Turizmde bu yıl yüzde 10’luk artış bekliyoruz

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, Türkiye'nin tanıtımına yönelik yapılan çalışmaları anlattı.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Turizmde bu yıl yüzde 10’luk artış bekliyoruz
Geçen yıl küresel kriz nedeniyle aslında düşmesi beklenen turizm, beklentileri aşarak yüzde 9-10 civarında büyüdü. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, geçen yıl Ingiltere, İsrail gibi bazı ülkelerde gerileme olduğunu ama aradaki farkın Almanya Rusya gibi ülkelerle atlatıldığını söylüyor. Krizde yakın ülkeye gitmeyi tercih eden' turistler sayesinde küresel krizin Türkiye için bir fırsata dönüştüğünü anlatan Taşbaşı, bu yıl için de hedefin yüzde 9-10 civarında bir büyüme olduğunu belirtiyor. Taşbaşı, turizmde bu yılki beklentileri ve Türkiye'nin tanıtımına yönelik yapılan çalışmaları anlattı.

Turizmde bu yıl hedefiniz nedir?
-2011’ e baktığımızda 31.5 milyon ziyaretçi 23 milyar dolar da turizm geliri elde edildi. Bir önceki seneye göre yüzde 9.5 büyüme elde edildi. Şimdi buradan bakarsak 23 milyar dolar Türk ekonomisi için önemli. Birçok sektör ihracat yaparken üretimlerini emek yoğun değil teknoloji yoğun sermaye ile yürütüyorlar. İstihdam yaratma açısından turizm diğer sektörlere göre daha öne çıkıyor. Ciddi istihdam yaratıyor, 6 ay ciddi bir şekilde işsizliği düşürüyor. Türkiye’de son yıllarda İstanbul başta olmak üzere çok ciddi büyük otel yatırımları başladı, hayata da geçiyor. Anadolu’da da görüyoruz bunları, Eskiden daha çok kum, deniz, güneş üzerine odaklanan turizmde bir eksen değişikliği ile daha çok kültüre, şehir turizmine, spora, sağlık turizmine, trekkinge doğru bir kayma var. Böylece Anadolu’daki şehirlerin, hepsi turizm yapmak istiyor. 12 ay turizme giriyorlar. Mesela bu sene iki tane ili örnek aldık. Bunlardan ilki Mardin, ikincisi Gaziantep. Bunları bu yıl biraz ön plana çıkarmak istiyoruz. Her iki ilin de altyapı problemi yok. Konaklama tesisi açısından yeni tesis yapılıyor. Biz yavaş yavaş bazı şehirleri ön plana çıkarıp turizmi Anadolu’ya yaymak istiyoruz. Bu demek değildir ki biz kitle turizminden vazgeçeceğiz. Bu da devam edecek bir taraftan yürüyecek. Kültür turizminin payını artırmak istiyoruz.

Geçtiğimiz sezon küresel kriz vardı ve turizmde ciddi bir azalma olacağı tahmin ediliyordu. Ama pek de öyle olmadı. Sezonu değerlendirir misiniz?
- İyi bir sezon atlattık, yüzde 10 gibi başarı elde ettik. Düştüğümüz ülkeler var, İngiltere’de yüzde 3 azaldık İsrail’de düşme var, Suriye’de var, buna rağmen yüzde 9,5 artış oldu. Artışlar Almanya, Rusya ve Hollanda’dan geldi. Geçen sene İran da iyiydi. Bu sene ne bekliyoruz? Bizim beklentimiz yine yüzde 9-10 civarında artış bekliyoruz. Ama savaş çıkmasın barış olsun. Suriye ile sıkıntı yaşarsak bu bir şekilde turizme yansır, ama bu şekilde giderse, olay çıkmazsa çatışma çıkmazsa böyle iyi gideceğini düşünüyoruz. Almanya iyi gidiyor, ardından Rusya geliyor rezervasyonumuz iyi. Hollanda da iyi. Rezervasyonda Almanya’da yüzde 7 artış var. Antalya bölgesinde yüzde 21 artış var. Antalya’ya çok talep var. İngiltere’de biraz düşme bekliyoruz. daha çok ekonomik kriz olan ülkelerde örneğin Fransa’da düşme gözüküyor. İsrail’den biraz umutluyuz. İsrail’de bir artış olabilir. 700 bin kişi geliyordu 200 binlere düştü. Suriye de ilk üç ayda ciddi düşüş var. Çok düzeleceğini zannetmiyoruz. Geçen yıl 974 bin kişi geldi Suriye’den. Bu rakamın içinde biliyorsunuz eş dost ziyaretleri de var. Pasaportla giriş olduğu için ticaret için gelenler de var. Orada düşüş olur. İran da artış olmayacak. Onun ilk sinyalini aldık çok beklemiyoruz. İran’ı korursak iyi. Suriye ile olan gerginlik hemen etkiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz