Tarzlarıyla öne çıkanlar

Türkiye’de iş hayatındaki başarılarıyla bilinen patron ve CEO’lar arasında en tarz sahibi olanlar kimler? Bu soruyu iş dünyasının önde gelen isimlerine sorduk...

6.03.2019 11:28:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tarzlarıyla öne çıkanlar

İş dünyasındaki patron ve CEO’lar yönetim anlayışlarıyla olduğu gibi duruşları, iletişim şekilleri ve tabii ki giyim kuşam zevkleri, kısacası tarzlarıyla da birbirinden farklılaşıyor. Kimi bu konuda çok muhafazakar ya da gelenekselciyken, kimi kendine özgü tarzıyla modaya yön veriyor. İki yıl önce CEOLife olarak iş dünyasının önde gelen patron ve yöneticilerine tarzını en beğendiği iş insanını sormuştuk. 200’ün üzerinde kişinin katıldığı anketin sonucuna göre iş insanlarının en çok Ümit ve Cem Boyner’i tarz bulduklarını görmüştük. Bu yıl araştırmamızı yeniledik. Bu yıl iş insanlarının seçimleriyle belirlenen en tarz sahibi iş adamı Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç oldu. İkinci sırayı Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı alırken, geçen yıl iş insanlarının bu konuda birinci seçtiği Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner üçüncü olarak listede yer aldı. Kadınlarda ise en tarz sahibi iş kadını değişmedi. Geçen yılın da birincisi olan Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner bu yıl da birinciliği kimseye bırakmadı. İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, en tarz sahibi iş kadınları listesinde ikinci sırada yer alırken, onu Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Arzuhan Doğan Yalçındağ takip etti. İş insanları bu kişileri tarz sahibi olarak seçmelerinin nedenini ise çizgilerini hiç bozmamaları olarak özetledi. Listede kaliteli giyim tarzı dışında abartıdan uzak durduğu için seçilenlerin sayısı da oldukça fazla oldu. Yeniliklere açık olduğu için tarz bulunanların yanında geleneksel şıklığı çok iyi temsil ettiği için seçilen isimlerin de olduğunu belirtelim… 

ORTAK ÖZELLİKLERİ VAR

Tarz sahibi olmak, üzerinizdeki kıyafetten ya da saç şeklinizden çok bir kişilik meselesi aslında. Kıyafet, saç, aksesuarlar tarzı konuşturmak için birer araç. Seçilen kişilerin samimi ve güçlü duruşları, karizmaları, kendilerini iyi tanıyıp buna göre giyinmelerinin onları öne çıkardığı görüşünde olan Kişisel Marka, Stil ve İmaj Danışmanı Rüzgar Mira Okan, bu kişilerin yalın ve rafine giyim stilleri, kendilerini iyi tanıyıp buna göre giyinmeleri, imza renkleri ve imza aksesuarları sayesinde öne çıktığı görüşünde. Peki iş dünyası tarz sahibi olmayı nasıl tanımlıyor? Ode Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan tarz sahibi olmak için özgüvenli bir kişiliğe sahip olmanın şart olduğunu söylüyor. Çizgisini hiç bozmadan ve yeniliklere açık olmanın önemli olduğuna vurgu yapan Turan, tarz sahibi bir kişinin aksesuarları da çok iyi taşıması gerektiğini belirtiyor. GittiGidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı, tarz sahibi olmak için ilk kuralın modayı değil yakışanı bilip ilerlemek olduğunu söylüyor. Abartıdan uzak durmak, kaliteli giyim tarzına sahip olmak ve yeniliklere açık olmanın tarz sahibi olmak için gerekli olduğunun altını çizen Kantarcı, kendisinin alışveriş alışkanlıklarıyla ilgili ise şunları aktarıyor: “Alışveriş yapmak için bir zamanlamam yok. Beğendiğim bir şey gördüğümde alıyorum. Genellikle alışveriş merkezlerinde alışveriş yapıyorum.” Aksa Jeneratör CEO’su Alper Peker ise tarz sahibi olmak için başkalarının ne düşünür kaygısından uzak olmak gerektiği düşüncesinde. Haftada bir kendisinin de mutlaka bir şeyler aldığını söyleyen Peker de Kantarcı gibi alışveriş için alışveriş merkezlerini tercih edenlerden. 

AYAKKABI TUTKUSU 

İş insanlarının çoğunun tarzının olmazsa olmazları var. Bu konuda beyaz gömlek, saat, takım elbise, spor ayakkabı en öne çıkanlar. Bu anlamda Kurtsan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Kurt, modayı yakından takip eden kişilerden... Ancak moda olanı bire bir kullanmayı sevmiyor. Trend parçaları, zamansız parçalarla birleştirmekten hoşlanıyor. Giyim tarzının genel olarak mizacı yansıttığı düşüncesinde olan Kurt kendi tarzını şöyle anlatıyor: “Giyimimde şık, özenli, özgün olmaya özen gösteriyorum. Kendime yakışan, abartısız, feminen parçaları tercih ederken aynı zamanda rahat olmaya da çalışıyorum. Kumaş seçimine çok dikkat ediyorum. Çok popüler olan, sezonluk parçaları kullanmamayı tercih ediyorum. Gardırobumda en çok ayakkabı var. Tam saymadım ama yazlık ve kışlık ayrı ayrı 40-45 ayakkabım mevcut.” DuPont Türkiye Ülke Müdürü Halide Aydınlık da Kurt gibi ayakkabı tutkunu. Topuklu stilettolar ise favorisi. Her sezon gardırobuna mutlaka bir iki yeni stiletto eklediğini dile getiren Aydınlık şunları söylüyor. “Hafta sonu çok rahat ettiğim için son dönemde gardırobumda sneaker sayısı da artmaya başladı.” 

VAZGEÇİLMEZLERİ 

“Benim başlıca olmazsa olmazım modanın değişkenliğini takip etmekle birlikte kendi zevklerimi de geliştirerek korumak” diyen Koton Eş Başkanı Gülden Yılmaz ise kendisinin bir ceket insanı olduğunu söylüyor. Yılmaz, “Ama ceketimi sezona göre modifiye etmeyi severim. 70’li yılların tarzını da hep sevmişimdir. Bunu da günümüze uyarlayarak taşımayı tercih ediyorum” diye konuşuyor. Güral Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Harika Güral, kendisinin spor şık giyinmeye özen gösterdiğini anlatıyor. Tek renk takım giyip, aksesuar ile hareket kazandırmaktan yana olduğunu söyleyen Güral, kendi tarzının ipuçlarını ise şu sözlerle veriyor: “Şapka çok severim. Hem sıcak ve soğuktan koruyor, hem de tarzınızı değiştiriyor. Çok şık spor ayakkabılar var. Fuarlarda takım elbise altına mutlaka spor ayakkabı giyiyorum. Fabrika içinde gezerken de şık spor ayakkabılar tercihim. İnci kolye ve küpe her yaştaki kadına yakışıyor ve görünüşüne asalet katıyor bence. Koyu renk takım içine kırmızı, fuşya gibi canlı renklerde tişörtler giyerek enerjimi artırmayı seviyorum. Trençkotların her kıyafete yakıştığına inandığım için çok kullanıyorum. Seyahat ederken, bavulda az yer kaplayan, az kırışan kumaşları tercih ediyorum.” 

SADELİKTEN YANA

Pierre Fabre İlaç Türkiye Genel Müdürü Hande Demirdere, giyiminde sadelikten yana olan kişilerden. Tulum gibi tek parça giysileri sevdiğini aktaran Demirdere, gardırobunda rahatlığı nedeniyle tercih ettiği farklı renk ve stillerde 10 tulum olduğunu söylüyor. Demirdere, giyim kuşamda markadan ziyade modeli önemsiyor. Birçok kadının olduğu gibi Demirdere de bir takı tutkunu. Sade ve zarif takıları, özellikle de değerli taşlardan yapılmış olanları seviyorum diyor. Genellikle sade giyinmekten yana olan T-Sytem Türkiye Genel Müdürü Sinan Kılıçoğlu, kıyafet seçimlerinde mutlaka yeni trendler doğrultusunda fikir ve tavsiyeler alarak hareket eden kişilerden. Eşi bu konuda en güvendiği danışmanı. Kendisini stil, tarz ve yeni trendler konusunda yönlendiren kişinin o olduğunu söyleyen Kılıçoğlu, gardırobunda en çok gömlek, kravat ve kol düşmesi olduğunu söylüyor. Kılıçoğlu’nun tutkusu ise kravat. Nerede olursa olsun hoşuna giden bir kravat gördüğünde mutlaka aldığını söyleyen Kılıçoğlu ayrıca eski kravatlarını da saklıyor. 

AKSESUAR ÖNEMLİ

Ethica Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akdoğan’ın ise geniş bir aksesuar koleksiyonu var. Koleksiyonunun bileklikler, yaka iğneleri ve kol düğmelerinden oluştuğunu söyleyen Akdoğan, çocukluğundan beri modayla arasının iyi olduğunun altını çiziyor. Türkiye’de yaşadığı bazı kötü tecrübeler nedeniyle daha çok yurt dışında alışveriş yaptığını aktaran Akdoğan, “Çok derli toplu olduğu için Milano’dan alışveriş yapıyorum. Tercih ettiğim markalar hep birbirine yakın caddelerde olduğu için kısıtlı günlerde vakit kaybetmeden alışverişimi tamamlıyorum” diye konuşuyor. Ariş Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Güzeliş, trendleri yakın takip eden patronlardan. Gardırobunda en çok takım elbise olduğunu, alışverişe çıktığında da her zaman yine takım elbise satın aldığını belirten Güzeliş’in erkek mücevherlerine özel ilgisi var. Özellikle de saatlere… Güzeliş, yeni çıkan saat modellerini takip etmek ve saatlerin teknik özelliklerini incelemekten büyük keyif aldığını söylüyor. 

PRATİK GİYİNMEK GEREK 

Güral Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Harika Güral ise aksesuarın tarz sahibi olmakta çok önemli olduğunu söylüyor. “Stil sahibi bir iş insanının şık ve pratik giyinmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuşuyor. Gün içinde toplantılar başta olmak üzere pek çok farklı aktiviteye iştirak ettiklerine dikkat çeken Güral sözlerini şöyle sürdürüyor: “Kıyafet değiştirme şansımız olmuyor. Gündüzden geceye her ana hitap edebilmeli seçimlerimiz. Kadınlar daha şanslı, gündüz babet giyerken gece topuklu ayakkabıya geçmek kıyafetimizi tamamen değiştiriyor. Yanımızda taşıyacağımız bir çift sallantılı küpe, broş gibi aksesuarlar yardımıyla aynı kıyafeti farklı gösterebiliyoruz. Saçların bakımlı görünmede çok önemli olduğunu düşünüyorum. Keza erkekler için sakal da aynı derecede önemli. Toplantılarda kravat takılması daha ciddi bir görünüm sağlıyor. Tavır olarak ise stil sahibi iş insanları güler yüzlü ve pozitif olmalı. Bize en yakışan aksesuar gülümsememiz.” Güral iş dünyasında beğendiği birkaç ismi ise şöyle paylaşıyor: “Deik Fransa iş konseyinde birlikte çalışma imkânı bulduğum Zeynep Necipoğlu ve Nurdan Erbuğ her daim çok zarif ve çok şıklar. Stil sahibi olmak ve dikkat çekmenin farklı şeyler olduğunu düşünüyorum. Erkeklerin dar paça pantolon altına çorapsız ayakkabı giymelerini estetik bulmuyorum. Kadınların da çok dar kıyafetler seçmesi bence yaptıkları giyim yanlışlarından biri. Kişinin kendi vücut yapısını tanıması ve ona göre giyinmesi stil sahibi olmasında önem taşıyor.”


Tarz sahibi olmanın sırları
Dilek Hanif Moda Tasarımcısı

KİŞİLİK VE YAŞAM TARZI ÖNEMLİ 
Tarz sahibi olabilmek için kendi vücut özelliklerinizi iyi tanıyıp, kendinize uygun stili oluşturmanız gerekir. Trendleri kendinize göre yorumlamak, modanın bire bir takipçisi olmamak kendi duruşunuz için önemlidir. Ayrıca hangi ortamda ne giyeceğinizi bilmek de büyük önem taşır. Rahmi Koç, Cem Boyner, Suzan Sabancı Dinçer tarz sahibi bulduğum isimlere örnekler. Bu isimler tarzları ile her daim kendi kişilik ve yaşam tarzlarını yansıtıyor. Tarz sahibi olmak sizin her konuya 1-0 galip başlamanızı sağlar ki bu çok önemli bir başlangıçtır. İlk algı ve mesaj karşı tarafa tarzınızla verilir, akılda kalmanızı ve iz bırakmanızı sağlar.
YAPILAN HATALAR Tarz sahibi insan kendi vücuduna uygun olmayan bir ürünü beğense dahi kullanmaz. Modayı bire bir, kendi yorumunu katmadan takip etmez. Özgür ve farklı olmak ister, ayrıca bakımına çok özen gösterir. İş insanlarına kendilerine uygun aksesuar seçimleri yapmalarını öneririm, örneğin gözlük, fular ya da sürekli kullandıkları kendileriyle özdeşleşen bir aksesuar. Trend ve yenilikleri takip edip bu detayları yorumlamaları önemli. Yeni bir saç modeli ile yeni bir imaj yaratıp daha farklı bir bütünlük yakalanabilir.Özgüven ve özgürlük önemli
Gülden Yılmaz Koton Yönetim Kurulu Eş Başkanı

“MODİFİYE EDEBİLİRLER” 
Aslında herkes için tarzın temelinde özgüven ve özgünlük olmalı. İş insanlarının tarzlarında farklılaşacakları nokta ise sahip oldukları iş ortamı doğrultusunda var olan tarzlarını modifiye etmek. Dört sezondur birlikte yol aldığımız sevgili Arzu Sabancı tarzını beğendiğim isimlerden biri. Arzu Sabancı for Koton koleksiyonumuz öncesinde dışarıdan gözlemim de bu yöndeydi. Şimdi daha sık bir araya gelme ve moda üzerine sohbet etme fırsatı yakalıyoruz. Bence Arzu, modaya bakış açısı ve tarzıyla iş dünyasının öne çıkan kadınları arasında yer alıyor.
ERKEKLER ZORLANIYOR Türkiye’de erkeklerin daha çok zorlandığını düşünüyorum. Çünkü erkek modası ülkemizde çok muhafazakar bir noktada kaldı. Erkekler renk giymeye başlayalı henüz sadece birkaç yıl oldu. Giyim herkes için kendini ifade ediş biçimidir. Giyiminizle tarzınızı ve ruhunuzu ortaya koyarsınız. Güçlü bir tarzınız olduğuna inanıyorsanız bu hem insanlar üzerinde bıraktığınız etkiyi hem de özgüveninizi artırır.
GİYİM ÖĞRENİLEBİLİR Tarz sahibi biri, kendini genel geçer giyim kodlarına uyma zorunluluğunda hissetmez. Bu da kişiyi daha özgür ve özgün kılar. İnsanların moda alanında yaptığı yanlışların başında tarzı olmasa dahi rahat etmediği kıyafetleri taşımak geliyor. Ancak tarz sahibi biri, tüm akımları kendine uyarlayabilir ve kendi DNA’sıyla uyumlu hale getirebilir. Böylelikle kendine yakışan bir stile bürünür. Tarz sahibi olmak için öncelikle özgün ve yaratıcı olmayı sonra bu özelliklerin keyfini sürmeyi ve araştırmaktan vazgeçmemeyi önerebilirim. Giyim, öğrenilebilir ve geliştirilebilir bir alan, bunun farkına varmak gerekiyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz