerini ifade ediyor.

TÜRKİYE'DE BİR İLK
Kayseri ekonomisinin güçlenen aktörü BEF, üniversite sınavı çağına gelen, ancak ailesinin maddi imkansızlıkları nedeniyle dershane eğitiminden mahrum kalan gençlerin sağlıklı koşullar altında gereken eğitimi alabilmelerine öncülük etmeyi de amaçlarından biri olarak kabul ediyor. Bu amaçla "Gülen Yüzler" adı altında Türkiye'de ilk kez uygulanan bir sosyal sorumluluk projesi hayata geçirdiklerini belirten Tuzcuoğlu, bu konuda şunları söylüyor: "BEF tarafından hazırlanarak uygulamaya konan Gülen Yüzler Sosyal Sorumluluk Projesi, açılan proje yarışmalarında Kayseri Büyükşehir Belediyesi'ne birincilikler kazandırdı. Gelen yoğun talep neticesinde 2005 yılında 1 tesis ve 93 öğrenci ile başlanan Gülen Yüzler Projesi'nin kapsamı giderek genişledi. Bu rakam 2012 yılında 13 tesis ve 4 bin öğrenciye ulaştı. Böylece bu önemli projemiz kısa sürede Kayseri'nin en büyük eğitim organizasyonlarından biri haline geldi. Amacımız, ilerleyen yıllarda bu sayının daha da artmasını sağlamak olacaktır."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz