Yaşam Eğrisi

Yaklaşan demografik fırtınadan nasıl kar edersiniz?

1.06.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yaşam Eğrisi


X KUŞAĞI’NA PAZARLAMA YAPMAK
Eğer spesifik olarak onların yaş demografisini hedefleyen yeni ya da teknolojik bir ürününüz varsa X Kuşağı’na başarıyla pazarlama yapabilirsiniz. Tüm geleneksel ürünler ve hizmetler bunlarda hayal kırıklığı yaratır. Çünkü X üyeleri basitçe kendilerinden önceki Boomer Kuşağı kadar üyeye sahip değildir. Bu zorlu gruba internet üzerinden pazarlama yapmanız gerekir. Çünkü televizyon ve radyo kanallarından uzak dururlar ve gazete ya da dergi okumazlar. İyi şanslar!
X Kuşağı, kıyamet kuşağı değildir. Daha büyük bir kuşağın hemen arkasından gelen daha küçük bir kuşaktır. Boomer Kuşağı ile X Kuşağı arasındaki niceliksel ilişkiyi kavradığınızda, başkalarının fersah fersah ötesine geçmiş olursunuz. Büyük ve küçük ile ilgili bu temel kavram anlaşılmaksızın, pazarlamacılar X Kuşağı’na pazarlama yapmaya çalışmakla hayal kırıklığı yaratan girişimlerde bulunmaktan başka bir şey yapmış olmaz.

Y KUŞAĞI
Y Kuşağı’nı yetişkinliğe henüz giren üst yaş grubu olarak biliyoruz. Açık biçimde kendilerine ait fikirleri ve ilgi alanları, tutku duydukları şeyler ve hiç ilgilenmedikleri şeylere sahipler. Teknolojinin şaha kalktığı bir dönemde büyüdüler; her türlü yeni ıvır zıvıra çok yatkın ve uyumlular. En önemlisi de kendilerinden çok daha küçük X Kuşağı’nı gölgede bırakıyor ve Baby Boomer Kuşağı’nın nüfus rakamlarını da hızla geçiyorlar. Y Kuşağı sayı olarak Boomer’lardan büyük olsa da onların gelir dilimine ulaşana kadar bu kuşağın sahip olduğu öneme sahip olamayacaktır.

Y KUŞAĞI HAKKINDA TABLET BİLGİLER
-
2010 itibarıyla 100 milyonluk bir güce sahip olacaklar, yüzyıllık bir süreden bu yana ilk 25 yıllık kuşak.
- Y Kuşağı, özellikle genç kesimlerinde devasa bir ikinci kuşak Latin kökenliler grubuna sahip.
- Dolar değeri günümüze ayarlanmış olarak, Boomer ebeveynlerinden 5 kat daha fazla harcıyorlar.
- Y Kuşağı, çok sayıda işsize sahip olacak ve bu nedenle de suç oranı patlayacak.
- Y Kuşağı, katlanan işsizlik nedeniyle inanılmaz bir girişimci potansiyele sahip olacak.
- Y Kuşağı, büyük talep ve yüksek maaşlar nedeniyle orantısız derecede yüksek miktarda yetenekli teknisyene sahip olacak.
- Yüksek ücret ödeyen teknolojik işleri, başarılı şirketleri ve Boomer ebeveynlerinin yardımı nedeniyle erken yaşta ev sahibi olacaklar.
- Y Kuşağı, yeşil olan her şeyi bağrına basacak. Yeşil Y Kuşağı’nın kartviziti ve mirası olacak. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz