Afrika beni mutlu ediyor

Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper, iş-yaşam dengesini iyi kuran yöneticilerden biri. Bu yönüyle de çalışma arkadaşlarının rol modeli. Şiper, aynı zamanda bir Afrika tutkunu...

7.01.2019 11:08:000
Paylaş Tweet Paylaş
Afrika beni mutlu ediyor

Özlem Aydın Ayvacı

oaydin@capital.com.tr

Selim Şiper, 17 yıl İpragaz’da çalıştıktan sonra geçen yıl Hollandalı Vitol’e satılan Petrol Ofisi’nin CEO’su oldu. “Mutluyum, kariyerimde bana yakıştığını düşündüğüm bir değişiklik yaptım” diyen Şiper, göreve gelir gelmez önce organizasyonel değişiklikleri hayata geçirdi. Petrol Ofisi CEO’luğunu milli bir görev gibi gören Şiper’in ajandası bugünlerde çok yoğun. Ancak yine de Şiper, iş-yaşam dengesini profesyonelce kuran CEO’lardan biri. Bu yönüyle de çalışma arkadaşlarının rol modeli. Şiper, işten özel hayata özel hayattan işe geçişleri mükemmel bir şekilde gerçekleştiriyor. Şiper, “İşten çıktıktan sonra iş dışındaki başka konularda bir şeyler okuyorum. Bu sayede özel hayatıma yumuşak bir geçiş yapıyorum. Çalışma sürem içinde ise tam konsantrasyon içinde çalışmaya özen gösteriyorum” diye konuşuyor. Şiper ayrıca tam bir Afrika tutkunu. Bu sayede fotoğrafçılıkta da kendisini oldukça geliştirmiş durumda. Afrika’nın kendisi için bir tatil beldesinden fazlası olduğuna da değinen Şiper, “Afrika benim için yerine getirmekten şeref duyduğum bir görev haline dönüştü. Afrika’nın en demokratik ve gelişmiş ülkesi Cabo Verde Cumhuriyeti’nin İstanbul Fahri Konsolosluğu görevini de sürdürüyorum. Afrika’da fotoğraf çekmek beni çok mutlu ediyor” diyor.Tüm bunların yanında kitap okuyan, müzik dinleyen, pilates yapan ve yüzen Şiper’in yeni hedefiyse dedelik konusunda başarılı olmak. Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper’le iş-dışı hayatını ve Afrika tutkusunu konuştuk. 

İş-özel hayat dengesini nasıl sağlıyorsunuz?

İş ve özel hayat dengesi, gerçekten de önem verdiğim ve özen gösterdiğim bir konu. Aslında bu dengenin her iki tarafa, başarılara ve mutluluğa çok önemli katkısı var. Zaman zaman bu dengeyi tutturamadığım da oluyor. İşin ardından çalışma hayatımın dışında kalan farklı konularda bir şeyler okumak gibi yumuşak geçişlerle özel hayatıma giriş yapıyorum. İş dünyasında elbette kimi zor durumlar olabiliyor. Ancak bu zor zamanların dışında mümkün olduğunca özel hayatımla ilgili bir şeyler yapıp çalışma saatlerim içindeyse tam konsantrasyon çalışmaya özen gösteriyorum. 

Petrol Ofisi CEO’su olarak geçmişe göre daha yoğun bir tempoya girmiş durumdasınız. Bu yoğun tempoyu dengeli bir şekilde yürütmek için neler yapıyorsunuz?

Yaklaşık 35 yıldır iş hayatının içindeyim. Bu süreçte birçok önemli ve yoğun dönem geçirdim. Dolayısıyla bu konuda önemli bir tecrübeye ve reflekse sahip olduğuma inanıyorum. Bu nedenle özel bir plana da açıkçası ihtiyaç duymuyorum. Bugüne kadar durumum gereği yapılması gereken her şeyi, belirli bir denge içinde ve sağlıklı bir şekilde yürüttüm. 

Bir hobiniz var mı?

Aslında herkesin ilgilenmediği birkaç konuyla birden ilgileniyorum. Düşündüğüm zaman çoğu insanın merak etmediği konuları merak ettiğimi görüyorum. Bununla birlikte yaptığım ya da hoşuma giden her şeyin derinine kadar inip anlamaya çalışırım. Bu nedenle her hoşuma giden şeyde muhakkak bir öğrenme dönemi geçiririm. Bunun dışında klasik hobilere de sahibim. Hem bir dinleyici hem bir toplayıcı olarak mümkün olduğunca müzikle uğraşmaya gayret ediyorum. Bu konuda da en büyük yardımcım: Spotify. Spotify, ilgili olduğum müzik türlerinde kendime ait listeler oluşturabilme, paylaşabilme fırsat veriyor. Bir de bende büyük bir Afrika merakı ve sevgisi var. Buna bağlı olarak her türlü seyahat ve benzeri detaylar da bunun içine giriyor. 

Nasıl bir tutku bu?

Aslında Afrika’ya 1 hafta gitmemin öncesinde ve sonrasında yaptığım hazırlıklar bu tutkunun başlangıç aşaması diyebilirim. Afrika aslında benim için hobi olmaktan öteye geçti, yerine getirmekten şeref duyduğum bir görev haline dönüştü. Afrika’nın en demokratik ve gelişmiş ülkesi Cabo Verde Cumhuriyeti’nin İstanbul Fahri Konsolosluğu görevini de sürdürüyorum. Afrika’nın tüm güzelliklerini kalıcı kılma isteğim paralelinde fotoğrafçılık da hobilerim arasına katıldı. Bu konuda kendimi mütevazı bir noktada hissediyorum ancak çektiğim fotoğrafların paylaştığım dostlarım tarafından beğenilmesi, ayrı bir mutluluk kaynağı olarak beni motive ediyor. Afrika’da fotoğraf çekmek beni çok mutlu ediyor. 

En sevdiğiniz tatil rotası da Afrika o zaman… 

Kesinlikle öyle. 

Kendinizi iyi hissettiren başka neler yapıyorsunuz? 

Kitap okumayı sayabilirim. Aslında benim için bu bir hobi değil, temel bir ihtiyaç ama insanlar bunu hobiden sayıyor. Okumadan uyuyabilen bir insan değilim. Çoğu zaman aynı dönemde mutlaka birden fazla, hatta kimi zaman 5 farklı kitabı birden okurum. Okumak günlük yaşamımın bir parçası ve aslında bunun bana özel bir durum olmadığına, her insan için geçerli olduğuna inanıyorum. 

Tatile çıkabiliyor musunuz? Ne kadar süre tatil yapıyorsunuz? 

Belirli periyotta tatile çıkabiliyorum ve elbette ki tercihlerimi mümkün olduğu kadar Afrika’dan yana kullanıyorum. Ancak kimi uzatılmış bayram tatillerini saymazsak, 1 haftadan uzun tatile çıkabilmem pek mümkün olmuyor. 

2018 ve 2019 yılı içinde iş dışında kendinizi geliştirmek adına yeni planlarınız var mı? 

2018, benim için çok özel bir yıl. Çünkü ilk kez bir torun sahibi oluyorum. Dolayısıyla kendimi dedelik konusunda geliştirmeyi ümit ediyorum.


HER MUTFAĞI DENERİM

AİLE OLABİLMEK ÖNEMLİ 
Evimin en çok hoşuma giden yerleri bahçem ve çatı katım. Evde her insanın yapmaktan hoşlandığı şeyleri yaparım, kendime vakit ayırırım. Ancak ‘aile olabilmek’ çok önemli ve dolayısıyla biz ailece birlikte olabilmeyi çok önemsiyoruz.
SOSYAL YAŞAMIM ÇOK AKTİF Aktif bir sosyal hayatım var. Hafta sonları daha da yoğunlaşan sosyal hayatım ve de çalışma hayatımda, gerek yurt içi ve gerekse yurt dışında birçok restorana gidiyorum. Dolayısıyla her mutfağı denerim. Bununla birlikte her mutfakta da güzel yanlar, güzel lezzetler bulurum.BEŞ YILDIR PİLATES YAPIYORUM

BEL VE DİZ AĞRISINI ÇÖZÜYOR
Haftada iki ya da üç kez pilates yapmaya özen gösteriyorum. Bu süre de yeterli oluyor açıkçası. Beş yıldır pilates yapıyorum ve çok faydasını gördüğümü söyleyebilirim. Benim bel ve diz ağrısı sorunum vardı. Pilates ya da yaklaşık 5 yıldır bire bir çalıştığım hocalardan mı kaynaklanıyor bilemiyorum ama bu sorunlarım çözüldü. YAZLARI YÜZÜYORUM Pilatesin insanı ayakta tutan bir spor olduğunu görüyorum ve önemsiyorum. Yaz döneminde de bir zamanlar zaten aktif olarak yaptığım, yüzme sporuna zaman ayırmaya özen gösteriyorum. Sporun da insan hayatı ve sağlığı için çok önemli bir faktör ve bir parçası olduğunu düşünüyorum.AFRİKA'NIN ZENGİN KÜLTÜRÜNDEN ETKİLENDİM

HER KÜLTÜRÜN KENDİ DÜZENİ
Afrika’da olmak inanılmaz güzel bir duygu. Afrika’da geçen birçok enteresan anım var. Ancak ben daha genel bir süreçten, Afrika’nın beni etkileyen çok önemli bir yönünden bahsetmek istiyorum. Her kültür kendi düzenini yaratıyor. Bu düzenlerin de illa ki birbirleriyle aynı olması şart değil.
İLGİMİ ÇEKENLER Afrika ise ülke ülke, hatta bölge bölge, kabile kabile değişen zengin bir kültür yapısına sahip. Bunları keşfedip esasında aynı amaca yönelik ama farklı yorumlanan tavır, davranış ve kodların varlığını gözlemlemek, o ayrımın, aynı zamanda birlikteliğin detaylarına inmek ilgimi çekiyor.
HAYVANLARIN İLETİŞİM GÜCÜ Bir ikincisi ise özellikle Afrika’da, hayvanların da aynı cinsten olmamalarına karşın birbirleri arasında iletişim kurabilme kabiliyetlerini gözlemleyebilmek çok ilginç ve heyecanlandırıcı bir deneyim.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz