"Davutoğlu yeni paketi açıkladı!"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, üretim ve istihdam paketini açıkladı. İşte 7,5 milyar liralık paketin detayları...

3 NİSAN, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Davutoğlu yeni paketi açıkladı!
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7.5 milyar lira maliyeti bulunan üretim ve istihdam paketini açıkladı.

MALİYETE EMEKLİLER DAHİL

Davutoğlu, "Paketin maliyeti emekliler dahil 7,5 milyar lira. Bütün maliyet bütçe yapılanmamızda herhangi bir olumsuz sonuç doğurmayacak. Paketin tam yıl etkisi 2015'te daha düşük olacak. Bunların getireceği vergi gelirleri ve ekonomik canlılık. 2015'te GSYH'nin yüzde 0,2'si kadar olacak maliyet" dedi. Başbakan, açıklanan tedbirlerin maliyetlerinin hepsinin bütçeden karşılanmayacağını, işsizlik fonundan da katkı sağlanacağını ifade etti.

TURKCELL'DE YENİ GELİŞME! TIKLAYIN!

120 BİN YENİ İSTİHDAM
Başbakan yeni teşvikler kapsamında, özel sektör işyerlerinde 6 ay işbaşı eğitim programında çalışacak kursiyerlere İŞKUR tarafından net asgari ücret ödeneceğini söyledi. Davutoğlu, "İşverenin kursiyerler için yaptığı harcamalar vergi matrahından düşürülecek. Kursiyerler aynı iş kolunda işe alınırsa imalat sektöründe 42 ay, diğer sektörlerde 30 ay SGK işveren primi İŞKUR tarafından ödenecek. 2015 Temmuz ayına kadar işbaşı eğitimine başlanmış olması halinde ilave 6 ay daha desteklerden faydalanılacak" dedi.

Başbakan, toplum yararına çalışma kapsamında 120 bin yeni istihdam sağlanacağını belirtti ve "Bugün kararnameyi imzalayacağım" dedi. Davutoğlu, istihdamı güçlü ve sanayi yatırımları yüksek ekonomilerin krizlere daha dayanıklı olduğunu söyledi.  

Başbakan, 2015-2016'daki yatırım harcamaları için yatırım döneminde mevcut diğer tüm faaliyetlerinden elde edilecekleri tüm kazançlarına daha yüksek vergi indiriminin uygulanacağını ifade etti.

HANGİ YATIRIMLAR ÖNCELİKLİ OLACAK?

 Davutoğlu, "İki yıllık dönemdeki harcamalar için yatırıma katkı tutarının yatırım döneminde uygulanan oran yüzde 0-80 arasındayken yüzde 50-80 aralığında olacak. İleri teknoloji sınıfında yer alan yatırımlar, öncelikli yatırımlar kapsamına alınacak ve 5. bölge desteklerinden yararlanacak" diye konuştu.  

SİGORTA PRİMİ DESTEĞİ
Davutoğlu, "Yeni yatırımcıya daha fazla destek ve vergi indirimi verilecek. 2014 yılı sonunda uygulaması sona eren vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteğindeki yüksek oran ve süreler, 31 Aralık 2015'e kadar başlanılacak yatırımlar için uygulanmaya devam edilecek" dedi.  

Başbakan, "2015-2016 harcamaları için yatırıma katkı tutarının yatırım döneminde uygulanacak oranları, mevcut durumda yatırım döneminde vergi indirimi birinci bölgede yoktu, şimdi yüzde 50 artırıyoruz. İkinci bölgede yüzde 10'dan yüzde 55'e çekiyoruz.Üçüncü bölgede yüzde 20'den yüzde 60'e, dördüncü bölgeden yüzde 30'dan yüzde 65'e, beşinci bölgede yüzde 50'den yüzde 70'e, altıncı bölgede yüzde 80 olarak muhafaza ediyoruz" diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Sigorta primi işveren hissesi desteği hem süre hem de oran itibarıyla artırılıyor. Şu anki sigorta primi işveren hissesi desteği 1. bölgede süre itibarıyla yokken 2 yıla, 2. bölgede 3 yıla, 3. bölgede 3 yıldan 5 yıla, 4. bölgede 5 yıldan 6 yıla, 5. bölgede 6 yıldan 7 yıla, 6. bölgede 7 yıldan 10 yıla çıkarılacak.

GİRDİ MALİYETİ AZALACAK
Başbakan, “Yatırım malları ve ara malların vadeli ithalatında KKDF yüzde 6'dan yüzde sıfıra indirilecek, sanayicinin girdi maliyeti azaltılacak” dedi.

KADINLARIN FİNANSMANA ERİŞİMİ KOLAYLAŞIYOR
Davutoğlu, "Kadın girişimcilerin finansmana erişimlerinin kolaylaştırılması ve böylelikle kadın istihdamının artırılması amacıyla yeni bir düzenleme başlatılmıştır. Düzenleme ile kadın girişimcilerin 100 bin liraya kadar ve 5 yıl vadeli kullanacakları krediler için Kredi Garanti Fonu aracılığıyla yüzde 85 oranında kefalet imkanı sağlanmaktadır" diye devam etti.

TÜRKİYE KALKINMA BANKASI YENİDEN YAPILANACAK
Davutoğlu, "Aldığımız önemli bir karar da Türkiye Kalkınma Bankası'nın çok ciddi bir yeniden yapılanma süreci içine girmesidir. Türkiye Kalkınma Bankası bütün bu kalkınma, istihdam projelerini düzenlemek ve onlara yeterli desteği verebilmek için çok ciddi bir şekilde yeniden yapılandırılacak ve dünyadaki örnekleriyle rekabet edebilecek düzeye getirilecek" dedi.  

KOBİ'LERE DESTEK
Ahmet Davutoğlu, "KOBİ'lerin finansmana erişiminin artırılması amacıyla taşınırların teminat olarak kullanılmasının önündeki engelleri kaldıracak düzenlemeler yapılacak" şeklinde konuştu.  

Başbakan, "Önümüzdeki dönemde kur değişimlerinden kaynaklanan konjonktürel sorunlarla etkin mücadele edeceğiz" diye devam etti. Başbakan, "Vergi artışı ve bütçemizi daha da güçlendirecek bir dönemin önünü açacak" dedi.  

İŞSİZLİK DE, İSTİHDAM DA ARTIŞTA
Başbakan, geçen yıl Türkiye'nin geçen yıl 1,4 milyon kişiye istihdam sağladıklarını ifade etti ve şöyle konuştu: "İşsizlik oranında artma var gibi görünüyor ama istihdam da artıyor. Geçen yıl 1,4 milyon kişiye istihdam sağlandı" dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz