Kocaeli'ndeki büyük değişim

Kocaeli, turizm ve bilişim gibi farklı sektörlerde de atağa geçmeye hazırlanıyor.

1.08.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kocaeli'ndeki büyük değişim


İHRACAT ATAĞI SÜRÜYOR
Türkiye’deki toplam ihracatın yüzde 13’ü Kocaeli’nden yapılıyor. Kocaeli 2012 sonunda 12 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirmiş olacak. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’e göre ise bu rakam 15 milyar doları bulacak. Bakan Ergün, “Kocaeli’nin 2012 yılı ihracat rakamının 2011 yılına göre bir miktar artış göstererek 15 milyar dolar rakamını zorlayacağını düşünüyorum. Yine önümüzdeki 5 yıllık süreçte ise Kocaeli’nin ihracatının 30 milyar doları geçeceğini inanıyorum” diye konuşuyor. Vali Ercan Topaca, şehrin geçmiş yıllarda yakaladığı üretim ve ihracat hacminin devam etmesi durumunda, 2023 yılı için koyulan 500 milyar dolarlık ihracat hedefine 80 milyar dolar gibi dolgun bir katkı yapacağını tahmin ettiklerini söylüyor. Kocaeli Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Baki Karaman da Türkiye’nin hedeflerine ulaşması konusunda ile gereksinimin arttığını belirtiyor. “Kocaeli sanayileşme yatırımlarının arttığı ve düzenli sanayileşmenin örneklerini görebileceğimiz bir bölge olmakla beraber mevcut lokasyonu sayesinde ulaşım konusunda diğer illere büyük bir üstünlük sağlıyor. Tüm bu gelişmeler ve yatırımlar neticesinde 2023 yılındaki hedef rakamlara ulaşmak için Kocaeli iline gereksinim artıyor” diyor.

OSB’LERDEKİ HAREKET VAR

Kocaeli ekonomisini sürükleyen en önemli kuruluşlar OSB’ler. İldeki sanayi kuruluşlarının yaklaşık olarak yüzde 35’i OSB’lerde yer alıyor. Yüzde 65’i de OSB dışında faaliyet gösteriyor. İl yetkilileri, OSB içerisindeki sanayi tesisi sayılarının hızla artması ve üretim faaliyetinin oralarda yoğunlaşmasını hedefliyor. Vali Topaca, “Bu kentte 14 OSB var. OSB’lerin bir kısmında hala boş alanlarımız var. Bir kısmı tahsis edildi. Bir kısmında yatırım çalışmaları devam ediyor. Bazı OSB’lerde yatırım başlamayan alanlar var. OSB’lerdeki faaliyetlerin artması hava, su ve çevre kirliği sorumuza çözüm oluşturacak. Çevre kirliğini engellemek için yapılması gereken yatırımları tek tek fabrikaların yapması yerine OSB’lerde topluca yapacak olan sistemlerin maliyetlerinin düşük olması sorunlarımızın çözümünü kolaylaştıracak. Bu nedenle OSB dışındaki sanayi kuruluşlarını buralara yönlenmeye teşvik ediyoruz” diyor.

TURİZM CANLANIYOR MU?
İl turizmde de çıtayı yükseltmek niyetinde. Geçtiğimiz yıla kadar sadece bir tane 5 yıldızlı otel sahip olan şehir 2013 yılı sonunda 5 yıldızlı 6 otele kavuşacak. Termal su kaynaklarına yönelik yatırım da planlar arasında. Vali Topaca, Kocaeli’nin İstanbul’a en yakın termal turizm merkezi haline geleceğini söylüyor. “Başiskele ilçesinde termal tesis yatırımı yapılıyor. İl Özel İdaresi ve Gölcük Belediyesi ile birlikte oluşturduğumuz bir yatırım var. Oradaki suyun bölgeye kurulacak termal otellere tahsisiyle ilgili altyapı çalışmalarımız devam ediyor. Buraya yapılacak yatırımın öneminin farkındayız ve ilave birkaç otel daha yapılması için turizm yatırımcılarını teşvik ediyoruz. Önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde Körfez Yolu yapıldığında İstanbul’dan ve bölgeden 35 dakika gibi kısa sürede termal turizm bölgesine ulaşım sağlanabilecek. 15 milyon turistin geleceği bir pazar var” diyor.

KOCAELİ VALİSİ ERCAN TOPACA
“DAHA DUYARLI BİR KENT”
NEGATİF ALGI

Kocaeli tarihin ilk çağlarından beri insanın yaşadığı bir kent. Bu sebeple şehrimizde tarihi zenginlikler dikkat çekiyor. Kocaeli’ni sokaktaki insanlara sorduğunuzda ilk akla gelen fabrikalar oluyor. Kocaeli’nin içerisinden geçip gidenlerin kafasında negatif bir algı oluşmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.