Yıllık ihracatımız 705 milyon doları aştı

Budak, ürün paketleme tesislerine, modern seralara ve Eurepgap standartlarında üretime sektörel teşvik verilmesinin şart olduğunu söylüyor.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yıllık ihracatımız 705 milyon doları aştı
Antalya ekonomisinin lokomotif sektörlerinin başında turizm ve tarım geliyor. Bu yılın ilk 8 aylık döneminde Türkiye'ye gelen yabancı turistin yüzde 34,3'ünün tercih ettiği Antalya'nın ağırladığı toplam turist rakamı 10 milyonun üzerine çıkıyor. Tarımda ise üretim değerinde ilk sırada yer alan Antalya, sebze-meyve ve kesme çiçek üretim ve ihracatında lider. ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, bu sektörlerde fiziksel büyüme yerine kalite ve katma değer yükselişi bakımından hala büyük bir potansiyel bulunduğuna dikkat çekiyor.

Denizi, güneşi, birbirinden güzel kumsallan, muhteşem doğası, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ünlü Antalya, Türkiye’de turizmin başkenti olarak anılıyor. Türkiye’ye gelen her üç turistten birini Antalya ağırlıyor. Bu durum kent ekonomisine de yansıyor. Kentin en önemli gelir kaynaklarından biri turizm, diğeri ise tarım. Türkiye örtü altı üretiminin yarısı Antalya tarafından karşılanıyor. Kent, yaklaşık 10 milyar TL tarımsal üretim değeriyle Türkiye birincisi. Kentin bitkisel üretim ve özellikle örtü altı tarımda çok büyük bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya’nın 2012 yılında 8 milyar 610 milyon TL olan tarımsal üretim değerinde en büyük payı bitkisel üretimin aldığını hatırlatıyor. Hazine arazilerinin büyük ölçekli yatırımlara tahsis edilerek organize sera alanlarının geliştirilmesi gerektiği görüşünü savunan Budak, ürün paketleme tesislerine, modern seralara ve Eurepgap standartlarında üretime sektörel teşvik verilmesinin şart olduğunu söylüyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Kentin yapısı nedeniyle Antalya’da ağır sanayi bulunmadığını anlatan Budak, OSB’de halen aralarında uluslararası markalarından yer aldığı 155 firmanın üretim yaptığını belirtiyor. Serbest Bölge’nin ise özellikle yat üretimiyle ün kazandığını belirten Budak, “Serbest Bölge’de 2012 yılında 750 milyon dolar, 2013 yılı Ağustos sonu itibariyle 581 milyon dolar ihracat yapıldı” diyor. ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, sorularımızı yanıtladı:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz