TÜYAP, Bursa’yı fuar şehri yapacak

TÜYAP Bursa Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü sorularımızı yanıtladı.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
TÜYAP, Bursa’yı fuar şehri yapacak


Fuarların kent ekonomisini katkıları neler? Sizce önümüzdeki beş yıl içinde hangi sektörler gelişim gösterecek?
TÜYAP Bursa Fuarcılık olarak tarımdan makineye, ambalajdan plastiğe, inşaattan otomotive çeşitli sektörlerde fuarlar düzenleyerek ülke ve bölge ekonomisine önemli katkılarda bulunuyoruz. Özellikle Bursa’da açtığımız fuarlar vesilesiyle başta Bursa olmak üzere tüm bölgenin üretimine, ihracatına, istihdamına katma değerler yaratmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Yapılan pazar araştırmaları, fizibilite çalışmaları neticesinde, sektörlerin beklentilerine ve taleplerine uygun fuarlar düzenliyoruz. Örneğin ülkemizin otomotiv ana ve yan sanayisinin baş şehri, kalıbın yoğun kullanıldığı ve her türlü üretimin gerçekleştirildiği şehrimizde
başarıyla Kalıp Fuarı gerçekleştirerek sektörün beklentilerine en iyi şekilde cevap veriyoruz. Bunun gibi örnekleri çoğaltarak ülke ve bölge ekonomisine katlı sağlayacak fuarlar düzenliyoruz.

Fuarcılık, kendisinden daha fazla çevresine faydası olan bir meslek dalı... Bir fuar sayesinde, seyahat, konaklama, yiyecek, içecek hizmetleri hızla artmakta; mimarlar, dekoratörler, marangozlar, boyacılar, demirciler, gümrükçüler, nakliyeciler, tesisatçılar, elektrikçiler, onlara malzeme satanlar ve daha niceleri fuar nedeniyle harekete geçiyor. Fuarlar ticaretin gelişmesine olanak sağlayan, alıcı ile satıcıyı, üretici ile tüketiciyi doğrudan bir araya getiren ortamlar ve çeşitli sektörlere düzenli aralıklarla, ortak bir mekanda buluşma, tanışma, tanıtma, kendini ifade etme ve satış ortamı hazırlıyor. Fuarlarımız sırasında katılımcı firmalarımızın yaptığı olumlu iş bağlantılarına ek olarak Bursa’ya gelen ziyaretçilerimiz otellerde konaklayıp restoranlarda yemek yiyip alışveriş yapıyor. Dolayısıyla kentimizde düzenlediğimiz fuarlar sayesinde şehrin sosyal, kültürel, ekonomik hayatına önemli katkılarda bulunuyoruz. Önümüzdeki beş yıl içerisinde, tarım, makine, mobilya, inşaat ve gıda sektörlerinin gelişme göstereceğini öngörmekteyiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz