İLK ÖNCE GİR EN SON ÇIK

New York Yangın Departmanı’ndan liderlik dersleri.

17.07.2015 20:48:260
Paylaş Tweet Paylaş
İLK ÖNCE GİR EN SON ÇIK
ANA FİKİR Yanınızda çalışanlar yanan bir binaya peşinizden girer miydi? New York City Yangın Departmanı, dünyanın en verimli kuruluşlarından birisi. Bu başarının temelini de sıra dışı bir şifre oluşturuyor: “İlk önce gir, en son çık.” Ekipteki kıdemli görevli yanan bir binaya daima ilk önce giriyor ve en son çıkıyor. Çalışanları onun sadece geride durup emirler vermediğini, kendileriyle birlikte olduğunu ve tehlikeyi paylaştığını biliyor. Sorumluluğu başkasına yükleme ya da suçlamak söz konusu değil. FDNY’nin 25 yıllık emektarı ve çaylaklıktan müfreze şefliğine yükselmiş olan John Salka, liderlik alanında “İlk önce gir, en son çık”’ın gücünü birinci elden biliyor. Salka’nın heyecan veren öyküleri, doğrudan ön cepheden ve en zorlu yangınlardan geliyor. FDNY’deki pratik, kavgada sınanmış öykülerin bir araya toplandığı en iyi liderlik stratejilerini herhangi bir alandaki liderlere kılavuz olarak sunuyor.

BU KİTABA NEDEN İHTİYACINIZ VAR?

Bu kitap, FDNY liderliğinin ilkelerini, zorlayıcı pratik ve her liderin ve yöneticinin tekrar tekrar okumak isteyeceği, son derece rahat okunabilir bir kılavuz halinde damıtıyor.

LİDERLİK ÜÇGENİ

Üç bağlılık ilkesi bir arada, kuruluşunuzun amaçlarına ulaşmanıza yardım edecek stratejileri ve disiplinleri destekleyerek, büyük bir liderliği oluşturmaktadır. Bu bağlılık ilkeleri gerçekleri ortaya çıkarmak, insanlarınıza değerli varlıklar olarak davranmak ve her seviyede liderler yetiştirmektir.
- Yangını takip etmek için sürekli orada olmalı ve hem niceliksel hem de niteliksel tüm kaynaklardan bilgi toplamalısınız. Kendi içinizdeki, kuruluşunuzdaki ve sektörünüzdeki yangını da eğer verimli olmak istiyorsanız, bulup çıkarmaya ve takip etmeye hazırlıklı olmalısınız.
- İnsanlarınız gerçek varlıklarınızdır, olayların gerçekleşmesini, işin yapılmasını sağlayan onlardır. Verimli olabilmeleri için onlara gerekli araçları ve liderliği verdiğinize emin olun.
- Her başarılı lider yolunda ilerleyebilir. Çünkü girişimlerini ve amaçlarını destekleyen bir alt liderler çekirdeği onun arkasında yer alır. Destek ekibinizi seçmek ve geliştirmek için zaman ayırmak, dışarıda ve cephede bir lider olmak için hayati önem taşır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz