Rotada teknoloji ve turizm var

Şehrin ekonomide yeni rotası ise sağlık, turizm, lojistik ve teknoloji de de en iyiler arasına girmek...

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Rotada teknoloji ve turizm var


Ayrıca proje kapsamında TÜBİTAK ile birlikte yürütülen Bilim Merkezi de ziyaretçilerin hizmetine sunulacak önemli bir teknoloji merkezi olacak. 2013’te tamamlanması planlanan projenin, Kayseri’nin sosyal hayatına ve eğlence alt yapısına büyük bir değer katması bekleniyor. Ayrıca ilin turizm gelirlerine, istihdamına ve ekonomik gelişimine de olumlu bir ivme kazandıracağı konuşuluyor.

Yılmaz, Kayseri’ye değer katacak bir diğer gelişmenin ise Erciyes Teknopark’ın Kayseri Erciyes Üniversitesi ile sanayinin işbirliğini sağlayarak yapacağı AR-GE ve inovasyon projeleri olacağını söylüyor. Bu işbirliğinden doğacak olan yüksek teknolojinin sanayiye kazandırılması ve oluşacak sinerji ile teknoparkı bir zenginlik fabrikasına dönüştüreceklerini söyleyen Yılmaz şöyle konuşuyor: “Erciyes Teknopark amaçlarına ulaştığında Kayseri Silikon Vadisi benzeri bir teknoloji merkezine kavuşacak. Teknopark sayesinde üniversite ile üretim sektörlerinin işbirliği sağlanacak. Kayseri sanayisinin uluslararası rekabet gücü yükselecek.

Kayseri Valisi  Şerif Yılmaz
“EĞİTİM VE SAĞLIK MERKEZİ OLACAĞIZ”
SAĞLIK ÜSSÜ

Kayseri’nin sanayi sektöründe ülke çapında adını duyurması ile birlikte hizmet sektöründe de önü açıldı. İlimizde son yıllarda dünya standartları ile yarışacak potansiyele sahip hastane ve tedavi merkezleri açıldı. Kayseri’de kamu ve özel toplam 30 hastane hizmet veriyor.Tedavi ve tatil amaçlı yurt içi ve dışından ilimize gelen birçok hasta kaliteli ve ekonomik sağlık hizmeti alabiliyor. Ayrıca 1.583 yatak kapasiteli Kayseri Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yapımı için çalışmalar başladı. Bu hastanenin tamamlanması ile Kayseri, bölgemizde önemli bir sağlık merkezi olacak.

100 BİN ÖĞRENCİ
Kayseri’de Erciyes Üniversitesi,Melikşah Üniversitesi ve Nuh Naci Yazgan Üniversitesi 48 bine yakın öğrencisi ile eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Kuruluş çalışmaları devam eden Abdullah Gül Üniversitesi ise 2013-2014 eğitim-öğrenim döneminde öğrenci kabul etmeye başlayacak. Üniversitelerin sayı ve niteliklerindeki artış ile birlikte Kayseri, sanayi ve ticaretinin yanı sıra artık üniversiteleri ile de anılmaya başlanacak. Gelecekte Kayseri’de 100 bin öğrenciye eğitim imkanı sağlanması hedefleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz