"Krizde ihracat ve istihdamı koruduk"

Gaziantep krizi fırsata çevirmeyi başaran şehirlerden oldu.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Krizde ihracat ve istihdamı koruduk

Dünya ekonomik krizi derinden hissederken sürekli krizin fırsata çevrilmesi üzerine konuşuldu. Gaziantep bunu iyi değerlendiren şehirlerden bir olmayı başardı. Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, son iki yılda hem istihdamı hem de ihracat rakamlarını koruduklarını ve bu yıldan itibaren ise ihracatta artışın başladığını söylüyor.ürkiye'nin en çok ihracat yapan altıncı şehri olma unvanını elinde bulunduran Gaziantep, küresel ekonomik krizin kasırgasında yıkılmayan şehirlerin başında geliyor. Hatta şehir "ekonomik kriz bitti mi, etkisini yitirdi mi" sorularının cevaplarının arandığı 2010'da yüzde 20'lik bir ihracat artışı hedefliyor. Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, şehrin Türkiye'nin büyüme ortalamasının her zaman iki katı üstünde büyüdüğünü ifade ediyor. Nejat Koçer, Gaziantep ve Türkiye üzerine sorduğumuz soruları şöyle yanıtlıyor:

Türkiye'nin izlediği dış ekonomik ilişkileri nasıl değerlendiriyorsunuz? Vizelerin kalkmasının bölgeye ne gibi katkıları oldu?
- Aslında bu değişim Türkiye için başladı. Gerek hükümetin aldığı kararlar gerek vizelerin kaldırılması ciddi değişimlere neden oldu. Ancak biz buna hazır olmasaydık vizelerin kalkmasının hiçbir anlamı olmazdı. Bunun dışında bizler markalaşma, inovasyon, Ar-Ge, hedef ülkelerin seçilmesi, ürün ve üretim çeşitlenmesi üzerine çalıştık. Bunların hepsi bugüne hazırlıktı.

"Irak Fuarı" bu yıl ilk kez "Irak ve Komşu Ülkeler" ismi ile açılacak. Bu değişimin nedenini öğrenebilir miyiz?
- Bu yıl beşincisini açacağımız fuar son dört yılda farklı ülkelere de açılan bir kapı haline geldi. 4 yıldır sadece Irak'a yönelik açtığımız fuar bugün tüm Orta Doğu'ya hitap ediyor. Yeni bir konsept ile açılıyoruz. Gaziantep Sanayi Odası olarak bu fuarı Gaziantep ile bu noktaya getirdik. Komşu ülkeler adı ile ilk kez bu yıl kurulacak. Gelecekte tüm Orta Doğu ülkelerinin katılacağı bir organizasyon olacağından hiç şüphemiz yok.

Fuara katılan şirketler ve ziyaretçilerin profilinden bahsedebilir misiniz?
- Fuarlarımıza geçtiğimiz yıllarda 50 bine yakın ziyaretçi geldi. Sadece iş bağlantıları değil, tanıtıma ve hizmet sektörüne çok büyük katkılar sağladı. Bizim yaptıklarımızla hükümetimizin yaptığı açılımlar komşu ülkeler ile izlenen politikalar artı bir değer yarattı. Ürdün ve Suriye'de vizelerin kalkması halklar arasında da yeni bir süreç başlattı.

Gaziantep krizi nasıl geçirdi?
- Şu an yaklaşık 160 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bizler şehrimizde ortak akıl ile başarının kaçınılmaz olduğunu biliyoruz. Dünya krizi yaşarken bizler önceden aldığımız önlemler sayesinde krizi yara almadan atlattık diyebilirim. Gaziantep krizde ihracatı düşmeyen, en az işçi çıkaran bir şehir. İhracatımız gerilemedi.

Bu yıl için öngörünüz nedir?
- Türkiye'de ihracat rakamları ne kadar artar ise Gaziantep'te her zaman iki katı bir artış yakalarız. Bu yıl da yüzde 20'lik bir artış öngörüyoruz. Yılın ilk üç ayında şehrimizden makine ihracatı yüzde 200 arttı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz