Yakın gelecekte teknoloji merkezi olacağız

Kayseri Vali Mevlüt Bilici ile Kayseri'nin 2023 yılı hedefleri ve stratejileri üzerine konuştuk...

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yakın gelecekte teknoloji merkezi olacağız

Kayserili iş adamları ve tasarruf sahiplerinin sanayileşmeye katılma eğilimi çok yüksek. İlimiz müteşebbis gücü yüksek olan, geleneklerine bağlı, yeniliklere açık, zeki, hayırsever ve yatırımcı insanların yetiştiği bir kent. Bugün Türkiye genelinde çoğu yatırımı gerçekleştiren iş adamları Kayseri kökenli. Büyüyen sanayisi, sağlık, turizm ve spor alanlarında yapılan yatırımları, ihracatı ve ticareti ile Türkiye'nin önde gelen illerinden biri olan Kayseri, sahip olduğu bu performansı daha da geliştirme potansiyeline sahip.

Şu anda Kayseri ekonomisi ne durumda? Son bir yılda il ekonomisinde yaşanan en önemli değişimler neler oldu?
- Kayseri bin 350'nin üzerinde üretim tesisi, SGK kayıtlarına göre 184 bin istihdamı, dünyaca bilinen markaları ile Anadolu'nun cazibe merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Kayseri ili sahip olduğu coğrafi konum itibarıyla bölgesel çekim merkezi konumunda. Bu özellik gelecekte komşu illerin Kayseri merkezli bir entegrasyona bağlı olarak gelişeceğini gösteriyor. İlimiz sanayisinin gelişimi için önemli olan üniversite-sanayi işbirliğinin sağlanmasında Erciyes Üniversitesi'nce önemli çalışmalar yapılıyor. Bir eğitim kurumu olan Erciyes Üniversitesi bugün bir araştırma kurumu haline dönüşme sürecini yaşıyor. Stratejik araştırma ve uygulama merkezi, moleküler araştırma merkezi ve nanoteknoloji araştırma merkezi kurulması gibi projeler hızla devam ediyor.

Kayseri ekonomisinin rotası nedir? 5-10 yıl içinde il hangi konumda olur?
- Sanayi ve üretim denilince ilk akla gelen illerden biri Kayse-ri'dir. Kayseri sadece üretim ve ticaret değil, yakın bir gelecekte önemli teknolojilerin geliştirileceği bir merkez haline gelecek. Pek çok Anadolu şehri Kayseri'yi model alıyor. Komşu illerle işbirliğinin geliştirilmesi durumunda bölgede kalkınma sağlanacak. Kayseri üretimini sadece yurtiçinde değerlendirmiyor. Yurtdışında da ülkemizi gururla temsil ediyor. Kayserili sanayicilerimiz Avrupa Birliği ülkeleri, Amerika ve Rusya'nın yanı sıra Afrika ve Arap ülkelerine de yöneldi. Güney ve Kuzey Amerika pazarlarına da girmeye başladılar. Sanayicilerimizin yurtdışı pazar arayışı sürüyor. Kayseri önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde imalat sanayinde istihdamı 200 binin, ihracatı 5 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyor.

Kayseri'nin lokomotif sektörleri ve bu sektörlerde gösterdiği 2011 performansından bahseder misiniz?

- İlimizde organize sanayi bölgelerinde, teknopark ve serbest bölgede toplamda bin 350'nin üzerinde sanayi işletmesi bulunuyor. Kayseri ilinde bulunan sanayi işletmelerinin sektörel dağılımına bakıldığında öne çıkan sektörler mobilya ve ev tekstili, metal eşya, tekstil, dokuma, inşaat ve yapı malzemeleri, ambalaj ve gıdadır. Kayseri'de üretimi, istihdamı arttırmak ve şehrimizi öne çıkarmak için gayretli bir çalışma var. İşletmelerde büyümenin devam ettiği, pazarlamaya, büyümenin destekçisi olan teknolojiye ve Ar-Ge'ye daha fazla önem verildiği görülüyor. Bunun sonucu olarak Kayseri ihracatı 1 milyar doları aşan iller arasında yer alıyor.

Son yıllarda il ekonomisinde yeni açılımlar oldu mu? Örneğin lokomotif sektörlere yenileri ekleniyor mu? Önümüzdeki birkaç yılda atağa geçecek sektörler hangileri, bu sektörlerde şu anda nasıl bir hareketlilik yaşanıyor?
- Kayseri bulunduğu coğrafi konum itibarıyla savunma sanayi yatırımlarının yapılabilmesi açısından uygun bir konuma sahip. Ana Tamir Fabrikası, Hava İkmal Bakım Merkezi ve savunma sanayi ürünleri imal eden diğer sanayi tesislerinin bulunması avantaj sağlayıcı unsur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz