"İş dünyasının bunu okumaya ihtiyacı var"

Prof, Tarhan, 5 tip zekadan bahsediyor. Mantıksal zeka (IQ), duygusal zeka (EQ), bedensel zeka, sosyal zeka ve vicdani zeka, ilk ikisi hakkında herkesin bilgi sahibi olduğunu düşünüyorum. Prof, Tarhan'a göre bedensel zekanın karşılığı iç disiplin, sosyal zekanın karşılığı ise ilişki yönetimi.

19.07.2014 16:47:140
Paylaş Tweet Paylaş
"İş dünyasının bunu okumaya ihtiyacı var"
HAKAN SENBİR / SENBİR MARKA DANIŞMANLIĞI
İş dünyası koskoca bir asır IQ'nun hegamonyasına teslim olmuştu, IQ yaklaşık olarak 100 yıl önce bulunan ve temeli mantıksal zekaya dayanan bir zeka türü olarak hemen hemen tüm yönetsel becerilerin dayanağı kabul edildi.

Böylece insanlık, kapitalizmin savaşı kazandığı geçen yüzyılda, denize ulaşmaya çalışan yavru kaplumbağaların martılara yem olması gibi muhtemelen on binlerce yetenekli iş insanını, onlar masalarına ulaşamadan IQ'ya yem etti. Uzun zamandır sorguladığım bu mesele ile ilgili pek çok makale ve kitap okudum ama hiçbiri tam olarak beni tatmin etmedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın 'Mesnevi Terapi' adlı kitabını okuduğumda ise aradığım tüm sorulara cevap buldum. Prof, Tarhan, 5 tip zekadan bahsediyor. Mantıksal zeka (IQ), duygusal zeka (EQ), bedensel zeka, sosyal zeka ve vicdani zeka, ilk ikisi hakkında herkesin bilgi sahibi olduğunu düşünüyorum. Prof, Tarhan'a göre bedensel zekanın karşılığı iç disiplin, sosyal zekanın karşılığı ise ilişki yönetimi.

Ancak bunlar arasında en önemlisi, aslında vicdani zeka, Prof. Dr. Nevzat Tarhan vicdani zekayı kişinin iç sesini dinlemesi, iç ve dış sorumluluklara sahip olabilmesi olarak açıklıyor. Sadece kendi çıkarlarını düşünmek yerine toplumsal bir sorumluluk anlayışına sahip olmak. Etik değerler, ilkeler ve dürüstlük. Mütevazı olmakla beraber bir iddiayı da taşıyabilmek ve bunu egoyu şişirmeden yapabilmek.

Gerektiğinde ilkeler adına risk alabilmek, 'Güçlü doğrudur' yerine 'doğru güçlüdür' diyebilmek, 'Vicdani zeka' hakim oldukça iş dünyası rahatlayacak. Bu nedenle acilen ona yönetim kademelerinde yer açmak gerek. Bunun için patronlara ve üst düzey yöneticilere büyük görev düşüyor. Vicdani zekayı tanımak ise hiç zor değil, Kriterler çok basit ve ortada.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz