TÜYAP, Bursa’yı fuar şehri yapacak

TÜYAP Bursa Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü sorularımızı yanıtladı.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
TÜYAP, Bursa’yı fuar şehri yapacak

2001 yılının Haziran ayında Bursa’da, 2003 yılının Mayıs ayında Konya’da, 2006 yılının Kasım ayında Adana’da ve son olarak da 2009 yılının Ocak ayında Diyarbakır ilinde fuar alanı işletmeciliğine başlandı, 2001 yılında Bursa’yı ülkemizin fuarcılık alanında en önemli şehirlerinden biri yapmak amacıyla kurulan Tüyap Bursa Fuarcılık Anonim Şirketi, ilk fuarını da 2002 yılında düzenledi.

TÜYAP, Bursa’yı Türkiye’nin tüm dış dünyayla arasında doğrudan köprüler kurabilecek potansiyele sahip en önemli sanayi ve ticaret merkezlerinden biri olarak görüyor. Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi, konum olarak İstanbul’a yakın olmasının ve Marmara Bölgesi’nde İstanbul’dan sonra en önemli fuar merkezi olmasının getirdiği avantajla her geçen gün kendini yeniliyor, gelişiyor, büyüyor ve Bursa’nın uluslararası arenada varlığını kanıtlıyor.

Bursa'daki fuar alanınız ve düzenlediğiniz fuarlarla ilgili detaylı bilgi verir misiniz?
Bursa Uluslararası Fuar Merkezi, ilk başta iki salon ve fuaye olmak üzere 13 bin metrekare kapalı alandan oluşmaktaydı, 2006 yılının sonunda yapılan büyümeyle birlikte fuar alanımızın 4 salon ve fuaye olmak üzere toplam 25 bin metrekareye çıkmasını sağladık, Katılımcı firma sayısının artarak kuruluşumuzun her geçen gün büyümesi yeni salon ihtiyacını da beraberinde getirdi, 2009 yılının ikinci çeyreğinde gerçekleşen 10 bin metrekarelik büyümeyle bugün 6 ayrı salondan oluşan 40 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 140 bin metrekare alan üzerinde faaliyet gösteriyoruz.

İlk fuarımızı düzenlemeye başladığımız 12 yıl içerisinde Bursa’da gerçekleştirdiğimiz fuarların bazıları kendi konularında ülkemizin en önemli fuarları haline geldi, Özellikle Mobilya, Tarım, Yapı, Otoshow, Doğa Av, Kitap, Metal İşleme, Sac İşleme ve Kalıp Fuarları kendi sektörlerinde Avrasya coğrafyası içerisinde en kapsamlı fuarlar...

Kentin en güçlü olduğu alanlar dolayısıyla burada düzenlediğiniz özel fuar ya da fuarlar hangileri?
Bursa ve çevresi otomotiv ana ve yan sanayi, beyaz eşya sanayi, makine sanayi ve savunma sanayi başta olmak üzere ambalaj, tekstil, tarım makineleri, elektrik-elektronik sanayi üretiminde büyük potansiyele sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz