En kritik kararım

Sizin için iş liderlerine hayatlarındaki en kritik kavşakları sorduk. İşte birbirinden ilginç yanıtlar…

21.06.2018 11:39:000
Paylaş Tweet Paylaş
En kritik kararım


“HAYAT ÇİZGİMİ EN ÇOK YURT DIŞINDA EĞİTİM KARARI ETKİLEDİ”ZEKİ KONUKOĞLU / SANKO HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI

FARKLI DEĞERLER
Genelde aldığım kararları önemserim. Ölçer, tartar, etraflıca düşünür öyle karar veririm. Karar verdikten sonra arkasında durur, arada kararımı kontrol ederek yoluma devam ederim. İnsan hayatı boyunca birçok karar alır, bunların hangisi daha kritik, bir bakıma bunlar sonuçlara göre şekillenir. Hayat çizgimi en çok etkileyen konu, üniversite eğitimime yurt dışında devam etme kararımdı. 1970’lerde Gaziantep’ten çıkıp İstanbul’u, Ankara’yı yeterince tanımazken İngiltere’de üniversite okumak o günlerde hayal gibiydi.
UZUN YOL Gaziantep’ten Leeds’e bugün 6-7 saatte gidilebilirken o tarihte biraz acemilik, biraz şanssızlık, biraz da imkanların kısıtlı olması nedeniyle 36 saatte gittiğimi unutamıyorum. Farklı bir ülkede, farklı bir toplumda, farklı bir kültürü yaşamak, eğitim almak, ailenizden, dostlarınızdan, alışkanlıklarınızdan, gazetenizden, kuru fasulyeden uzak kalmak insanın hem farklı değerlerin kıymetini anlamasını sağlıyor hem de olgunlaşmasına büyük katkı yapıyor.
GEZDİM, OKUDUM ‘Çok okuyan mı, çok gezen mi bilir’ derler. Okul sayesinde hem çok okumuş hem de çok gezebilmiş olduk. Bu sayede ülkeme döndüğümde farklı bir anlayış ve bakış açısına sahip biri olarak yaptığım işler farklı ve daha verimli şekillendi, yapabildiğim işler arttı. Öğrencisi olduğum üniversite ve üniversitedeki farklı kültürlerin bileşenleri daha geniş düşünmemde ve daha sağlıklı kararlar almamda büyük bir etken oldu.
ÜNİVERSİTENİN İZİ Evlilikten tutunuz, iş hayatımda kadar aldığım her kararda üniversite tercihimin izleri oldu. Lisan bilenlerin parmakla sayıldığı bir dönemde İngiltere’deki yükseköğrenim sayesinde işimde daha başarılı oldum. Her şeyden önce lisan biliyordum. Birden fazla ülkenin kültürü ile yoğrulmuştum. Mühendis olmuş, artan özgüvenim beni daha çok cesaretlendiriyor, önüme gelen konuların üzerine daha rahat ve güvenle gidiyordum.“EN KRİTİK KARARIM TÜRKİYE’YE DÖNMEKTİ” 

AYLİN SOMERSAN COQUİ / ALLIANZ TÜRKİYE CEO’SU 

YOL AYRIMI 
Bu serüven yaklaşık 20 yıl sürdü. Ardından Almanya’da çalıştığım dönemde aldığım iki teklifle yol ayrımına geldim. Ya yeniden Amerika’ya ya da yeniden Türkiye’ye gidecektim. Hayatımdaki en kritik ve zorlu kararı da bu sırada verdim. Uzun yıllar sonra Türkiye’ye dönecek, zorlu bir satın alma ve birleşme sürecinin içinde yer alacak ve Türkiye’de kariyeri ilk defa deneyimleyecektim.
ÇOCUK FAKTÖRÜ İki ülke arasından Türkiye’yi seçmemdeki en büyük faktör, o dönem çok küçük olan çocuklarımın bu ülkeyi tanımasını istememdi. Alman olan eşim de bu kararımı çok destekledi. Ocak 2013’te Türkiye’ye gelerek Allianz Sigorta ile Allianz Hayat ve Emeklilik’in mali işler genel müdür yardımcılığını üstlendim. Bu daha da zor bir sürecin başlangıcıydı çünkü Yapı Kredi Sigorta ve Yapı Kredi Emeklilik’in satın alınma operasyonunu yönetmem gerekti.
MUTLU SON Sürecin tamamlanmasının ardından, Temmuz 2013 itibarıyla Allianz Yaşam ve Emeklilik’in de mali işler genel müdür yardımcılığı görevine getirildim ve yönetim kurulu üyesi seçildim. 2016 yılının ilk gününden bu yana da Allianz Türkiye CEO’su, Allianz Sigorta ile Allianz Hayat ve Emeklilik’in icra kurulu başkanı ve yönetim kurulu üyesi, Allianz Yaşam ve Emeklilik’in de yönetim kurulu başkanı ve murahhas üyesi olarak görev yapıyorum.
YURT DIŞI SERÜVENİ Robert Kolej’den mezun olduktan hemen sonra 1994 yılında eğitim için ABD’ye gittim. Bu aslında uzun yıllar sürecek bir yurt dışı serüveninin başlangıcıydı. Önce Davidson College’da üniversite eğitimi, ardından Harvard Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimimi tamamlayıp profesyonel iş yaşamıma da yine New York’ta başladım. New York’un ardından Newport Beach, Londra, İsviçre, Münih gibi birçok farklı yerde çalıştım.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz