İşyerinde istediğinizi nasıl elde edersiniz?

İletişimi geliştirmek ve sonuç elde etmek için kullanışlı bir klavuz.

17.07.2015 20:48:250
Paylaş Tweet Paylaş
İşyerinde istediğinizi nasıl elde edersiniz?


TALEP EDİLMEMİŞ TAVSİYE VERMENİN 6 İPUCU
1.
Dolaysız ricalar, genellikle öneri ve tavsiyeden daha istekle kabul edilir. “İşin bittiğinde filtreleri temizle” demek yerine “İşin bittiğinde filtreleri temizleyebilir misin” ya da “Lütfen işin bittiğinde filtreleri temizle” diyebilirsiniz.
2. Bir ricada bulunurken “Yapabilir misin” yerine “Yapabilir miydin”i kullanın. “Yapabilir miydin” doğrudandır ve karışınızdakinin istediğinizi yapabileceğine dair güveni gösterir. “Buna tekrar bir göz atar mısın” demek yerine “Buna tekrar bir göz atabilir misin” diyerek ricanızı doğrudan hale getirirsiniz.
3. Basit olgulardan söz edin ve en az sözcükle konuşun. Örneğin “Boya hala yaş.” Karşınızdakinin dikkatli olmasını ya da ellerini duvardan uzak tutmasını söyleyecek birine ihtiyacı yoktur.
4. Karşınızdakinin bilmediği bir şeyi bildiğinizi varsaymayın. Böyle bir durum, sizin ondan fazla şey bildiğinizi sandığınızı gösterir. Tecrübenizi paylaşabilirsiniz. “Merak etme, uçaklar hep rötar yapar” demek yerine, “Dert etmiyorum, ben seyahat ederken bütün uçaklar hep geç kalkıyor” diyebilirsiniz.
5. Karşınızdakinin yardıma ihtiyacı olduğunu varsaymayın. “Kağıt alt çekmecede” demek yerine “Bilmiyor olabilirsin, kağıt alt çekmecede” diyebilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA
John Gray,
aralarında bütün zamanların en iyi kadın erkek ilişkisi kitabı olarak kabul edilen ve “Men Are From Mars, Women Are from Venus-Erkekler Mars’tan, Kadınlar Venüs’ten Gelmiştir” adlı son 10 yılın en çok satan kitabında bulunduğu, çok satan 16 kitabın yazarı. Son 15 yılda, tüm dünyada 45’ten fazla dilde, 40 milyondan fazla Mars ve Venüs kitabı satıldı. İletişim alanında uzman olan Dr. Gray’in odak noktası, kadınlara ve erkeklere hem özel hem de mesleki yaşamlarında farklılıklarını anlamaları, takdir etmeleri ve saygı duymaları konusunda yardım etmek. Birçok kitabında, CD’sinde, DVD’sinde, kasetlerinde, çalışma atölyelerinde ve seminerlerinde her yaşta ve her aşamada sağlık, mutluluk ve sonsuz duygusallık yoluyla beyin kimyasını oluşturarak stresi etkin biçimde yönetmeye ve ilişkileri geliştirmeye dair kullanışlı araçlar ve fikirler vermektedir. 6. Karşınızdakinin fikrinizi sorduğunu varsaymayın. Ne düşündüğünüzü gelişi güzel biçimde söyleyin: “Sanırım, bu raporu bitirmek konusunda herhangi bir zorlama altında değiliz.” Bu 6 ipucu, özellikle kadın ve erkek çalışanları yöneten yöneticiler için faydalıdır. Çünkü sorumlulukları, emir ve tavsiye vermeyi gerektirir. Bu yaklaşımlar, işyerinin herhangi bir seviyesinde tavsiye vermek gerektiğinde işe yarar. Bu tür stratejiler, tavsiyelerin pozitif biçimde alındığını garantiler.

“Birçok iletişim sorunu, hem erkekler hem de kadınlar olarak, sorunlara farklı yaklaştığımızı anladığımızda çözülebilir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz