"Sate Kimya Ar-Ge'ye yatırım yapıyor"

"Tamamlanmış 2 adet TÜBİTAK destekli araştırma projesi olan Sate Kimya, her yıl bütçesinin yüzde 3'ünü Ar-Ge çalışmalarına ayırıyor" diyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Sate Kimya Ar-Ge'ye yatırım yapıyor


Çevre ve Orman Bakanlığı'nca tehlikeli atık geri kazanımı konusunda yetkilendirilmiş ilk şirketlerden biri olan Sate Kimya, bünyesinde oluşturduğu bilgi grubu ile tehlikeli atık kimyasallarının geri kazanımı konusunda mutlak gizlilik bazında işbirliği sunuyor. İzmir Kemalpaşa organize sanayi bölgesinde, tehlikeli atık kabul ve depolama, 3 adet distilasyon ünitesi, kalite kontrol ve Ar-Ge laboratuarıyla mamul madde depolama tankları bulunan, 10 bin metrekarelik alanda hizmet veren şirket, atık organik solventleri tekrar kullanılabilir hale getiriyor. Sate Kimya İşletme Müdürü Kimya Yüksek Mühendisi Tamer Tanılmış, yaptıkları geri dönüşüm ile şirketlere, çevreye ve ülke ekonomisine katkı sağladıklarını ifade ediyor. Türkiye'deki şirketlerin son yıllarda çevreye olan duyarlılığının artması ve bu yönde çıkan yasaların artmasıyla sektörün büyüme kaydedeceğinin altını çizen Tanılmış sorularımızı cevapladı:

Şirketinizin kuruluş hikayesini anlatır mısınız?

-Sate Kimya, bundan 16 sene önce, ülkenin en büyük kimya komplekslerinden birinin, bir kimyasal atığına çözüm bulmak ve bu atıktan elde edilen ürünü ekonomiye kazandırmak amacıyla kimya mühendisliği kökenli üç profesörün yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları sonucunda kuruldu. Önce kiralık bir tesiste çalışmalarını yürüten Sate, 1997 yılında kendi tesisine geçti ve kapasitesini arttırarak ülkenin kimya sanayinin tehlikeli atıklarının geri kazanılması konusunda işlediği atık madde çeşitliliğini artırdı. Çevre ve Orman Bakanlığı'nın atık geri kazanım işletme lisansına sahip olan Sate Kimya, ülkemizde sanayi kuruluşlarında oluşan tehlikeli atıkları tehlikeli atık taşıma lisansına sahip araçlarıyla izmir Kemalpaşa'daki tesisine naklediyor ve burada bu atıklar yapılan laboratuar çalışmalarına göre sınıflandırılarak gruplara ayırıyor. Ayrılan grupların geri dönüşümü kendileri için geliştirilmiş farklı yöntemlerle sağlıyor. ISO 9000, ISO 14000 ve ISO 18000 belgelerine sahip olan Sate, sektörünün öncü ve seçkin bir kuruluşu olmanın gururunu taşıyor.

Ar-Ge'ye ne kadarlık bir yatırım yapıyorsunuz?
-Sanayi kuruluşlarında oluşan tehlikeli atıkların çok çeşitli olması, bu atıkların geri kazanımı için standart bir prosese imkan vermiyor. Bu bağlamda tesisimize gelen yüzlerce farklı kimyasalın gruplara ayrılması ve her bir grup için ve hatta bazen tek bir kimyasal atık için bile ayrı bir geri kazanım yönteminin geliştirilmesi zorunluluğu Ar-Ge çalışmalarını şirketimiz için çok önemli bir hale getiriyor. Bununla beraber Sate Kimya kurucularının öğretim üyesi olması, şirketi kaçınılmaz olarak Ar-Ge merkezli bir konuma getirdi. Tamamlanmış 2 adet Tübitak destekli araştırma projesi olan Sate Kimya, her yıl bütçesinin yüzde 3'ünü Ar-Ge çalışmalarına ayırıyor. Şirket Ar-Ge çalışmaları kapsamında geliştirdiği pilot tesisler ve laboratuar imkanlarından iş ortağı firmaların da yararlanmasını sağlamakta, atık ve kimyasal sorunları olan sanayi kuruluşlarına çözüm bulmaya çalışmakta. Üniversite-sanayi işbirliğine özellikle önem veren Sa-te, her yıl muhtelif üniversitelerden yüksek lisans öğrencilerinin deneysel çalışmalarına olanak tanıyor. Birçok öğrencinin staj yapmasını sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz