Girişimci çocuk yetiştirme tüyoları

Kamışlı, “Ailelerin çocuklarını öyle bir yetiştirmeleri lazım ki kendi başlarına da iş yapabilecek kapasitede olsunlar”

4.01.2017 14:59:540
Paylaş Tweet Paylaş
Girişimci çocuk yetiştirme tüyoları
Erhan Kamışlı, Türkiye’nin en büyük AVM ve ofis yatırımcılarından Esas Gayrimenkul’ün yönetim kurulu başkanı. Aralarında Esas Gayrimenkul, Pegasus, Ayakkabı Dünyası, Mars Sinemaları gibi birçok markanın olduğu Esas Holding’in de yönetim kurulu üyesi. Holdingin gayrimenkul, sağlık ve Ro-Ro işlerinin başında olan Kamışlı, 2 milyar dolarlık bir büyüklüğü yönetiyor. Vaktinin büyük bir bölümünü gayrimenkul projelerinin aldığını söyleyen Kamışlı, koyu bir Beşiktaş taraftarı. “Oğullarım Fethi ve Kerem’le birlikte ellerimizde bayraklarla takımımıza her maçta destek veriyoruz” diyen Kamışlı, Türkiye Futbol Federasyonu’nun da yönetim kurulu üyesi. Kamışlı’nın futbol dışında resimden heykele, bahçe işlerinden dekorasyona ve şaraba kadar çok sayıda hobisi var. Hayatının vazgeçilmezleri ise ailesi ve golf tutkusu. Hafta sonları iki gün mutlaka golf oynuyor. Genç yaşta baba olduğunu söyleyen Kamışlı’nın Fethi ve Kerem adında iki oğlu var. Bugün 23 ve 25 61 yaşlarında olan oğullarını küçük yaştan itibaren iyi yetiştirmeye çalıştığını, onlarla uzun ve kaliteli vakit geçirmeye özen gösterdiğini belirten Kamışlı, bunun da karşılığını aldığını söylüyor. “Büyük aileler için en önemlisi çocukları iyi yetiştirmek” diyen Kamışlı, oğullarıyla gurur duyuyor. Kamışlı’nın küçük oğlu Kerem, geçtiğimiz ay Boston Üniversitesi’nden mezun oldu. Oğullarının aile şirketinde çalışmak istemediğini söyleyen Kamışlı, “İkisi de işlerini kendileri buldu. Küçük oğlum Kerem, Londra’da danışmanlık şirketi EY’dan teklif aldı. Orada işe başlayacak. Büyük oğlum ise Londra’da bir gayrimenkul şirketinde çalışıyor” diyor. Esas Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Kamışlı’yla çocuk yetiştirmeyi, iş dışı yaşamını ve hobilerini konuştuk. İşte Kamışlı’dan kendine güvenen, girişimci çocuk yetiştirme tüyoları… * Kaç yaşınızda baba oldunuz?
1964 doğumluyum. 26 yaşında, çok genç yaşta baba oldum. Genç yaşta baba olmanın hem iyi hem kötü tarafı var. Ancak bugün olsa 35 yaşımdan önce baba olmam. Biraz erken yaşta baba oldum diyebilirim.
* İki oğlunuzu yetiştirirken en çok nelere dikkat ettiniz?
Ailelerin çocuklarını öyle bir yetiştirmeleri lazım ki kendi başlarına da iş yapabilecek kapasitede olsunlar. Zaten aile şirketlerinde sıkıntı buradan geliyor. Çocuklar bu kapasitede yetiştirilmeyince herkes aynı yere, aile şirketine hücum ediyor. Orada da herkes rahatına bakıyor. Biz çocuklarımızı kendi başlarına da iş yapabilecek kapasitede yetiştirmeye çalıştık.
* Böyle yetiştirdiğiniz çocuklarınızın yaşıtlarına göre en büyük farkı ne oldu?
Bugün benim çocuklarım bizim grupta çalışmak istemiyor. İşlerini kendileri yapmak istiyor. Büyük oğlum Fethi, Londra’da çalışıyor. Küçük oğlum Kerem de Londra’da EY’de işe girecek. Onlar oğluma iş teklif etti. Benim felsefeme göre aile şirketinde kurucular işin başında kalır, onun dışındakiler kendi işlerini yapabilir. Halbuki Türkiye’deki birçok ailede aile üyeleri kendi şirketlerinde çalışmayı tercih ediyor. Konfor alanlarında olmak, kendilerine daha rahat geliyor. Bu nedenle aile şirketlerinin hepsinin durumu malum…
* Oğullarınıza girişimci ruhu, sosyal olmayı, özgüveni yüksek bireyler olmayı nasıl aşıladınız?
Belli imkanı olan ailelerin çocuklarıyla daha fazla, daha kaliteli zaman geçirmesi lazım. Çünkü çocuklar söylediğinizle değil yaptığınızla etkilenir. Eşim ve ben çocuklarla çok zaman geçirdik, eşimle birlikte çocuklarımıza çok zaman harcadık. Oğullarınız küçükken onlarla kaliteli vakit geçirmek için neler yaptınız? Eşim Emine’yle birlikte bütün seyahatlerimize oğullarım Fethi ve Kerem’le birlikte giderdik. Bunların hepsi aslında bizim için büyük bir keyif ayrıca çocuklar için de büyük bir eğitim oldu.
*Oğullarınızla unutamadığınız bir tatil anınız var mı?
Kerem ile Fethi küçüktü. Bir gün Paris Disney Land’e gittik. Eşimin hala o tatili hatırladığında içi yanar. Oğullarımın ikisi de küçüktü. Mağazalara gidip alışveriş yapmak istiyorlardı. Ben de onlara “Günde sadece bir oyuncak satın alma hakkınız var” dedim. Hemen “Nasıl yani?” diyerek itiraz ettiler. “Günde bir tane bir şey alabilirsiniz” dediğimde ince eleyip sık dokumaya başladılar. Önce ne alacaklarına karar veremediler. Baktığınızda bunların hepsi birer eğitim.
* Çocuklarınızı büyütürken başka neler yaptınız?
Alışverişe markete giderdik. İkisi de alışveriş arabasına ne bulurlarsa atarlardı. Hiç unutmuyorum 10 yaşındaydılar. Onlara bir gün “Size 100 lira veriyorum. Bu parayla istediğinizi alabilirsiniz” dedim. 100 lirayı alınca küçük oğlum Kerem marketten satın aldıklarını geri bıraktı ve “Bir daha dolaşayım” dedi. 30-40 liralık ürün aldı. Büyük oğlum Fethi de kardeşine döndü ve “Niye 30 liralık alışveriş yaptın” dedi. Küçük de “60 lirasını cebime koyup biriktireceğim” dedi. Bu şekilde paralarını biriktirmeyi öğrendiler. * Para ve tutumlu olma konusunda çocuğu olan ailelere ne önersiniz?
Parayı çocuğun cebine ufak yaşta koyarsanız kendi parasını harcama psikolojisiyle paraya daha fazla değer verir. Parayı alırken de kullanırken de daha dikkatli davranır. Ancak kimse böyle yapmıyor. Baktığınızda herkes başkasının parasını çok güzel harcar. Buna babasının ve annesinin parası da dahil. Ancak çocuklara kendi paralarını verirseniz daha dikkatli davranırlar. Çocuk babasının, annesinin parasıyla kardeşine çok güzel hediye alır. Ancak kendi parasıyla kardeşine daha dikkatli hediye alır. Biz bunları yaptık. Ben bu konularda hep çok dikkatli oldum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz