Yeni kongre merkezi olma yolunda ilerliyoruz

Serdar Zengin Eskişehir'le ilgili sorularımızı cevapladı.

1 MART, 20120
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni kongre merkezi olma yolunda ilerliyoruz
Eskişehir gelişmiş sanayisi, kara ve demiryolu ulaşımı olarak konumu, denize olan yakınlığı, hava ulaşımının kolaylığı, kaliteli işgücüyle yatırımcılar için önemli şehirlerin başında geliyor.Şehrin kültürel ve sosyal zenginlikleri de insanları şehre çeken önemli bir unsur. Eskişehir Genç İşadamları Derneği (ESGİAD) Başkanı Serkan Zengin, gelişmiş turizm altyapısına sahip Eskişehir'in fuar ve kongre merkezi olmak için önünde engel olmadığını belirtiyor. Eskişehir, ulaşım kolaylıkları ve coğrafi konumunun yarattığı avantajla Anadolu'nun batıya açılan kapısı konumunda. Genç bir nüfusa ve iki üniversiteye sahip olan Eskişehir, bugün öğrenci kenti olarak anılıyor. Kent ekonomisi de büyük oranda öğrencilerin yarattığı bu kaynaktan besleniyor. Şehircilik alanındaki çalışmalarıyla da gündem yaratan Eskişehir, tiyatrosu, sinema salonları, festivalleriyle tam bir kültür kenti görünümünde. Şehrin çok sayıda önemli sektörü olsa da, lokomotif ve motor, havacılık gibi sektörlerde Eskişehir ülkenin en önemli merkezi. Birçok kuruluş tarafından yapılan gelişmişlik araştırmalarında üstlerde kendine yer bulan Eskişehir, Anadolu'nun en önemli kentlerinden biri konumunda. Şehir son dönemde turizmde de mesafe kat etti. Eskişehir Genç İşadamları Derneği (ESGİAD) Başkanı Serkan Zengin, şehrin turizmdeki gelişiminin eğitim olanakları ve sosyo-kültürel altyapıdan kaynaklandığını belirtiyor. Serdar Zengin Eskişehir'le ilgili sorularımızı şöyle cevaplıyor:

Eskişehir ekonomisinin Türkiye açısından önemi nedir? Türkiye sıralamasında il, hangi verileri ile ön planda yer alıyor? İlin gelişmişlik oranı nedir, gelişme ve büyüme anlamında nasıl bir performans ortaya koyuyor?

- Her şehrin kendine özgü gelişmiş olduğu alanları vardır. Bazısı sanayisindeki büyük firmalarla, bazısı hizmet sektöründeki faaliyetleriyle, bazısı da kültür sanat, tarih ve coğrafyasıyla ön plana çıkar. Eskişehir, bunların hepsini içeren mozaik yapısıyla Türkiye ekonomisi açısından önemli bir kent. Eskişehir'in yapılan araştırmalar sonucunda en yaşanabilir kentler arasında son üç yılda iki kere ikinci ve bir kere üçüncü seçilmesi, kültür sanat alanında Türkiye'deki lider şehirlerden biri olması, şehri ön planda tutan verilerin başlıcaları. Sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi birinci grupta bulunan İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli ve Bursa'dan sonra, ikinci derece gelişmiş iller arasında Eskişehir ilk sırada yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.