Konya'nın yeni yol haritası

2002'de ihracatı 100 milyon dolar olan Konya, 2013 yılında ihracatını yaklaşık 1,4 milyar dolara çıkardı. Aynı dönemde sektörel çeşitliliğe ve nitelikli üretime yöneldi. Bu üretim yapısı, Konya'nın potansiyelinin harekete geçirildiğinde büyümesini hızla artıracağını da kanıtladı.

30.07.2014 23:27:460
Paylaş Tweet Paylaş
Konya'nın yeni yol haritası
İl, sahip olduğu girişimcilik ruhu, coğrafi konumu, ulaşım altyapısı yatırımları, üniversite-sanayi işbirliğinde attığı adımlar ile üretim ve ticaret merkezi olma yolunda ilerliyor. Bu ekonomik gelişim Konya'nın işsizliği en hızlı düşüren il olmasını da sağladı.

Şimdi katma değerli üretim peşinde koşan bölge çiftçisi, akademisyen, sanayici ve tüccarlar 2023 yılında 15 milyar dolarlık ihracat hedefini gerçekleştirme hedefine odaklandı.
onya, 9 organize sanayi bölgesi, 14 özel sanayi sitesi, 39 küçük sanayi sitesi ile birlikte Türkiye’nin üretim ve ihracat merkezlerinden biri.

Geçmişte sadece bir tarım şehri olarak bilinen, “Türkiye’nin tahıl ambarı” denen Konya, bugün tarımın yanı sıra bir sanayi şehri. Şehrin sanayicileri 2013 yılında makineden otomotiv yan sanayine, gıdadan savunma ve havacılık sanayine kadar pek çok sektörde 189 ülkeye yaklaşık 1,4 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.

Sanayinin gelişmesiyle birlikte yüzde 4,7 oranıyla Türkiye’de işsizliğin en düşük olduğu il haline gelen Konya’da her dört kişiden biri sanayide çalışıyor. Konya, sahip olduğu girişimcilik ruhu, coğrafi konumu, ulaşım altyapısı yatırımları, üniversite-sanayi işbirliğinde attığı adımlarla ticaret merkezi olma yolunda da ilerliyor. Ayrıca il, yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi özelliği taşıyor.

Konya’nın pek çok özelliği ile beraber tahıl merkezi olması sebebiyle de Türkiye’nin tarım alanları içinde özel bir yeri var. İl, Türkiye’de üretilen buğdayın yüzde 10’unu yetiştiriyor. Konyalı sanayici, çiftçi ve tüccarlar ilin sosyo-ekonomik gelişimi için hem sanayide hem tarımda hem de ticarette yenilikçi projelerle atağa geçileceğine inanıyor.

Konya Sanayi Odası sanayide daha katma değerli ve yüksek teknolojili üretim için Türkiye’nin ilk bölgesel inovasyon merkezi projesini hayata geçiriyor. Öte yandan Konya, lojistik merkezi olma projesi de kısa süre içinde başlatılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz