Yaşam Eğrisi

Yaklaşan demografik fırtınadan nasıl kar edersiniz?

1.06.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yaşam Eğrisi


SESSİZ KUŞAĞA PAZARLAMA YAPMAK
Eğer kişisel özgürlüklerini biraz daha uzun kılmalarını sağlayacak bir ürüne sahipseniz, geleneksel araçlarla Sessiz Kuşak’a başarıyla pazarlama yapabilirsiniz. Genç kalmakla ilgili takıntıları yoktur, ama elbette ihtiyar, sakat ve çocuklarına muhtaç kalmak istemezler. Eğer hayat desteği işindeyseniz, bu gruba ve çocuklarına pazarlama yapabilirsiniz. Bununla birlikte kapasitenizi asla Sessiz’lerle dolduramazsınız. Çünkü GI Kuşağı’ndan kalanların ayak izinden çıkma konusunda hala yeterli değillerdir.

BABY BOOMER’LARLA İLGİLİ GERÇEKLER
-
1945-1964 arasında doğan bu kuşak, 78 milyon sağlıklı üyeye sahip ve 1957-1961 arasında yaptığı zirvede çan biçimli güzel bir eğri çizdi. Bu zirve pazarları tanımlamaktadır(neyi satacağımız ve neyi satmayacağımız). Boomer’ların zirvesi, şu anda 50 yaş insanları ortaya çıkarıyor ki bu yaşlar tüketimin geleneksel olarak dikeylemesine düştüğü dönemdir.
- Sisteme karşı savaştılar; otoriteye başkaldırmayı ve başkaları tarafından konulmuş kurallara uymaya karşı çıkmayı öğrenerek.
- Boomer’ların çoğu, cinsel devrime ve uyuşturucu kültürüne katıldı (en azından marihuana içtiler).
- Genellikle kendi hayat tarzlarını ifade etmek için sloganlar kullanırlar. Otuzun üstündeki kimseye güvenmeyin, altmış yeni kırktır. Çok şeye sahip olanları, kazançları küçümser.
- Her sekiz saniyede bir, birisi emekli olur.

BABY BOOMER’LARA PAZARLAMA YAPMAK
Eğer Boomer’la iş yapmak istiyorsanız, şunları yapmak zorundasınız:
- Hayatlarını kolaylaştırın
- Onlara vakit kazandırın
- Kazık atmaya çalışmayın
- Boomer’lara pazarlama yapmaya çalışmak uzay bilimi gerektirmez. Geleneksel araçlarla onlara etkin ve verimli bir şekilde ulaşabilirsiniz. Radyo, televizyon, gazeteler, reklam panoları, dergiler ve doğrudan posta, bunların hepsi Boomer’a ulaşmak istediğinizde işe yarayacaktır. (Sadece mesajınızı basit tutun ve eski bir kuşaktan olmadığınızı hissettirin.)
- İnternet muhtemelen Boomer’a erişmek için en etkin yol değildir. Boomer’ların sanal dünyanın göçmenleri olduğunu unutmayın, X ve Y kuşakları oranın yerlileridir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz