Tekirdağ'a 400 milyon dolarlık liman yatırımı

Tekirdağ'ın Barbaros sahillerinde inşaatı süren Asyaport bittiğinde Türkiye'nin en büyük konteynır limanı olacak

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Tekirdağ'a 400 milyon dolarlık liman yatırımı
Tekirdağ, dünyanın 2’nci büyük konteynır taşımacılık şirketi MSC’nin işbirliğininde kurulmakta olan 400 milyon dolarlık yeni limanı Asyaport’u bekliyor. Asyaport Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer, Türkiye’nin trajikomik yatırım hikayelerinden biri olan projeye nasıl girdiklerini anlattı. Soyuer, dünyada konteynırlı yük taşımacılığının yüzde 12'sine hakim olan MSC'nin filosunda halen 1,5 milyon Teu kapasiteli 321 konteynır gemisi olduğunu ve Asyaport’un da bu sayede uluslararası  bir liman olacağını  ifade ediyor. Cumhuriyetin 90’ıncı yılı olan 29 Ekim 2013’te açılışı yapmayı planladıklarını dile getiren Ahmet Soyuer, Asyaport projesi ve Türkiye’nin yakın geleceğine dair sorularımızı şöyle yanıtladı:

Böyle bir liman yatırımı için Tekirdağ’ı seçmenizin nedeni nedir?

Liman burada kuruldu çünkü ben doğma büyüme Tekirdağlıyım Burada okudum, iş hayatına burada başladım. Mezarım burada olacak. Bu yatırımın  burada olmasının tek nedeni budur. Bu şehrin yatırıma ihtiyacı varken neden gidip başka bir yerde yatırım yapayım ki. Ayrıca burası Avrupa’ya açılan bir nokta olarak öne çıkacak bir bölge.

En büyük zorluk ne oldu?

Türkiye’de liman işletmeciliği bilinen bir alan değil. 1990’lı yıllarda Turgut Özal ile birlikte özel liman işletmeciliğinin yolu açıldı. Biz burada limanın inşaatına mayıs ayında başladık, o zamana kadar tam 5 yıl süren bir bürokratik mücadele verdik. Bürokratik işlemler devam ederken inşaata ilk olarak 2007 yılında başladık. Sorunlar çıkınca2009’u bekledik. Ondan sonra sürekli başka sorunlar çıktı. Limanımızın Cumhuriyetin 90’ıncı yılı olan 29 Ekim 2013’a yetişmesi için hızla çalışıyoruz. Bir Tekirdağlı çok önemli bir şirketle birlikte Türkiye’nin en büyük limanının yapımını gerçekleştiriyor.

Pes etmeyi düşündünüz  mü?
Elbette düşündüm. Sonra, vazgeçmek yok dedim kendi kendime.İnsanın enerjisinin tükendiği anlar oluyor elbette. Dalgaya karşı yüzüyorduk. Yol alamıyorduk. Bize moral veren insanlar vardı: Tekirdağ milletvekili Ziyaeddin Akbulut, eski Tekirdağ valisi şimdi Konya valisi olan Nezih Doğan, belediye başkanımız Fikret Yılmaz, Tekirdağ Sanayi ve Ticaret Odası başkanı ve üyeleri bize moral ve destek verdi. Zorlu bir süreç oldu. Bu moralle liman bu noktaya geldi. Pes etmedik, başardık.

Limanı destekleyecek kara ve demiryolu çalışmaları var mı?
Limanımız yerel yönetimler tarafından destekleniyor. Daha önce burada görev alan valimiz karayolu planlarını yaptırdı. Tekirdağ’ın Barbaros belediyesinde onaylandı. Her şey hazır. Limanı bitirmeye 1 yıl kala bunların hepsi tamamlanmış olacak. Yerleşim yerleri ile hiç ilgimiz olmadan yüksek standartta ayrı bir yol yapılacak. Ulusal karayoluna bağlanacak. Limanımızda demiryolu olmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz