Sanatı paylaşmak gerek

Can Elgiz ile kurduğu müzesinde sanat, koleksiyonerlik ve sürekli takibindeki sanat mekanları üzerine konuştuk.

25.03.2014 17:38:470
Paylaş Tweet Paylaş
Sanatı paylaşmak gerek

Son dönemde önemli koleksiyonerler müze açıyor. Siz en çok hangi müzeleri beğeniyorsunuz?
Türkiye'de bir elin parmakları kadar yer var aslında... İstanbul Modern, çok kapsamlı işler yapıyor. Pera Müzesi enteresan işler yapıyor. Hem koleksiyon hem çok önemli uluslararası sanatçıların sergilerini gösteriyor. Sabancı Müzesi'nin de koleksiyonu müthiş. Son dönemde çok önemli ve farklı sergileri de getiriyorlar. Yakın dönemde Anish Kapoor var mesela...

Sabancı Müzesi çok güzel yönetiliyor. Borusan da Beyoğlu Arter'de çok çağdaş işler yapıyor. Ayrıca Borusan'ın kendi ofislerini halka açık müzeye çevirmesi de müthiş enteresan... Hem içinde yaşanan, hem sürekli değişen bir müze alanı yaratmak çok zor. Koç Grubu, Dolapdere'de yeni bir çağdaş sanatlar müzesi açma hazırlığında.

Son dönemde fotoğraf ve video art eserleri de koleksiyonlara girmeye başladı. Bu sanat dalları sizce nasıl gelişecek?
Fotoğraf zaten tuval kadar değerli hale geldi. Stage fotoğrafı dediğimiz kurgulanmış fotoğraf alanında Mehmet Gün'ün de son dönemde bu tip yoğun çalışmaları var. Cindy Sherman gibi sanatçılar kurgulanmış bir an yaratıp fotoğrafla tespit ediyor. Fotoğraf artık, tuvali geçen bir sanat kolu ve giderek de değerlenecek.Video art da öyle... İlerde video art'ın da daha kuvvetlenerek devam edeceğinden eminim. Aynı şekilde kavramsal sanat ayrı bir kulvar. Bu alanda da sponsorların yardımıyla başarılı işler görüyoruz, göreceğiz.

İYİ KOLEKSİYONER OLMA SIRLARI
- İyi koleksiyoner ilk olarak bilgi sahibi olmalı. Bunun için de iyi bir kitaplığa sahip olmalı. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmuyor.
- Ardından bilgi çerçevesinde tüm sanat mekanlarını, müze, galeri ve fuarları gezmeli görmeli.
- Ancak bu aşamalardan sonra ne alması gerektiğine karar vermesi en doğrusu olur.
- Koleksiyon amaçlı alım yapıp günün sonunda hiçbirinin değerli olmadığını gören ve hayal kırıklığına uğrayanlar çok oluyor.
- Koleksiyona çağdaş sanat eserleriyle başlamak en doğrusu. Hem bulunabilirlik hem maliyet anlamında daha erişebilir olur.
- Sanat, akıllı bir yatırım tabii. Ruhunuzu besliyorsunuz, doğru seçim yaparsanız hiçbir zaman değer de kaybetmez. Hem manevi hem de maddi tatmini var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz